HABER

Sigara ve alkol, kanser sebebi

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, "Sigara ve alkol kanser nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor" dedi.

Sigara ve alkol, kanser sebebi

Denizli Devlet Hastanesi (DDH) bünyesinde faaliyet gösteren Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi'nin, kanserden korunmaya yönelik bilincin artırılmasında ve erken teşhis konularında hizmet vermeye devam ettiği bildirildi.

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Erdoğan Taş, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu merkezde 50 yaş üzeri erkeklerde prostat kanseri taraması, kadınlarda meme kanseri ve rahim ağzı kanseri taraması yapılmaktadır. 1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle, halkımızın dikkatini çekmek istediğimiz erken teşhis konusuna önem veriyoruz. "Kanserden korkma, geç kalmaktan kork" sloganı, kanser ile mücadelede erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır. Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında meme, rahim ağzı, kalın barsak ve akciğer kanseri ilk 4 sırada yer almaktadır. Erkeklerde en sık görülen kanserlerde ilk sırayı akciğer kanseri alırken bunu prostat ve kalın bağırsak kanseri izlemektedir. Erken teşhis ile vakalarda iyileşme şansının çok daha yüksek olacağı unutulmamalıdır. Özellikle kadınların, basit meme muayene yöntemini öğrenmeleri, sık aralıklarla bu kontrol yöntemini kendilerine uygulamaları ve kadınlara özgü muayeneleri yaptırmaları, meme ve rahim ağzı kanserinin erken teşhisi için oldukça önemlidir" dedi.

Çağın hastalığı olan kanserin önemli bir halk sağlığı meselesi olarak gündemdeki yerini koruduğunu bildiren Taş; kanserin, meydana gelen ölümler arasında, kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer aldığını; öldürücü olması, bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeniyle ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara neden olduğunu dile getirdi.

Kanserin kendini belli eden bir takım belirtileri olduğunu bildiren İl Sağlık Müdürü Erdoğan Taş, "Vücudun herhangi bir yerinde meydana gelen şişlik, iyileşmeyen veya geç iyileşen yaralar, ben ve siğillerdeki hızlı büyüme ve renk değişiklikleri, değişik bölgelerdeki olağan dışı kanamalar, yutma güçlüğü, sürekli öksürük ve ses kısıklığı, idrar ve dışkı çıkarma alışkanlıklarında meydana gelen değişiklikler, nedeni açıklanamayan ateş ve zayıflama, kanserin teşhisini kolaylaştıracak en önemli belirtilerdendir. Ancak her zaman bu belirtiler kanser demek değildir. Bu belirtilerin bir veya birkaçını kendinde fark eden bir kişi doktora başvurmalıdır. Sigara ve alkol kullananlar belirtiler konusunda daha duyarlı davranmalıdır. Çünkü sigara ve alkol, kanser nedenleri arasında ilk sırada gelmektedir" dedi.

DENİZLİ (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön