HABER

Sara hastalığına cerrahi çözüm

Halk arasında sara hastalığı olarak bilinen epilepsi, artık cerrahi yöntemle Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi edilerek, korkulu rüya olmaktan çıkıyor.

Sara hastalığına cerrahi çözüm

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ilk kez yapılan 'Amigdala Hipokampektomi' ameliyatıyla 24 yaşındaki bir erkek hasta epilepsiden tamamen kurtuldu. Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Bekar ile nörolog, nörofizyolog, EEG teknisyeni, fizyoterapist ve radyoloji uzmanından oluşan ekibin çalışmasıyla 6 ay önce yapılan ameliyat, başarıyla sonuçlandı. Türkiye'de sadece 7 merkezde yapılan ve Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde ilk kez gerçekleştirilen ameliyat sonunda, 24 yaşındaki hasta, nöbetlerinden tamamen kurtuldu.

İLAÇ TEDAVİSİNE CEVAP VERMEYEN HASTALARDA KULLANILIYOR

'Amigdala Hipokampektomi' ameliyatlarının tüm saralı hastalara yapılamadığının altını çizen Doç. Dr. Ahmet Bekar, "Genel olarak ilaç tedavisine cevap vermeyen hastalar, çeşitli araştırmalardan sonra bu tür ameliyatlara alınıyor. Bu tür ameliyatlarda başarı şansı yüzde 80-90 arasında değişiyor" dedi.

NE ZAMAN VE NEREDE GELECEĞİ BELLİ OLMUYOR

Sara nöbetlerinin ne zaman ve nerede geleceğinin belli olmadığını, hastaların yalnız dolaşmak, araç kullanmak, televizyon izlemek gibi günlük işlerini önemli ölçüde kısıtladığını anlatan Bekar, "Cerrahi tedavi için uygun şartları taşıyan hastalar, en kötü ihtimalle ameliyat sonrası daha az nöbet geçiriyor ve daha az ilaç kullanıyorlar. En iyi durumda da, ilaçsız ve nöbetsiz normal bir hayat sürüyorlar" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler