HABER

Sigara içenler vitamin almayın

Sigara içenlerin A, B, C, D ve E vitamini kullanmalarının, akciğer kanseri olma riskini de beraberinde getirdiğini söyleyen Onkoloji Uzmanı Dr. Süalp Tansan, sigara dumanının dışarı verilen kısmında daha çok kanser yapıcı madde bulunduğunun da altını çizdi.

Sigara içenler vitamin almayın

Türkiye'de akciğer kanserinde bir artış yaşandığını kaydeden Dr. Tansan, hastalığın teşhisinin oldukça zor olduğunu ve filmde görülecek boyutta olduğunda geç kalınmış olabileceğini söyledi. Bu alanda Japonlar'ın geçen yıl çok önemli bir araştırmanın sonucunu yayınladıklarını vurgulayan Dr. Tansan, "Artık çekilecek basit bir spiral akciğer tomografisinin erken teşhisi sağlayabileceğini ve ölüm riskinin azaltılabileceğini" belirtti.

AKCİĞER KANSERİNE NEDEN OLUYOR

Dr. Tansan, akciğer kanserinin sebebinin kesinlikle sigara olduğuna vurgulayarak, işin en kötü tarafının, sigara dumanının dışarı verilen kısmında daha fazla kanser yapıcı madde olduğu için pasif içicilerin daha da çok etkilenmesi olduğunu dile getirdi.

ORAN YÜZDE 20 AZALIYOR

Dr. Sualp Tansan, sigara kullananların kesinlikle A, B, C, D, E vitamini almaması gerektiğini belirterek, bu vitaminlerin sigarayla birleştiğinde özellikle akciğer kanserine yakalanma oranını yüzde 20 artırdığını söyledi. Dr. Tansan, kanserin ölüm anlamına gelmediğini belirterek, kanserden tamamen iyileşmenin mümkün olduğunu, kendisinin kanserden kurtulan hatta tamamen iyileşen hastalarının olduğunu ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön