HABER

Sarıgöl'de camide üzüm vaazı

MANİSA (İHA) - Manisa'nın Sarıgöl İlçesi'nde imam, teravih namazı sırasında verdiği vaazda, üzümde yaşanan sıkıntılara sabır gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Üzümde yaşanan kötü sezon ve üreticilerin çektiği sıkıntılar cami vaazlarına kadar taşındı. Sarıgöl Merkez Çarşı Camii imamı Orhan Ayan, akşam teravih namazı öncesi verdiği vaazda üzüm üreticilerine de hitap etti. Üzüm üreticilerinden sıkıntıya sabır gösterip metanetli olmalarını isteyen Ayan, "Bu yıl üzümde kötü bir sezon yaşamaktayız. Buna şükretmek gerek. Allah büyük bir deprem ya da sel felaketi verse canımız gidecekti. Canımıza değil de malımıza gelirse bizim için hayırlı olan budur. Allah, bize kat kat mal vermiş. Geçen yıl 10 ton olan bir bağdan bu yıl 15-20 ton üzüm alınmakta. Bu Allah'ın bize verdiği en büyük nimettir. Bizim şer dediğimiz şeyler hayır, hayır dediğimiz şeyler şer olabilir. Allah'ın bizim hakkımızdaki hükmünü bilemeyiz. Bizler üzümlerimiz para etmiyor diye Allah'a isyan etmemeliyiz" dedi.
Allah'ın tarihte zengin olan nice kavimleri kendisine isyan ettiği için mallarını yerin altına gömdüğünü söyleyen Ayan, "Üzüm de Allah'ın bizlere verdiği bir nimettir. Bu nimet sayesinde geçimimizi sağlamaktayız. Kimileri üzümünü satar ailesini geçindirir, kimileri bağda üzüm işçiliği yaparak para kazanır. Bu yıl böyle olduğuna şükretmeliyiz. Daha kötüsü de olabilirdi. Bunda da bir hayır aramak gerek, sabırlı olmak gerek" diye konuştu.

Vaaz tüm merkez ve köy camilerinden aynı anda yayınlandı. Namaz sonrası gazetecilerin vaazla ilgili sorularını yanıtlayan Merkez Çarşı Camii imamı Orhan Ayan, "Üreticilerimizin zor şartlar karşısında manevi desteğe ihtiyaç duyduklarını sezinledim. İlçemiz ve çevresi üzümcülükle geçinen bir bölge. Bu yıl üzüm üreticilerinin durumu çok acı. Kahvelerde, evlerde, her yerde üreticilerin tek konuştuğu üzüm. Herkes dert yanıyor. Camimizde üzüm üreticilerini rahatlatmak amacıyla, manevi moral vermek için böyle bir vaaz vermeyi uygun buldum" şeklinde konuştu.

PARTNEREvlendiler!Evlendiler!
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön