HABER

Sigara bebek gelişimine engel

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Açık, gebelikte sigara içen annelerin çocuklarında astım ve solunum yolu hastalıkları görüldüğünü ve sigaranın erken doğum, ölü doğum, düşük gibi olaylara neden olduğunu söyledi.

Sigara bebek gelişimine engel

Doç. Dr. Yasemin Açık, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şu ana kadar yapılan çalışma ve bulgulara göre, hamilelikte annenin sigara içmesi ile erken doğum, düşük, ölü doğum ve ani bebek ölümleri arasında yakın ilişki olduğunun tespit edildiğini ifade etti. Hamilelikte sigara içmenin astımı içeren solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu belirten Doç. Dr. Açık, "Hamilelikte sigara içen annelerin bebeklerinde doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde ölümler, sigara içmeyen annelerin bebeklerine göre yüzde 28 daha fazla. Yapılan bir çok çalışmaya göre, hamilelikte sigara içmenin yeni doğan bebeğin ağırlığını 170-260 gram kadar azalttığını, arka kafa uzunluğunu ve kafa çevresini azalttığını, beyin-beden kilosu oranını etkilediğini, bu etkilenmenin hamileliğin 32. haftasından önce sigarayı bırakan annelerin bebeklerinde azaldığını tespit ediyoruz. Bu nedenle hamileliğin ilk aylarından itibaren sigara içilmemesi gerekiyor" dedi.

Doç. Dr.Yasemin Açık, Elazığ'da yaşayan hamile kadınlar üzerinde yapmış oldukları bir çalışmada, sigara içme oranının yüzda 22.5 olduğunu saptadıklarını belirterek, "Sigara içen hamile kadınların yüzde 51'i günde 5'ten fazla sayıda sigara içiyor. Oysa günde içilen sigara sayısı arttıkça anne karnındaki bebek daha ciddi boyutlarda etkileniyor. Hamilelikte sigara içen kadınlar, bebekleri doğduktan sonra da sigara içmeyi sürdürüyor" diye konuştu.

ELAZIĞ (İHA) -

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler