Şampiyonada eşcinsellik tartışması

Dünya sırıkla atlama şampiyonu Yelena İsinbayeva'nın ülkesi Rusya'daki eşcinsellere yasaklar getiren yeni kanunları savunması, Atletizm Şampiyonası'nda tartışma yarattı.

Şampiyonada eşcinsellik tartışması

Rusya'da 18 yaşının altındakilere eşcinsellikle ilgili bilgi sağlayan kişilerin ağır para cezasına çarptırılmasını öngören yasa, Haziran ayında yürürlüğe girmişti.

İsinbayeva, eşcinsellere destek vermek için tırnaklarına gökkuşağı renklerini süren atlet Green-Tregaro'yu eleştirdi.

İsinbayeva "Milletimiz için endişeliyiz çünkü biz kendimizi normal ve standart olarak kabul ediyoruz" dedi.

İki altın Olimpiyat madalyası, 28 dünya rekoru ve dünya şampiyonluğu olan 31 yaşındaki Rus atlet, ülkesinin eşcinsellere yönelik politikasını şu sözlerle savundu:

"Rusya'da erkekler kadınlarla, kadınlar erkeklerle birlikte olur. Bu tarihten gelen bir şey, Rusya'da bu tarz problemleri hiç yaşamadık, gelecekte de yaşamak istemiyoruz."

"Herkesin kendi yaşamı, kendi kararı, kendi duyguları var, buna karışamam. Yalnızca diğer insanların görebileceği şekilde bir ilişkiyi doğru bulmuyorum."

"Biz Ruslar, belki Avrupalılardan veya başka ülkelerdeki diğer insanlardan farklıyız. Kendi kanunlarımız var ve herkes bunlara saygı duymak zorunda. Bu benim şahsi görüşüm."

Olimpiyatlarda gökkuşağı

İsveçli yüksek atlamacı Emma Green-Tregaro, Rusya'da yapılan 14. Dünya Atletizm Şampiyonası'nın dünkü turuna tırnaklarını gökkuşağı renklerine boyayarak gelmişti.

28 yaşındaki atlet buna protesto denemeyeceğini, yine de düşündüklerini anlatmak için iyi bir yöntem olduğunu savundu.

İsinbayeva, elde ettiği 28 dünya rekoru başarısının ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından 2010'da Gençlik Olimpiyat Elçisi olarak görevlendirilmiş, komite onun için "gençliğe örnek olacak bir atlet" demişti.

İngiliz heptatlon yarışçısı Lousie Hazel, İsinbayeva'nın eşcinselliğe ilişkin söylemleri nedeniyle Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin İsinbayeva'ya karşı tutumunu gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

2010 İngiliz Milletler Topluluğu Oyunları şampiyonu Hazel, İsinbayeva'nın görüşünü şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla karşıladığını ifade ederek, elçilik görevinin tekrar düşünülmesi çağrısında bulundu.

800 metrede gümüş madalya kazanarak Rusya'daki yeni yasal düzenlemeye dikkat çekmek için ödülünü eşcinsellere adayan, ABD'li atlet Nick Symmonds da İsinbayeva hakkında "Bu kadar genç, sürekli seyahat eden eğitimli bir kadının zamanının bu kadar gerisinde olmasına aklım ermiyor" dedi.

Symmonds "Çoğu atlet için eşcinseller tartışma konusu bile değildir. İnandığımız eşitliğin önemli bir parçasıdır." diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Türkiye de ve dünyada ibnelik propagandası almış başını gidiyor. amaçları bu sapkılıgı normalleştirmek. Türkiye de ibinelere ücretsiz ameliyat vb tüm haklarla devlet eli ile teşvik ediliyor. Türkiye de ibineliğin propaganda ve yayılmasını kekolar yapıyor. yakışıklı bir erkek olarak dışarı çıkamıyorum. kızlardan çok ibineler ilgi gösteriyor. dönem kıyamet dönemi. Tez zamanda kıyamet kopsa da şu sapkınlıkları görmesek
Helal olsun sana Isinbayeva. Dünyada sapıklık almış yürümüş, bir de utanmadan bunu normal birşeymiş gibi, insan hakkıymış gibi sunmaya çalışıyorlar. Eşcinsellik hormonal veya ruhsal bir durumsa bu bir hastalıktır. Yok kişi bunu zevk için yapıyorsa buna ancak sapıklık, sapkınlık denir. Özellikle de bunun 18 yaşından küçüklere propoganda edilmesi şerefsizliktir, insanlığa ihanettir. Ruslar kendi toplumlarını korumak için adam gibi bir karar almışlar, siz kim oluyorsunuz da eleştiriyorsunuz. Gidin kendi ülkenizde ne halt ediyorsanız edin, dünyayı rezil ettiniz pis avrupalı ve amerikalılar.
AGZINA SAGLIK BERENTR
Bizim chpliler arasında eşcinsellik, dünya ortalamasının üzerinde...
deden ve baban da chpliydi :)))
Kadın ve Erkek vardır. Tıpkı Cennet ve Cehennem olduğu gibi...gerisi boş laftır...3.Cins yoktur.Sadece sapıklıktır bunlar...
MÜSLÜMANLIK ADI ALTINDA 14 YAŞINDA KIZLARI KUMA YAPIP S........BİZİM BU FORUM ASLANLARI BİZDE BİGÜN ALIRIZ AMAN DİYE AĞIZ ŞAPLATIP BURDA NAMUS DÜZEN KORUYUCUSU OLMUŞ PEHH...
kes ulan ib.ne
YUH GERİCİ BİZDE GEZİCİLER HEM İPNELİK HEM LEZLİK İÇİN GÖSTERİ YAPIOR ÇOK İLERİCİDİR
HERŞEYE EYVALLAH DİYEN İBNE VE LEBOŞLARIN ARIYOSAN AYNAYA ,EVE GİDİNCEDE KARINA KIZINA OĞLUNA ANANIN VE BABANIN RESİMLERİNE BAK..
Eşcinselliği Hastalık Olarak Görüyolar Fakat Eşcinsellik İnsanın İçinde Olan Bişeydir. Yaşayan İnsanlar Bilir. Birini Anlamak İçin, Onun Yaşadıklarını Yaşamak Gerekir. Rusya bu konuda Çok Geri Kafalı ve Türklerde Aynı Şekilde. Eşcinsellik Hastalık Değil Homofobiklik Hastalıktır...
Hastaysan tedavi gör veya mısır koçanını al,k....na sok o zaman,burada yazıpta millette kıç kaşıntısı merakı uyandırma !
ruslar bu konuda gayet katıdır hatta müslüman çoğunluklu bir ülke olan bizleri dahi utandıracak şekilde adamlarda kadın kadın erkekte erkek bizdeki gibi hoşgörü budalalıkları felanda yok hatta pek çok eski sovyet ülkeside aynı bu şekilde ben şahsım adına takdir ediyorum
X ve Y kromozomlarına bakarsak başka cinsiyet yok.X'i biliyorsunuz Y zaten belli.Fiili sapıklıktan başka birşey değil.
rus karılar türkiyeye geleli türkiyedeki eşekler rahat bir nefes aldı )))))
muratım sende rahatladın mı bari?
TABİİ SİZİN İLERİCİLİK HER TÜRLÜ SAPKINLIĞIN VE SAPIKLIĞIN ÖZGÜRCE YAPILMASIDIR AMA BİRİLERİ SİZİN GİBİ DÜŞÜNMEDİ VAY GERİCİ VAY ÇAĞDIŞI DEMYEİ KENDİNİZCE HAKLI SİZ BATI MEDENİYETİ SİZDE İNSANLIK ADINA UTANÇ DUYULACAK EMPERYALİZMDEN ETNİSİTEYE KADAR HER TÜRLÜ PİSLİK VAR ... HEP ÇİFTE STANDARTLISINIZ İNSANM HAKLARI DEDİĞİNİZ ŞEYDE TAMA DA KENDİNİZİ KENDİNİZDEN KORUMAK İÇİN ÇIKARMAK ZORUNDA OLDUĞUNUZ İLKELERE .......KILACAKSINIZ...HERKES FİKRİNİ BEYAN ETMEKTE DE ÖZGÜRDÜR. ISIBAYEVA NORMAL VE OLMASI GEREKENİ SÖYLEMİŞ. ... RUS ATLETİ İNSANLIK ADINA KUTLUYORUM....
rusYADA EŞCİNSELLİK ENGELLENİYOR BİZDE YENİ ANAYASADA SERBEST HALE GELİYOR.ARTIK BU ÜLKE İYİDEN İYİYE ÇAĞDAŞ OLDU.BUNDAN SONRA İRTİCA DİYE BİLMEM NEYİ ANLATIP MİLLETİ SOKAKLARA DÖKECEKLER.
kapitalist sapıkların insanlara yaptıkları hayvansal uygulamalar sonucunda yarattıkları kişiliksizlik, lut kavminin lanetlileri. idealist, materyalist, dindar veya ateist osun hiç kimsenin tasvip etmeyeceği........
bir varmis bir yokmus..,zamanin ülkesinde ipnelik almis basini gitmis,tanri bunlara elci göndermis,gönderilen elci bunlari yaptiklari pis seylere karsi uyarmis anlatmis ama olmamis!bir gün bu elci`nin evine hatero sexuel bir insan konuk olmus ,halk elcinin evinde hic cizilmemis bir kestane oldugu haberini alir almaz onun kapisina dayanip,o arkadasi isterler,elci direnir ve konugunu teslim etmez..,onlarda yoksa senide cizeriz demisler,bunun üzerine tanri elcisine ve yanindakine gitmeleri emrini verir,onlar orayi terk eder etmez ``ipneland``haritadan silinmis.
Diğer Haberler