Şam yönetimi açık açık tehdit etti: Türk uçaklarını düşüreceğiz

'Ordu Suriye'ye saldırı düzenleyen her savaş uçağını düşürecektir' diyen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Suriye'nin kuzeyindeki Araplar ile Kürtlere 'birlik olup Türk güçlerine direnmeleri' çağrısı yaptı.

Şam yönetimi açık açık tehdit etti:  Türk uçaklarını düşüreceğiz

Basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, ABD'nin Suriye'deki savaşı uzatmaya çalıştığına, bu politikanın daha fazla sivil kaybına neden olduğu için telafisi imkansız sonuçlar doğurduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili Suriye'nin kuzeyindeki Araplar ile Kürtlere 'birlik olup Türk güçleriyle savaşmaları' çağrısı yapan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, Batılı ülkeleri de Suriye'ye hava saldırısı düzenlememeleri konusunda uyardı.

BM'YE ABD'Yİ SORUŞTUR' ÇAĞRISI

Sputnik'te yer alan habere göre; ABD ile bazı Arap ülkelerinin Suriye hükümet güçlerinin ilerleyişini önlemek için IŞİD'e destek verdiğini, ABD'nin yüzlerce IŞİD militanını Rakka ve Deyr ez Zor'dan tahliye ettiğini belirten Mikdad, ''Birleşmiş Milletler'i (BM), ABD'nin, BM'nin hedefleri ve ilkeleriyle çelişir şekilde, Suriye'nin toprak bütünlüğünü, egemenliğini ve siyasi bağımsızlığını tehdit eden, Suriye halkını yok etmeyi amaçlayan icraatlarını ve eylemlerini soruşturmaya çağırıyoruz'' dedi.

'BOŞ TEHDİT DEĞİL'

Suriye hava sahasını ihlal eden her uçağın tıpkı İsrail uçağı gibi düşürüleceğini söyleyen Mikdad, ''Ordu Suriye'ye saldırı düzenleyen her savaş uçağını düşürecektir ve bu boş bir tehdit değildir'' diyerek şöyle devam etti:

'İSTER İSRAİL, İSTER AMERİKAN, İSTER TÜRK UÇAĞI'

"Suriye hava savunma sistemleri, Suriye'ye saldıracak her uçağı vurmak üzere aktif hale getirildi. Bu ister İsrail uçağı olsun, ister Amerikan uçağı olsun, isterse Türkiye ya da Suriye'ye zarar verecek başka bir ülkenin uçağı olsun fark etmez."

'KİMYASAL SİLAH KAİDE'NİN İŞİ'

Suriye ordusunun hiçbir zaman kimyasal silah kullanmadığını ve daha önce BM denetiminde kimyasal silahlarını imha ettiği için şu anda da zaten kimyasal silaha sahip olmadığını anlatan Mikdad, Beyaz Miğferler adlı Kaide/Nusra bağlantılı grup tarafından Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına dair sahte raporlar hazırlandığını, bu örgütün İngiliz ve Amerikan istihbarat servisleri tarafından desteklendiğini söyledi. ''Batı onları desteklemeye son verdiğinde teröristlerden tümüyle kurtulacağız'' vurgusu yaptı.

FRANSA'DAN TEHDİT GELMİŞTİ

Öncesinde Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 'Suriye hükümetinin halkına karşı kimyasal silah kullandığı' iddialarının doğrulanması halinde Suriye'ye hava saldırısı düzenleme tehdidi savurmuştu.

CUMARTESİ GÜNÜ ŞAM, İLK KEZ İSRAİL UÇAĞI DÜŞÜRDÜ

10 Şubat'ta da İsrail, Suriye'den havalanan bir İran İHA'sının sınırını ihlal ettiği gerekçesiyle Suriye'ye bir dizi hava saldırısı düzenlemiş, ancak Suriye hava savunma sistemleri bir İsrail F-16'sı düşürmüştü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Suriye yol geçen hanina döndü. ABD Rusya İran Fransa Çin bile var siz kalkmış Türk Uçaklarını hedef alın bu nasıl bir ahmaklıktır. Biz 3.5 milyon vatandaşına sahip çıktık, doyurduk, barındırdık. Şimdi de Zeytin dalı operasyonu ile o toprakları guvenli hale getirip asıl sahiplerine vereceğiz. Sen boş boş konuşmaya devam et!
kim sana dedi 3.5 milyon suriyeliyi al biri kafana silahımı dayadı şimdide 3.5 suriyeli hainlere ev verilekmis kendi ülkende 2.nci sınıf vatandaş olduk defolup gitsinler artık ayrıca ne işin var senin suriyede kandile gitsene orayı yok etsene
@enoisse Suriye yönetimi ayrılıkçılara karşı mücadele başlattı. Türkiye'yi bölmek isteyen ayrılıkçılar olsa Türk yönetimi de aynısını yapardı. Türkiye'ye gelenler de kalıp vatanlarını savunacaklarına kaçan hainler. Sadece Türkiye'ye karşı değil, vatanındaki tüm yabancı güçler için yapmış açıklamayı Suriye yönetimi. Haklı.
@enoisse bu esad zaten amerikan uşağı hiç şaşırmadım bakanlarının böyle konuşmasına
siz de gelin alayınız gelsin biz tek hepiniz ..
Önce ecnebi milletlerin altına yatmaktan kendinizi, pislik nefsinizle kirlettiğiniz imanınızı, ayaklar altına alınmış onurunuzu kurtarın da sonra düşürürsünüz,,, yiyorsa....
Reis bırak batılıları şimdi birlik zamanı kur esad ile itifak göster gücünü görsün herkes bizde şahit olalım din kardeşliğine
ne demiş araplarla kürtler bir olsun türkleri çıkarın bizim ülkemizde başka ülkemi kurun mu demiş ? bu haberi kimden yazdınız acaba ?
ırkcıların Kürt düşmanlığı sonları olacak inşallah
@hasretcelik.com mesele vatana ihanet. ırkçılık değil trol seni.
Hafız YAVŞAĞININ Türk düşmanlığı İmansız oğluyla devam ediyor
suriyeye saldıran yok o yüzden boş muhabbet yapma
Türkiye olmasaydı şimdi sizler mefta olmuştunuz...Nasıl bir akıl var anlamadım gitti
SURİYEDE SALDIRILMASINI BEKLİYOR ZATEN AMA İLK HAREKET ONLARDAN GELMELİ SONRA TOPDAN OLARAK HAREKETİN ALLAHINI GÖSTERMEK GEREK UÇAĞIMIZI DÜŞÜRÜRSELER SONLARI NE KADAR İYİ OLUR GÖRECEĞİZ ELBET
Adam benim hava sahamda uçan hangi devlete ait uçak olursa olsun düşürürüm diyor. burada tehdit varsa ağırlıklı olarak amerikaya yönelik. Amerika savaşın uzamasına sebep oluyor. Daişi yok etmek için buradayım dediği halde daişi koruyor diyor. Haberi çevirip Türk uçaklarını düşürürüm diye tehdit ettiye çevriliyor. İşte sana algı operasyonu.
Kıytırık firavuna bak hele... Düdük esed sonunun geldiği nasıl da görmüşsün...
bu haber türkiye değil israile yönelik bir haber mynet yanlışhaber yayınlama lütfen..moral bozucu oluyor.
Yok bunları konuşturan var kendi başlarına bişey yapamaz
o zaman al geriye arap, kürt vatandaşlarını ülkene
Çıktı yine Şuhayyip
Esad dan ümidini kesenler öne çıkmak için atıyorlar lafları ortaya okadar kolay olsaydı şimdiye kadar Suriye önce Işid i arkasından da bütün muhalifleri yok ederdi saldıracak mış herhalde Şamda yaşamak batmış bunlara anlaşılan ohele bir saldırılsın Şam yönetimi tarafından o zaman iadei ziyarette bulunuruz Şam a Şam meydanında yer geniştir herhalde
kardeşim esad bizi affet,amerikanın oyununa geldik,başımızı belaya soktuk,sınmırımız pkk.lı doldu
FRANSA DA CURCUNAYA KATILMAK İSTİYOR.... İNŞALLAH TSK BURALARDAN YÜZÜNÜN AKI İLE ÇIKAR...
Ülkede kürtler 'in %90 i arapların %40 ı vatandaş değil. Verilmiyor ve sığınmacı olarak gözüküyor tam 60 senedir. Çocuk katilk baba esed den bu yana daha beteri oğul eseddir. Seçimlerde oy kullanma hakkına sahip kişi.sayisi ülkenin %22 sı. Esed in terörist muamelesi görmeme sebebi; 1- düzenli ordusunun olması 2- rusya iran çin devletlerinin koşulsuz.destegi ( yani çıkarları karşılandığı sürece hergun 1 milyon insan öldürülebilir
sen ülkeni namusunu 50 tane adamın altına vermişsin üzerinde hangi örgütün koşturduğu belli değil namusunu temizlemeye türk askeri geliyor senin ülkeni böldürmemek için uğraşıyor sen kalkmış vururuz diyorsun babandan daha çok günahın var eseeet
Sen önce israil ve amerikan uçaklarını hallet g.tün yetiyorsa.
Bu Esad'ın bize karşı bu kadar tepki göstermesi doğal.. Adam kendi ülkesine karşı bizi tehdit olarak görüyor..Kendi rejmine karşıda bizi tehdit olarak görüyor. ÖSO'da tehdit olarak kabul ediyor, onun için bölgede arapları, kürtleri, pyd kim varsa bize karşı bileyliyor doğal olarak..
BİR ATA SÖZÜ DİYECEKTİM GÜNAHINDAN KORKTUM ŞÖYLE DEYİM BARİ SEN ADAMA NASIL BAKIYORSAN ADAMDA SANA ÖYLE BAKACAKTIR MUTLAKA HAKLI
Yeter layn yol geçen hanı olduk..gelen gecen bombalıyor ülkeyi.. Yetti gariiii
Reisimizin dediği gibi ateş olsan cümrün kadar yer yakarsın sen uçağı düşürürsünde bizim askerimizin eli armutmu topluyor angut adammmmmm uçağa tanka topa gerek kalmaz bu millet senin o dilini bile koparır sen rahat ol iş o raddeye gelmesin geldikten sonra senide ülkenide boğar geçeriz evelallah......
Diğer Haberler