HABER

Savunma Sanayii İcra Komitesi kararları

Ankara - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, ilk kez 5,56 milimetre çapında, bir modern piyade tüfeği ile modern makinalı tüfeğin ulusal olanaklarla imal edileceğini söyledi.

Vecdi Gönül, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan ve yaklaşık 5 saat süren Savunma Sanayii İcra Komitesi Toplantısı'nın ardından, alınan kararları açıkladı. Değerlendirme çalışmaları tamamlanan projelerde yüklenici firmalarla sözleşme imzalamak üzere Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını belirten Gönül, üs ve liman suüstü/sualtı savunma sistemlerinin modernizasyonu, sağlanması (YUNUS) projesi öneri değerlendirme çalışmaları sonucunda ASELSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi.

Link 16 veri haberleşmesi terminal tedariki ve birlikte çalışabilirlik projesinde öneri değerlendirme çalışmaları sonucunda, Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. ve Viasat firmalarıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına, radar komuta kontrol modernizasyonu projesinde Aydın Yazılım A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini belirten Gönül, diğer alınan kararları ise şöyle sıraladı: "Radar sistemi modifikasyonu projesinde, Havelsan Teknoloji Radar A.Ş.
ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına, insan kaynakları sistemi projesinde, Savunma Teknolojileri Mühendislik A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına, uzaktan elektronik destek kabiliyeti kazanımı projesinde, kara konuşlu kabiliyet kazanımı için ASELSAN ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına, hava platformunda, kabiliyet kazanımı için ASELSAN'ın ana yüklenici olacağı bir model çerçevesinde uluslararası işbirliği imkanlarının araştırılmasına karar verilmiştir.

Ayrıca, 30 yataklı seyyar cerrahi hastane projesinde öneri değerlendirme çalışmaları sonucunda, Gama Ticaret A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına, 25 tonluk sahil güvenlik botu tedariği projesinde, Yonca Onuk firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına, Seahawk helikopterleri için Penguin, güdümlü mermi projesinde de Norveç'in Kongsberg firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar alınmıştır."

Gönül, toplantında ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer kamu kurumlarının ihtiyacı olan genel maksat helikopteri tedariki projesi kapsamında, mevcut ihalenin iptal edilmesine ve uzun vadeli işbirliğine dayalı bir üretim modeli esas alınarak, Skorsky ve Agusta/Westland firmalarıyla müzakerelerin başlatılmasına karar verildiğinin altını çizdi. Gönül, bu kararlara ek olarak, modern piyade tüfeği ve modern makinalı tüfek projeleriyle, amfibi zırhlı muharebe istihkam iş makinası, kundağı motorlu obüsler için mühimmat aracı, tank taşıyıcı araç ve römork, ay sınıfı denizaltı cihaz/sistem yenileme, yavuz sınıfı fırkateyn yarı ömür modernizasyonu, ana malzeme eğitim yardımcıları tedariği (yelkenli okul gemisi-uskuna), denizde ikmal muharebe destek gemisi, TF 2000 (Türk fırkateyni), Mi 17 helikopterleri depo seviyesi bakım/onarımı
projelerinin de SSM sorumluluğunda yurtiçi imkanlardan azami şekilde yararlanarak başlatılmasına karar verildiğini kaydetti.

Açıklamasının ardından sorularını da yanıtlayan Gönül, bir soru üzerine, ilk kez 5,56 milimetre çapında bir modern piyade tüfeği ile modern makinalı tüfeğin ulusal olanaklarla imal edileceğini belirterek, bununla ilgili prototipin oluşturulmasının ardından seri üretime geçileceğini kaydetti.

Gönül, bir başka soru üzerine, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın, 10 tane ağır yük helikopteri alımı konusundaki çalışmalarının sürdüğünü, ancak bu konuda henüz ihale aşamasına gelinmediğini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler