HABER

Schröder, kitabında Türkiye'yi anlattı

BERLİN (İHA) - Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, yeni çıkardığı "Kararlar, Siyasetteki Yaşamım" isimli kitabında Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) üyeliği ile ilgili görüşlerine yer verdi.

Almanya eski Başbakanı Schröder, "Kararlar, Siyasetteki Yaşamım" adlı kitabının tanıtımını başkent Berlin'de yaptı. Schröder kitap tanıtımında yaptığı konuşmada, "Türkiye, Avrupa için önemlidir; bunun iki nedeni var. Birincisi neden ekonomiktir ki; gerçekte Türkiye Avrupa ekonomisi için oldukça önemli bir faktör. 1963 yılında Türkiye'ye bir söz verildi ve bu söz sık sık tekrarlandı; ama sonu gelmedi. Almanya hükümetleri dahil AB'nin değişik ülkeleri tarafından bu durum tekrarlandı durdu. Önemli bir diğer neden ise, Ortadoğu bölgesine yakın olan Türkiye'nin AB üyeliğinin bu bölgeye kazandıracağı istikrardı. Bunun başarılması halinde Türkiye'nin bölgenin istikrarlı hale gelmesindeki katkısı tahmin edilemeyecek kadar büyük olacaktır" dedi.

Almanya'nın gündemine oturan ve bugün piyasaya sürülen kitabında Schröder, Büyük ebat bir Atatürk portresinin önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la çekilmiş bir fotoğrafına da tam sayfa yer verdi.

Türkiye'nin Müslüman bir ülke olmasının da AB için büyük bir avantaj olduğunun altını çizen Schröder, "Ayrıca AB üyesi Müslüman bir ülke olan Türkiye, Avrupa'nın güveliği için vazgeçilmezdir. Kültürler savaşı, bence en saçma anlayıştır ve Türkiye'nin AB'ye tam üyeliğiyle dinler ve kültürler arası diyalog aşamasını başarıyla sonuçlandırabiliriz. Bunu Avrupa kamuoyuna da kanıtlayabiliriz" şeklinde konuştu.

Schröder, "Türkiye Almanya'da popüler bir ülke olmadığı için, verdiğim destekten dolayı baskı gördüm. Türkiye'nin müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanmasını diliyorum. Kitabımda Türkiye'nin AB üyeliğine de geniş yer verdim. Türkiye ek Ankara protokolünü imzalayacağına dair söz verdi; ancak etik açıdan da Kuzey Kıbrıs'ın izolasyonun sona erdirilmedir. Bu nedenle sadece Türkiye'yi suçlu bulmak yanlış olur" açıklamasında bulundu.
Schröder'in bugün piyasaya çıkan 543 sayfalık kitabı, 8 dile çevrildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön