Sınırda 8.4 milyon TL için Mehmetçiğe kurşun!

Burası, bazı evlerinden Mehmetçiğe pompalı tüfeklerle ateş açılan, Suriye sınırında Hatay Reyhanlı’ya bağlı Kuşaklı Köyü. Suriye’den her gece getirilen binlerce varil kaçak mazotun teslim adresi.

Sınırda 8.4 milyon TL için Mehmetçiğe kurşun!

Bu ticarette her gece 8 milyon 400 bin TL dönüyor. Kazanç o kadar büyük ki, binlerce Suriyeli-Türk kaçakçı, askerle silahlı çatışmaya girmeyi bile göze alıyor. Köyün sokaklarından minik dereler halinde mazot akıyor.

Kuşaklı’nın adı TSK’nın açıklamalarıyla duyuldu. Kaçakçılar, geçen Haziran’dan itibaren Kuşaklı sınırları içinde Türk askerine 25 kez saldırmıştı. Bazen 3 bin yaya, 500 atlı Suriyeli’yle çatışma yaşanıyordu. TSK’nın en son 7 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre, “Türkiye-Suriye hududunda 2 bin 500 - 3 bin kişilik kaçakçı grup ile Kuşaklı Köyü’nden bir diğer kaçakçı grubu güvenlik güçlerine saldırıda bulundu. Bazı evlerden pompalı av tüfekleriyle güvenlik güçlerine açılan ateş sonucu 18 asker kol ve bacaklarından, yüz ve boyun civarından saçma ile vurularak hafif yaralandı.” İnanılır gibi değildi. Sınırı aşmak isteyen binlerce yaya-atlı Suriyeli kaçakçı askere saldırıyor, Kuşaklı köylüleri de bu saldırıya ortak oluyordu. En iyisi Kuşaklı Köyü’ne gitmek, kaçakçılığın ve bu gözü karalığın nedenlerini yerinde görmekti. Gidip köylülerle konuştuk. Kaçakçılığa bizzat tanık olduk. İki ülkeden binlerce insanın elbirliğiyle, devasa boyuttaki kaçakçılık hiçbir engel tanımadan tıkır tıkır işliyordu.

KARAKOL KAPANINCA

Kuşaklı, Suriye’ye 200 metre, mülteci kampına birkaç kilometre uzaklıkta. 200 haneli ve bin nüfuslu köy, sınıra “sıfır” bir kavşak olmanın getirisini, Cumhuriyet kurulduğundan beri yaşıyor. Kaçakçılık, dededen toruna miras meslek. 8 yıl öncesine kadar süren “vur emri” dönemlerinde köyden 20 kaçakçı öldürülmüş. Eskiden 30 kilo çay, beş karton sigara uğruna ölümü göze alanların çocukları, şimdi bir gecede tonlarca mazotun sahibi ve dağıtımcısı. İşte bu nedenle Kuşaklı, bugünlerde binlerce kaçakçının jandarmaya saldırdığı adres. En son 6 Ağustos gecesi saat 01.00’de, 600 jandarma, tank ve panzerlerle Kuşaklı’ya girdi. Köylüler, ateşe verdikleri mazot bidonlarıyla barikat kurdu, jandarmaya taş ve silahlarla saldırdı. Kuşaklı’nın yanı başındaki Bükülmez ve Oğulpınar’da jandarma karakolu var. Kuşaklı’daki karakol 6 ay önce kapanmış. Yıkılıp yerine ilköğretim okulu temeli atılmış. Köylülere kapanma gerekçesi olarak “Askerin can güvenliği yok” denmiş. Bunun üzerine çevredeki 10 köyün kaçak mazot başta olmak üzere şeker ve sigara toptan alım yeri Kuşaklı Köyü olmuş.

İPLERLE SARKITIYORLAR

Köylüler isimlerini vermiyor, çoğu fotoğrafının çekilmesini istemiyor. Ama kaçakçılığın ayrıntılarını vermekte bir beis görmüyor. “Bizim köyde belli başlı 50 kişi kaçak mazot alımında Suriyelilerle çalışıyor. Her biri 65 litre mazot alan varillerden bir partide en az alanımız 100 varil alıyor. Mülteci kampından ya da çevrede ev kiralayan muhalif Suriyeliler, gündüz Suriye’ye geçiyor. Saat 21.00 ile 02.00 arasında karşı yamaçta beliriyorlar. Binlerce Suriyeli, urganlarla bağladıkları varilleri sürüyerek indiriyor. Sınıra kazılan iki metrelik hendeğin içine iplerle sarkıtıp çıkarıyorlar. Köyün üstündeki yokuştan sürükleyerek köye getiriyorlar. Tüm köy baştan sona bu faaliyeti seyrediyor. Her satıcı kendi müşterisini, her müşteri kendi mal sahibini tanıyor. Köylüler, “Suriyeli kaçakçılar o kadar kalabalık ki, birinin ayağı tökezleyip düşse, ezilip ölür” diyor.

GENÇLER KÖYÜNE DÖNDÜ

Suriyeliler 65 litrelik mazotun varilini 80 liraya veriyor. Türk tarafı ise 90 liraya satıyor. Fark az görünse de en az 100 varil alan, bir gecede bin lira kazanıyor. Köylü, kaçakçılık haberleri nedeniyle kamuoyunun Kuşaklı’yı yanlış tanıdığını iddia ediyor. “Kaçakçı olan muhalif Suriyeli. Sınırın öteki yanı da muhalif güçlerin elinde. Biz, alıcıyız. Suriyeli getirip teslim ediyor. Biz de onların patronu oluyoruz.” Şimdi kaçak mazot tüccarına dönüşen Kuşaklılı gençler, dört ay öncesine kadar Antalya, Mersin, Kıbrıs, İzmir’deki sebze halleri ve inşaatlarda çalışıyordu. Dört ay önce tavan yapmaya başlayan kaçakçılığın cazip kazancı, hepsini köyüne döndürdü. Babaları, “Neden dönmesinler? Oralarda bir ayda kazandıklarını şimdi burada bir iki günde kazanıyorlar” diyor. Bir kadın söze katılıyor. “Devlet gençlerimize iş versin. İşte, söyledikleri gibi çocuk yaptık ama iş yok. Kaçakçılık yapmayıp da ne yapsınlar?”

Parmak hesabı

Köylüler, Suriye’den gelen kaçak mazotun 1050 alıcısı olduğunu, en küçük müşterinin bir seferde 100 varil aldığını söylüyor. Varil başına 80 lira ödeniyor. Her müşterinin en az 100 varil aldığını varsayınca ortaya şu tablo çıkıyor:
1050 x 100 = 105 bin varil
105.000 x 80 = 8.400.000 TL

Kibrit çaksan havaya uçacak

Reyhanlı'dan Kuşaklı Köyü’ne, tarlaların arasındaki on kilometrelik stabilize yoldan gidiliyor. Gündüz köye gittiğimde yoğun mazot kokusuyla karşılaşıyorum. Herkes harıl harıl mazot boşaltıyor. Dökülen mazot ise minik dereler halinde sokaklardan akıyor. Yüksek duvarlı bahçelerin içi ağzına kadar varillerle dolu. Köy, sanki bir kıvılcımla havaya uçacak gibi. Yabancılardan hiç hoşlanmıyorlar ve saldırganlaşmaya müsait öfkelerini gizlemiyorlar. Çocuklarla yürürken dikkat çekiyorum ve Arapça soruyorlar “kim?” diye. Geçen haftaki askerin müdahalesini öğrenmeye geldiğim aktarılınca sessizce izlemeye başlıyorlar. Kaçak mazot varillerinin fotoğraflarını gizlice birkaç kare çekebiliyorum. Köyün sol üst, kaçak mazot yollarının sol alt tarafında biri tank, üç zırhlı askeri araç duruyor.

Her akşam trafik sıkışıyor

KÖYE saat 21.00’de yeniden gidiyorum. Daracık yoldaki hız sınırını fersah fersah aşan araç trafiği, Kuşaklı’ya doğru akıyor. Köyün girişi kördüğüm. Onlarca araç giriyor, onlarcası çıkıyor. Otomobiller, minibüsler, pikaplar, kamyonlar... Zifiri karanlıkta bir evin damına çıkıp karşı yamaçtaki faaliyeti film gibi seyrediyorum. Yüzlerce fenerin ışığı, üç koldan iki yönlü akıyor. Kimi köye, kimi yamacın tepesine gidiyor. Müthiş bir faaliyet. Mekanize karıncalar gibi. Aklıma, askeri araçlar geliyor. Ama en ufak bir müdahale yok. Yanımdakine bu geceki kaçakçılığın kaç saat süreceğini soruyorum. Aldığım cevap kanımı donduruyor. “Git artık! Seni de beni de öldürürler!” Kimler, diye soruyorum. Suriyeliler mi yoksa köylüler mi? Yüzüme bakmakla yetiniyor. Tam o anda yamaçta birbiri ardına silahlar patlıyor. Işık topları ağır ağır köyün üzerine iniyor, gündüz gibi aydınlatıyor. ‘Aydınlatma fişeği mi’, dediğim de “Yok Keleş, yok yok Gebeş” diyor. G5 mi, diyorum. “Asker uyarı atışı yapıyor. Hedef alıp ateş etse çok büyük kan dökülür, asker tarafında da Suriyeli tarafında da” diyor. Demek asker bu nedenle seyirci kalıyordu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 62 yorum
ADALET VE KALKINMA PARTİSİ, BATIDA 1 LİRALIK KAÇAK OLSA, YOLLAR KESİLİR VE KAÇAKÇILIK YAPAN ANASINDAN DOĞDUĞUNA PİŞMAN EDİLİR. BURADA YAZILANA GÖRE HER ŞEY SERBES. DEVLET HER VATANDAŞINA AYNI UZAKLIKTA OLUP AYNI MUAMELEYİ YAPMAK ZORUNDA DEĞİL Mİ?. ANAYASAMIZ BÖYLE DEMİYOR MU?. BU OLAYI NASIL GÖRMEMEZLİKTEN GELİRSİNİZ. BİZ BATIDA 5 tl. YE BENZİN ALIRKEN, ORADAKİ İNSANLARIN 1.20 KURUSA BUNU ALMALARI ADALET Mİ? HAK MI? BU MU SİZİN PARTİNİZİN ADALET ANLAYIŞI.
AKP YE GÖRE HAK TA ADALETTE BU. YAŞASIN % 50. VAY ÜLKEMİN HALİNE VAYKİ VAY. MÜSLÜMAN KANI OLUK OLUK AKARKEN HALA ÇIKIP BARIŞTAN SULHTAN ADALETTEN BAHSETMEZMİ ÇILDIRIYORUM. YA KARDEŞİM SEN GELMEDEN BU COĞRAFYADA BİRTEK DAMLA KAN AKMIYORDU.ŞİMDİ ORTLIK KAN GÖLÜ.HESABINI NASIL VERECEKSİNİZ.
şu anki yeni saptırma hedefimiz bodrum koylarının yapılanması... kaçak mazot mu? ne kaçağı? bodrumdaki çirkin kıyı yapılanması ne olacak???
açılım saçılım diye kapatılan karakolların neticesi, pkklıyı baştacı yaptığımız yetmedi bunlar tuzu biberi, daha devamı da gelecek merak etmeyin, bunlar iyi günler
vay anasını bende 2.000 tl ye 1 ay takla atıyorum...mal gibi vergi ödüyorum iş yerinde ölsem soranım olmaz adamlar vergisiz malı götürüyor birde vurulsalar şehit sayılıp tazminat ödüyoruz vay TÜRKİYEM vay.... Kürde fırsat verme Ya Rab Dehre sultan olmasın Ayağını çarık sıksın Karnı bile doymasın Vur sopayı al haracı Asla iflah olmasın Ol bu çeşmeden gavur içsin Rum içsin Kürde nasip olmasın Vasiyetim oldur kim, Kürd bin kere yalvarsın. İnanma, kanma. Yakana bit, kapına Kürd dadandırma Yavuz Sultan Selim'in Ridaniye seferine giderken hayrat olarak Muş'ta yaptırdığı çeşmenin üzerinde bulunan
vatandaşa akaryakıtı 5 liradan çakın, kaçakçıları yakalayan askere serbest bırakması için emir verin, ölen kaçakçılara şehitten fazla tazminat verin e olacağı budur ne bekliyordunuz. durmak yok soymaya devam
Kürtler ve AKP, birlikte Türk'leri soyma yarışında.
ANLAŞILAN ESED DEN KAÇAN MİLLET GEÇİM KAYNAĞINI FAZLASIYLA BULUYOR ÜSTÜNE ÜSTÜN ASKERE KURŞUN SIKIYORLAR .BUNLAR HEP CHP İLE MHP NİN OYUNU PROVAKOSYONA GELMIYELIM LÜTFEN :)
NAMUS KİMİN NAMUSU? HÜKÜMET KİMİN HÜKÜMETİ? AÇILIM KİMİN AÇILIMI? ULAN SİZİN HER TARAFINIZ İHANET ÇETELERİYLE DOLMUŞ KİMİ SUÇLUYORSUNUZ. SUÇLU ARIYORSANIZ GİDİN AYNAYA BAKIN, ALLAHSIZ, KİTAPSIZLAR.
KAHROL ESED KAHROL TC HELAL NUSRA
Ne alaka. Soyguncu kürtlerden, suriyelilerden bahsediyor. Slogana bak.
ALLAH BELASINI VERSİN BU IRKIN (KÜRT VE ARAP) BU KADAR ŞEREFSİZ BİR IRK YOK DÜNYADA TAYYİP SENİNDE ALLAH BELANI VERSİNNN İNŞALLAH SONUN KADDAFİDEN DAHA ACI OLUR İNŞALLAH....
Bir an önce ordaki karakol açılıp TSK yığınak yapıp ordaki kaçakçılığı engellemesi lazım. Vur emri çıksın onlar askerimize silah sıkıyorda biz niye yapamıyoz. Bu benim görüşüm deil tüm Türk halkının görüşüdür.Oradaki tüm pislikleri temizleme vaktidir.
benzni bu fiyata satarsan olacagı bu..bunlar PKK nın himayesinde. adamların tek derdi para kazanmak ama asalak olarak. bu ülke başbakanı kendi agzı ile kaçak mazot var diyebiliyor. sınır diye birşey yok. olan zavallı fakir ailelerin koç gibi asker çocuklarına oluyor..
BATIDAKİ ADAM BİR VERGİSİNİ GECİKTİRSE DEVLET TEPESİNE ÇULLANIYOR. BUNLARA NİYE GÖZ YUMUYOR BU MU ADALET
Senin elinde silah yok ki.
adamlar haklı. Orada devlet hırsızlığa destek veriyor. Biz elektriği ödemesek hemen keserler. Onlar ölse 130 bin verirler Asker Şehit olsa 30 bin verirler. Onuda şehit sayarlarsa. Durmak yok yola devam......
cak bir kibrit sorunu kökten hallet
Maşallah daha neler duyacağız milyonlarca suryeliyi getirip ülkemize doldurdular yarın bunlar evlerimize saldıracaklar bizim dünya kadar işsizimiz varken fakirimiz varken bizene Allah'ın suryeliyi Arap ından osmanlıyı arkadan vuranda Araplar degilmiydi Allah akıl versinden yöneticilerimize Ona gore yönetsinler ülkeyi
bunlar serbest kalan pkk lı şerefsizler.şimdide eski mesleklerine döndüler. nasıl olsa sınırlar yol geçen hanına döndü fırsat bu fırsat
bizim hükümetin kaçakçılarla uğraşacak zamanı yok, bizim başbakanın tek derdi mısır suriyenin iç işlerine karışmak yani vazifesi olmayan işler.
açılım diye diye sınırdan kaçalım bakalım aha işte sonuç pkk ya ne güzel destek oluyoruz. kadının söylediğine dikkat edin devlet iş versinmiş. Ya bunlardan ne hayır gelir devletin malını peş keş çeker böylesi Allah aşkına ne hayır gelir bunlardan harama alışmış bunlar. Pis haramiler. Hedefleride çok komik açılım sonrası özerklik sonra toprak ver ne kolay o öyle kanmı akıttıydın toprak uğruna hem sizde nerde devlet olma bilinci 3 günde batılıların metresi olursunuz.
Adı kaçakçi sevgi çiçeği olan teröristler gece gündüz dua edinde adam gibi bir iktidar gelmesin hepinizin .........
3000 kişi evini onla geçindiriyor tayip ordoğan onun milyarlarca kat o 3000 kişide fazla para kazanıyor ne olmuşyani kimsede ses yok petrola çek 50 benzin 100 benzin litresi kaçlira diyen yok
para için yapmıyacakları yok
sayın AKP hükümeti karakolları bunun için mi kaldırdı. ne bu rezalet ne bu vurdum duymazlık, bu işe hükümette ortak mı acaba
1)kibrik çaksan patlamaz çünkü mazot patlayıcı değildir 2) E kardeş yani o para için mehmetçiğe kurşun da atılır herşey yapılr. Toprağı verimsiz bi kazancı olmayan yerlerde herkesin altında 5.20 5.25 ler x5'ler mersedesler nerden geliyor parası bi düşün, senelerdir kurulmuş bir sistem işliyo işte. karşıda 1 lira bizde 4.5 lira olunca böyle oluyor anlayacağınnnn
MADEM KAÇAKCI ASKERE KURŞUN SIKIYO ASKERDE KAÇAKÇIYI YAKALADIMI BASACAK MERMİYİ...
şimdi bunların üzerine F16 larla bomba yağdırmak gerek demi.nede olsa kaçakçılar sınırdan mazot geçiriyorlar zaten yasal olarak suç olduğundan F16 larla bombalamakda haklılıktır...
asıl akaryakıtdakı en buyuk kacakcı devlet . dunyanın en pahalı yakıtı bızde etrafımız petrol kuyuları petrol hatları ulkemızden gecıyor bızdekı rezervler acılmıyor ama en pahalı petrol bızde oluncada rant olusuyor lıtraesını 40 yada 50 sente al mıllete 2.5 3 dolara sat sonrada ekonomıyı duzelttım de bızde ınandık hangı uretımle hangı ıs sahasıyla hangı fabrıkalarla on yılda kac fabrıka acıldı kac kısıye ıs verıldı bankalar artık arıyor mıllet yenı bır urunumuz var alırmısın fabrıka nerede ne urettınız dıye soruyorum yok su kredısı yok bu kredısı yanı olmayan para
bizlerde mal misali yüksek vergilerle devleti finanse edelim birileride yesin. yıllarca böyle olmuş demek ki.
hepsini vurun gitsin ne vatana nede insanlığa faydası olmayan asalakları insan diyecem de insanlara ayıp olacak
ASKERE KURŞUN SIKAN,ÜÇ KURŞ İÇİN HAİNLİK YAPANI HEMEN VURACAKSINIZ.BEN EMEKLİ MAAŞIMLA KANAAT EDİP GEÇİNECEĞİM,ÇAKIL TAŞINA DAHİ ZARAR VERMEYECEĞİM,BU HAİNLER ASKERİME SİLAH SIKACAK S...TİR OLUP GİTSİNŞLER.
Kaçakçılara bir şey olmasın önemli olan onlar bak uluderedekilerin ailerine maaş bağlandı..Hepsi iftarda ağırlandılar...önemli olan onlar..
maşallah genel kurmayımız çalışıyor. verilen görevi yapıyor...
Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu kadar mı aciz, düşündürücü ve üzücü,
komsularının 4 bir yanından petrol fıskırıyor , 4 kıtada her yerde insaat alt yapı üzerine calısan firmaların var , petrol arastırmasına hız vereceğin yerde otoban yapıp baraj yapıp durursan olacagı bu , sıradan vatandasa havaalanında 2 cep telefonu için zulüm edersiniz....herkesi magdur ilan edip maaş bagladıgınız yetmedi ...şimdide kaçakçılıgı tesvik edin...dur emrine uymayanın kafasına sıkamıyorsan sınıra asker karakol niye koyuyorsun..sen nasıl bir devletsin..askere kursun vereceğine 2 bidon verde kaçak gelen mazotu köyülüye sen sat...
Bu kanunsuzluk yapan şahıslar askere ateş açtıkların askerin meşru müdafaa hakkı olmuyor mu niye bu kadar aciz kalınıyor bu da bu şahısları cesaretlendirir.
Banner'daki "METMETÇİĞE" kurşun ne ya ? Editörünüz yok mu sizin, hadi yok diyelim, gözünüz yok mu sizin ? 4 kelimelik yazıyı yazamıyorsunuz!
halk ta suçlu hemşerim sen hem kaçak mazota laf edeceksin hem de gidip kaçak mazot alacaksın yok öyle dünya
besle kargayı oysun gözünü.
bızde gelleım kardesım eşşek gibi calısıyoruz bır sey oldugumuz yok su an nasıl olsa kacakcılık serbest bızde alıp satalım enayımız bız olduda kazala asker vurdu nasıl olsa hukumet tazmınatda verıyor bız yasıyadık en aızndan aılemız yasar bızden sonra rahat bu ulkede ya kacakcı ya pkk olacaksın gerısı hıkaye su an onlara hersey serbest!!!!!!!!
nerede devlet nerdeeeeeeeeee
türk askeri önemli mi ki hükümet için yeterki pkk ve PDY ye birşey olmasın..
Bu hat yıllarca gelen geçen hanı olmuş,pkk nın para basma yeri,devlet mılyarları kaybetti pkk kzandı ama her şey bir anda olmayacak devletımız tam kontrolü eline aldığı zaman her şey dahada değişik olacak,bu tarz direnışler elbette olacak ama eninde sonunda kazanan düürstlük olacak kazanan TC olacak
ATTIĞINIZ MANŞETE DİKKAT LÜTFEN "METMETÇİĞE" DEĞİL
Diğer Haberler