HABER

Sigara dumanında kanser riski

Sigara kullananlarla birlikte, sürekli sigara dumanına maruz kalan insanların da kansere yakalanma riskinin yüksek olduğu bildirildi.

Sigara dumanında kanser riski

Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Zonguldak Kilimli Dispanseri Başhekimi Dr. Ahmet Bayram, sigara içilen ortamda sürekli bulunan insanların da, başta gırtlak ve akciğer kanseri olmak üzere çeşitli kanser hastalıklarına yakalanabileceğini söyledi.
Sigara içenlerin, damar tıkanıklığı başta olmak üzere çeşitli kanser hastalıklarına yakalandığını hatırlatan Dr. Ahmet Bayram, "Sigara kullananlar, sigaralarını özellikle çocukların yanında, toplu ve kapalı yerlerde içmemelidir. Sigaranın dumanında bulunan 82 adet zararlı maddeden dilbenzenantrancene, benzpiren, nitrozanin gibi bileşenler, kanserojendir. Bu bileşenler, havaya karışarak tehlikeli olmaya devam ederler. Bu nedenlerle sigara kullanmadığı halde sürekli sigara dumanına maruz kalan insanlarda da kanser oluşumu mümkün olmaktadır.

Sigara dumanındaki polisiklik aromatik hidrokarbonları akciğer bronş epitelini kalınlaştırır. Zamanla bu yapıyı bozarak akciğer kanseri oluşumuna yol açar. Sigara dumanındaki zararlı maddeleri teneffüs eden insanlar ve kronik içicilerde lorinx denilen gırtlak epiteli bozulabilir ve gırtlak kanserine neden olur" dedi.

ZONGULDAK (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler