HABER

Şener: Gelişmiş ekonomilerle mesafe kapatılabilir

Rize - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dünyada büyüme oranının yüzde 3 olduğunu, Türkiye'nin ekonomide yakaladığı yüzde 7,8'lik büyüme
ile gelişmiş ekonomilerle arasındaki mesafeyi kapatabilir bir ülke haline geldiğini söyledi.

Şener, Rize ziyaretinde "Türkiye'nin Ekonomik Durumu" konulu seminerde yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarı öncesi 1998-2002 yılları arasında yıllık ortalama büyüme oranının Türkiye'de sıfır olduğunu ifade ederek, "Dünyanın hiçbir ülkesi yok 4 yıl boyunca sıfır büyüme ile idare etsin. 1992-2002 yılları arasına bakıldığında ise büyüme oranı ise yüzde 2,9'dur. Böyle bir büyüme ile Türkiye'nin dünya ile rekabet etmesi mümkün değildir" dedi.

Şener, 2002-2006 dönemine bakıldığında ise Türkiye'nin yüzde 7,8 yıllık büyüme oranını yakaladığını belirterek, "Dünyada büyüme oranının yüzde 3 olduğu bir ortamda Türkiye yüzde 7,8'lik büyüme ile gelişmiş ekonomilerle arasındaki mesafeyi kapatabilir bir ülke haline gelmiştir" diye konuştu.

Kararlı, istikrarlı ve düzenli bir özelleştirme politikası izlediklerini kaydeden Şener, şöyle devam etti:

"Yıllardır Türkiye'de düzenli bir özelleştirme yoktu. Özelleştirmeyi ilk telaffuz eden ülkelerden biri olmamıza rağmen, hantal kamu işletmeciliği Türkiye'nin her tarafında devlet eli ile sürdürüldü. Maalesef buralar verimsiz ve rekabet koşullarından uzak olarak yönetildi. Ama AK Parti ile birlikte tüm bu kuruluşlar özel sektöre devredilmek koşulu ile hem devletin üzerinden kaldırıldı, hem de ekonomi rasyonel hale getirildi. Yılda ortalama 10 milyar YTL civarında eğer özelleştirme uygulaması yapabilmişse bu iktidar, demek ki; kararlı ve inançlı bir tutum sergilemiş demektir. Bu AK Parti iktidarının yaptığı en önemli ve doğru işlerden biridir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön