HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

SAMSUN BAYRAM NAMAZI SAATİ: Samsun bayram namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet Ramazan Bayramı namazı saatleri takvimi

Samsun bayram namazının saat kaçta kılınacağı bölge halkı tarafından merak edilmeye başlandı. 21 Nisan Cuma günü yani bayramın ilk günü her ilde cemaatle birlikte bayram namazı kılınacak. Bayram namazı yılda iki defa kılındığı için kılınışı unutulabilen bir namazdır. Bu sebeple camilerde din görevlileri namaz öncesi bayram namazının nasıl kılınacağını hatırlatmaktadırlar. Peki, Samsun'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte tüm ayrıntılar...

SAMSUN BAYRAM NAMAZI SAATİ: Samsun bayram namazı saat kaçta kılınacak? Diyanet Ramazan Bayramı namazı saatleri takvimi

Samsun bayram namazı vakti vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başlandı. Bayram namazı sabah camilerde cemaatle birlikte kılınacak. Diyanet İşleri Başkanlığı yayımladığı 2023 bayram namazı imsakiyesiyle birlikte, il il bayram namazı saatleri de açıklandı. Peki, Samsun'da bayram namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanet'e göre Samsun bayram namazı vakitleri...

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

SAMSUN BAYRAM NAMAZI SAAT KAÇTA?

İstanbul bayram namazı saati 06.19 olacak. Müslümanlar bu saatte Ramazan Bayramı namazını kılacaklar.

İMSAKİYE İÇİN TIKLAYINIZ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o söylenir. Örneğin “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” veya aynı şekilde “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir.

 1. Rekat
  Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,
  Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur, sonra fasılalar halinde;
  Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
  Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
  Ardından 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.
  İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
  Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.
 2. Rekat
  İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.
  Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,
  Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
  Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,
  Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.
  Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.
  Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip bayram hutbesi okumak üzere minbere çıkar.

En Çok Aranan Haberler