HABER

Şiddet ve boykot gölgesinde yerel seçim

Suriye'de Beşar Esad'ın reform programının bir parçası olan yerel seçimler bugün yapılacak. Ancak muhalefet boykot çağrısında bulundu. Şiddet nedeniyle katılımın yüksek olması da beklenmiyor.

Suriye'de yerel seçimler bugün yapılacak.

Seçim, rejimin reform programı vaadinin bir parçası. Ancak muhalefet, seçmenlere sandığı boykot etmeleri çağrısında bulundu.

Seçimler, muhalefet yanlılarıyla güvenlik güçleri arasındaki çatışmaların gölgesinde yapılıyor.

Ülkede dün meydana gelen olaylarda en az 18 kişi hayatını kaybetti.

Suriye hükümeti, bu yerel seçimlerin öncekilerden daha hür olacağını söylüyor. Ancak BBC'nin İstanbul'daki muhabiri Jonathan Head, hükümetin hür seçim iddiasını uluslararası gözlemciler aracılığıyla sınamanın mümkün olmadığına dikkat çekiyor.

Muhabirimiz, seçimlerin ülkenin büyük bölümünde ya boykot ya da insanların can güvenliği endişesi nedeniyle pek bir şey ifade etmeyeceğine dikkat çekiyor.

Suriye'nin üçüncü en büyük kenti Humus'tan sık sık çatışma haberleri geliyor. Busra el Harir kentinde ise, rejim karşıtlarınının anlatımlarına göre, olayların başlamasından bu yana meydana gelen en şiddetli çatışmalar yaşandı.

Eylemciler, çok sayıda zırhlı aracı imha ettiklerini söylüyor.

Öte yandan, soruna diplomatik çözüm bulma çabaları da yavaş ilerliyor.

Arap Birliği, Suriye'nin birliğin barış anlaşması önerisine yanıtını görüşmek üzere gelecek haftasonundan önce toplanmayacağını açıkladı.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, Suriye'de son 10 aydır süregiden şiddet olaylarında 4 binin üzerinde kişinin öldüğünü tahmin ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön