HABER

Sinema sektörü çalışanlarının çoğu sigortasız

ANKARA - DİSK'e bağlı Türkiye Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN) Genel Başkanı Yusuf Çetin, sinema sektöründe çalışanların büyük kısmının sigortasız olduğunu belirterek, "Sinema alanının yeniden yapılanması, çalışanların haklarının korunması için yapımcıları takım sözleşmesine çağırıyoruz" dedi.

Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sinema sektöründe kanunlara aykırı uygulamalar bulunduğunu ifade etti. Setlerdeki çalışma sürelerinin bazen günde 16-18 saate kadar çıktığını, çalışanların çok büyük bir kısmının sigortasız olduğunu anlatan Çetin, "Ben, Türkiye'de, bu sektörde 5 bin kişinin çalıştığını tahmin ediyorum. Ama bunlar içinde bin tanesi sigortalı değildir. Bir dizi setinde, oyuncular dışında belki 30-40 kişi çalışıyor ama bunlardan sigortalı olanlar 3'ü, 5'i geçmiyor" diye konuştu.

Sinema, televizyon ve reklam yapım şirketleri, tiyatro ve stüdyoların özel koşulları bulunduğunu ve bu özel koşullar içinde çalışanların haklarının korunması için en gerçekçi yöntemin "takım sözleşmesi" olduğunu ifade eden Yusuf Çetin, sektördeki çalışma koşullarının düzenlenmesi için geçen haftalarda bir deklarasyon yayınladıklarını kaydetti.

Deklarasyonun yayınlanmasının ardından çalışmalara başladıklarını anlatan Çetin, ilk takım sözleşmesini yönetmen Aydın Sayman ile 27 sinema işçisi adına imzaladıklarını söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön