HABER

Seyyar satıcılar zabıtaya saldırdı

Seyyar satıcılar zabıtaya saldırdı

KARS (İHA) - Kars Belediyesi zabıta ekiplerinin seyyar satıcılarla süren mücadelesi bugün yine saldırıya sahne oldu.

Polis, seyyar satıcıdan kamyonetin ruhsatını isteyince önce tartışma yaşandı, ardından da seyyar satıcılar terazi kilolarıyla zabıta ekiplerine saldırdı. Kars'ta bir haftadır zabıta, seyyar satıcı kavgası yaşanıyor. Şehrin muhtelif yerlerine tezgah açan ve kamyonetlerle seyyar satıcılık yaparak kaldırımları işgal eden esnafla mücadelede zorlanan zabıtalar, bugünkü denetimlere trafik polisleri, çevik kuvvet polisleri ve maliyecilerle birlikte çıktılar. Günlerdir karşılarında zabıtayı görmeye alışan seyyarcılar, trafik polislerinin ceza kesmek için kamyonetlerin ruhsatını sorunca bir anda ortam gerildi.

Zabıtaların günlerdir aynı uygulamaları yapmasına sinirlenen seyyarcılardan bazıları ellerine geçirdikleri terazi kilolarıyla zabıta ekiplerine saldırdı. Ortalık bir anda karıştı ve olayın büyümemesi için polis, zabıtaların geri çekilmesini istedi. Zabıtalar geri çekilince seyyarcılar tekrar saldırdı ve kilolar yerlerden toplandı. Çevik Kuvvet polislerinin bulunduğu aracın sirenlerini çalarak olay yerine gelmesi, olayı büyümeden durdurdu. Polisler güçlükle kilolarla saldıran seyyar satıcıları engelledi ve olaya karışanları gözaltına aldı.

Ekipler daha sonra denetimlerine hep birlikte devam ettiler. Denetimler sonunda 6 seyyar satıcı son bir defa daha uyarıldı ve kamyonetlerinin plakaları not edilerek bir daha ki seferde ağır cezaların verileceği söylendi. Bu sırada zabıta amirleri ile trafik polisleri arasında ceza uygulamalarıyla ilgili görüş alış verişi yapıldı. Zabıta, trafik polislerinden seyyar satıcılık yapanların kamyonetlerine nasıl ceza kesileceğini sordu.

Trafik polisleri de "Kavşak ağızlarında park olduğu zaman Karayolları Trafik Kanunu'nun 61'nci maddesine istinaden işlem yapıyoruz. Kanun, "Kavşağa 5 metre yakın mesafede park olmaz" diyor. Biz konuyu trafik açısından değerlendiriyoruz. Bunları biz zamanla da ikaz ediyoruz ve uymayanlara da cezalarını yazıyoruz. Eğer park yapmamak levhalarla ve işaretlerle belirlenmişse o zaman buna uymayanlara ceza yazarız. Ama kavşak içerisinde aracın park etmesinde levhanın bir etkisi yok. Yani ister levha olsun ister olmasın kavşağa 5 metre yakın mesafede kavşağa park olmaz." dediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön