HABER

Sınırda bayramlaşma sona erdi

KİLİS (İHA) - Türkiye'nin Kilis, Suriye'nin de Halep valilikleri arasında imzalanan protokol gereği bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen sınırda bayramlaşma bugün de sürdü.

Bayramlaşmanın son gününde, Türkiye'den 750, Suriye'den ise bin kişi akrabalarıyla görüştü. Henüz 20 günlük nişanlı olan bir çift de sınırda bayramlaşanlar arasındaydı.

3 günlük bayramlaşmaya Türkiye'den 3 bin 200 kişi başvurmasına rağmen yoğun talepler üzerine yeni kayıtlarla birlikte 4 bin kişi Suriye'deki akrabaları ile bayramlaştı. Suriye'den de bayramlaşmaya yoğun ilgi oldu ve 9 bin kişi bayram süresince akrabalarıyla El-Selame Sınır Kapısı'nda hasret giderme fırsatı buldu. Yoğun talep olunca, Türk ve Suriyeli akrabalar bugün de görüşme fırsatı buldu. Türkiye'den 750 kişi, Suriye'den ise bin kişi bugün yakınlarıyla biraraya gelerek özlem giderdi. Türk ve Suriyeli akrabalar 70 gün sonra Kurban Bayramı'nda Öncüpınar Sınır Kapısı'nda buluşmak üzere hüzünlü bir şekilde ayrıldılar.

Öte yandan, Sınırdaki bayramlaşma sırasında, birçok nişan ve kız isteme töreni gerçekleşti. 20 gün önce Türkiye'de nişanlanan Ferdi Sedef (24) ile İlhem Sahap (17) bayramlaşmadan istifade ederek El-Selame Sınır Kapısı'nda aileleri ile biraraya geldiler. Suriyeli gelin İlhem ve Türk damat Ferdi 70 gün sonra buluşmak üzere ayrıldılar.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön