HABER

Sahte öğretmenden ilginç savunma

Trabzon'un Dernekpazarı ilçesinde 19 yıldır sahte diplomayla öğretmenlik yaptığı ortaya çıkan ve hakkında 'resmi belgede sahtecilik' ile 'kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' iddiasıyla dava açılan R.G.S.'nin avukatı, sanığı "Eğer verdiği hizmeti kabul etmeyip alınan maaşı gerçek zarar olarak kabul edersek, öğrencilerin de bu hizmet karşılığında almış oldukları diplomaların iptal olması gerekir" diye savundu.

Hakkında 'resmi belgede sahtecilik' ve 'Kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişiliklerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık' iddiasıyla dava açılan R.G.S., 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden duruşmaya katılmazken, Milli Eğitim Bakanlığı vekili avukat Elmas Turhan da bakanlığın davaya katılma talebini belirterek sanığın cezalandırılmasını istedi.

'KALP HASTASI OLDUM'

Geçirdiği soruşturmada bakanlık tarafından ihraç edilen ve hakkında açıldığı davası süren R.G.S., savcılığa verdiği ifadesinde öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini belirterek, "Çok pişmanım. Devleti zarara uğratmadım. Ama çok çalıştım. Rapor kullanmadım. Sicilim başarılarla doludur. Benim 19 senelik emeklerim ne olacak? Mesleğe atanıp göreve başladıktan sonra bu işin duyulması konusunda çok korktum. Meslek hayatımda çok başarılı oldum. Bu olay benim bunca yıllık sırrımdı. Ama çok sıkıntısını yaşadım. Kalp hastası oldum. Bu olay ortaya çıktından sonra kalp hastalığı nedeniyle tedavi gördüm. Ömür boyu ritm bozukluğu ilacı kullanacağım" dedi.

'DİPLOMALARIN DA İPTAL OLMASI GEREKİR'

Devam eden duruşmada sanık avukatı iddia edilen zarar konusuna katılmadıklarını, öne sürülen miktarın da gerçek zarar olmadığını söyleyerek, "Müvekkilim kurumdan almış olduğu bu paralar karşılığında hizmet vermiştir. Eğer bu hizmeti kabul etmeyip alınan maaşı gerçek zarar olarak kabul edersek, öğrencilerin de bu hizmet karşılığında almış oldukları diplomaların da iptal olması gerekir" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, geriye dönük süre içerisinde iddia edilen dolandırıcılık suçu nedeniyle oluşmuş zarar var ise bu miktarın ne kadar olduğunun tespit edilmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

ÖDÜLÜNÜ 2005'TE ERDOĞAN'IN ELİNDEN ALMIŞTI

Başbakanlık tarafından 2005’te yılın öğretmeni seçilen S., ödülünü Recep Tayyip Erdoğan’dan almıştı.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 77 yorum
bunların iktidarı böyle bunlar daha hic yeni atanan binlerce liyakattan uzak olanlar ne olacak
@speady31 sende ucunu getirmiş siyatene bağlamışsın be adam, bir bok bilir gibi, siyasetle olacak olsa 1995 yılında açık öğretim lisans mezunu olan ben olurdum. Onca siyasi gücüm olmasına rağmen talebim olumsuz geldi. Demekki siyasetle ilişkili dilmişşşşşş
Ya ne kıt kafalisin arkadasim sen..19 yil önce sahte diploma almis...akp ile ne alakasi var...ayrica bence kadin hakli..tamam atilsin meslekten ama geriye dönelik para alinmasin..cunku kadin 19 sene hizmet vermis...parayi boş yere kazanmamiş...
@speady31 oksijen müsrifi vatandaş; iktidar tarafı olsa bunu iktidar öyle bir korurduki ifşası sözkonusu bile olamazdı. ama sana bunu anlatmakta ayrı bir olay..
19 yil once iktidarda kim vardi camurcu seni basta haberi dogru durust oku. ortaya cikarilmis iste daha ne olacakti. her memurun evragini kontrol etmek icin bi o kadar memur lazim bunlar sistem guncellemelerinde ortaya cikiyor. sanki ulkedeki tum memurlar boyle imis gibi yazma
@speady31 La Ak Parti 19 yıllıkmı 19 yıldır Ak Partimi var MEB devamlı eski öğretmenlerin Diploması gerçekmi değilmi diye bakarmı ve Ak Parti resmi olarak kuruluş 14 Ağustos 2001 iktidara gelişi 2003 birde beğenmişler muhalif yorum diye
@speady31 mal kadın 19 yıldır öğretmen diyor.
Koskoca turkiyede binlerce ogretmenden bir tanesi yilin ogretmeni seciliyor oda sahte cikiyor nasil bir ulke olduk
@punisher_90 yadirganmamali. kadincagiz hayat okulunda kendini öyle yetisdirmis ki, cocuklara vermis oldugu egitimle milli egitim bakanliginin taktirini alarak yilin ögretmeni secilmis. Elbette ki cocuklarimizi isinin ehli insanlara teslim etmeliyiz. bir tarafta diplomali cahil ögretmenlikten bihaber ögretmenlerimizde mevcut malesef. eger ögretmen hanim taktir edilecek sekilde iyi egitim verebiliyorsa gercekten. ben ögretmenliginin iptalini degil aksine bu kadincagiza özel egitmenlik izni verilmesini talep ederim.
KADIN NERDEYSE HAKLI ÇIKIP, DEVLETTEN TAZMİNAT TALEP EDECEK
@dursun_ozkan ALLAH ıslah eylesın ya
Geri Dön