HABER

Sarıkaya'nın ihraç kararı kesinleşti

Sarıkaya'nın ihraç kararı kesinleşti

İtirazları İnceleme Kurulu, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın meslekten ihraç edilmesine ilişkin Hakimler ve Savcıları Yüksek Kurulu (HSYK) kararına yaptığı itirazı reddetti.

Sarıkaya, Şemdinli'de meydana gelen olayların ardından iddianame hazırlamıştı. Bu iddianamedeki bazı ifadeler nedeniyle hakkında soruşturma açılmıştı. HSYK, Sarıkaya'nın meslekten ihracına karar verirken, karar kesinleşinceye kadar da görevden uzaklaştırmıştı. Sarıkaya'nın bu karara yaptığı itiraz bugün görüşüldü.
İtirazları İnceleme Kurulu, HSYK Başkanvekili Celal Altunkaynak'ın başkanlığında toplandı. Toplam 12 üyesi bulunan Kurula Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile yedek üye Belma Kösebalaban katılmadı.

Kurul, Sarıkaya'nın itirazın bire karşı 9 üyenin oyuyla reddetti. HSYK kararında olduğu gibi, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Fahri Kasırga bu karara da muhalif kaldı.
Böylece, Sarıkaya'nın meslekten ihraç kararı kesinleşmiş oldu. HSYK'nın Sarıkaya'yı meslekten ihracını ilişkin gerekçesinde, hakim ve cumhuriyet savcılarının görev ve yetkilerinin Anayasa ve yasalarla düzenlendiğine işaret edilmişti. Gerekçede, "Savcının yetki sınırlarını aşarak gerçekleştirdiği eylem ve işlemler, yargı erkiyle diğer anayasal kuruluşlar arasındaki güven ortamının zedelenmesine ve yargının yıpranmasına sebebiyet vermiştir" ifadesine yer verilmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön