HABER

Salyangoza ''Noel'' talebi

Adana - Türk mutfağında yeri bulunmayan ancak, Avrupalıların en gözde yiyecekleri arasında yer alan salyangoza talebin, Noel nedeniyle yoğunlaştığı bildirildi.

Türkiye'nin en büyük salyangoz ihracatçısı 3 firmasından biri olan Adana'da kurulu Pakyürek Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş, yüzde 40'ı Fransa'ya olmak üzere
Belçika, İtalya ve ABD gibi çeşitli ülkelere sadece Noel kutlamaları için 75 milyon adet salyangoz gönderdi.

Firma, yılda işlediği bin 500-2 bin ton salyangozun tamamını ihraç ediyor.Türkiye, dünya salyangoz pazarının yüzde 40'ını elinde bulunduruyor. En fazla ihracat ise Fransa'ya yapılıyor.

Firma, Adana'da, özellikle bahar aylarında doğadan toplanan salyangozlar için toplayıcı köylülere kilo başına 1,3 YTL ücret ödüyor.Paketler haline getirilen tüketime hazırlanan salyangozlar, Avrupa pazarındaki tüketicinin sofrasına porsiyonu 10 avrodan ulaşıyor.

Noel ve diğer özel günlerde tüketimi artan salyangoz talebine yetişebilmek için komşu ülkeler Suriye, Bulgaristan ve Romanya'dan salyangoz alıp işleyen
firmanın Noel için yaptığı ihracat 3 milyon avroya yükselirken, yıl geneli ihracat getirilerinin ise 10 milyon avroya ulaştığı kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön