HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Şehit aileleri ile ilgili sözleri tepki çekmişti! Can Ataklı için istenen ceza belli oldu

Gazeteci Can Ataklı hakkında, şehit aileleri ve şehit babaları hakkındaki sözleri nedeniyle yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede Ataklı’nın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. İşte detaylar...

Şehit aileleri ile ilgili sözleri tepki çekmişti! Can Ataklı için istenen ceza belli oldu

Gazeteci Can Ataklı hakkında, 25 Aralık 2023’de sosyal medyada paylaşılan videoda şehit aileleri ve şehit babaları hakkındaki sözleri nedeniyle yürütülen soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Mustafa Can Ataklı ‘şüpheli’ sıfatıyla yer alırken, Türk Devletleri Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Memur Sendikalarının da arasında olduğu 6 ‘müşteki’ bulundu.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

KIŞKIRTICI VE NEFRETE YÖNLENDİRİCİ

Hazırlanan iddianamede, 25 Aralık 2023’te sosyal medya platformunda video yayınlandığı, video incelemesi sonucunda ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçunu içeren sözlerin bulunduğu ve re’sen soruşturma işlemlerine başlandığı anlatıldı. İddianamede, şüpheli Ataklı’nın sözlerinin kışkırtıcı tutum ve davranışlar sergilemeye yönelik ifadeler içerdiği, sözlerin halkın bir kesiminin diğer kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa, ayrımcılığı gerektirecek nefrete yönlendirici nitelikte olduğu aktarıldı.

ENDİŞE VERECEK ŞEKİLDE BİR ETKİ OLUŞTURDU

Videonun sosyal medya ve basın yayın organlarında yayınlanmasının ardından birçok hesap ve grup tarafından yorumlarla birçok defa paylaşılarak medyada gündem oluşturduğunun belirtildiği iddianamede, tahrik edilenler nazarında endişe oluşturacak şekilde etki oluşturarak kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıktığı kaydedildi.

‘’BÜTÜN ŞEHİT AİLELERİNDEN ÖZÜR DİLEDİĞİMİ DİLE GETİRDİM’’

Şüpheli Ataklı’nın ifadesine de yer verilen iddianamede, ‘’Son 25 yıl içerisinde en az 3 bin televizyon programı yaptım, bütün bu yazarlık ve televizyon yorumculuğu hayatımda 1 ya da 2 dava ile karşılaştım. Yazarlık ve televizyon sunuculuğu sürecinde ve yaşamım boyunca teröre ve özellikle PKK terörüne karşı hep dik durdum. Türkiye’nin terörle mücadelesine mesleğim boyunca en güçlü desteği verdiğime inanıyorum. Soruşturmaya konu olan videodaki sadece 9 saniyelik bir bölüm maksatlı biçimde kesilip sosyal medya üzerinden paylaşılarak tüm hayatım boyunca hiç rastlamadığım bir linç kampanyasına dönüştürüldü. Söz konusu 9 saniyelik bölümün önü ve arkası aslında hiçbir şekilde suç işleme kastım olmadığını, hep saygı duyduğum şehitler ve ailelerine hakaret içermediği görülmektedir. Nitekim o sözleri söylediğim anın hemen ardından bu sözlerim elbette acılı babaya değil ona mikrofon tutanlaradır dedim. Gelen tepkiler üzerine bir gün sonraki aynı kanalda yayınlanan videomda açılan linç kampanyasını anlattığım gibi oluşturulan algının etkisinde kalarak üzülen, kırılan ve öfkelenen bütün şehit ailelerinden özür dilediğimi dile getirdim ve bunu da videonun görünür yerine başlık olarak koydum’’ dediği aktarıldı.

‘’DERİN BİR ÜZÜNTÜ DUYDUM’’

İfadesinin devamında Ataklı’nın, ‘’Şehit ailelerine saygısızlık hakaret halkı kin ve nefrete sürüklemek ve yalan bilgiyi alenen yayma suçlarının tarafıma atfedilmesinden derin bir üzüntü duydum. Yapılanın organize bir linç ve algı operasyonu olduğuna inanıyorum. Bugüne kadar ki meslek yaşamımın da yazdıklarımın söylediklerimin göz önüne alınarak asla suçlu olmadığımı beyan etmek istiyorum’’ dediği de kaydedildi.

3 YILA KADAR HAPİS TALEBİ

Hazırlanan iddianamede şüpheli Ataklı’nın ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’ suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. Şüphelinin yargılanmasına 19 Mart tarihinde İstanbul 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

İHABu içerik Şahin Alp tarafından yayına alınmıştır

En Çok Aranan Haberler