HABER

Şirin, LDP'den istifa etti

İstanbul Milletvekili Emin Şirin, Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanlığı ve üyeliğinden istifa etti. Şirin, istifa gerekçesini, "LDP'nin dernek görünümünden sıyrılıp kitle partisi görünümüne kavuşamayacağını gördüğüm için istifa ettim" diye açıkladı.

Şirin, LDP'den istifa etti

Şirin, istifası ile ilgili olarak AA'ya yaptığı açıklamada, dilekçesini TBMM Başkanlığı'na bugün ulaştıracağını söyledi. Parti programını "Ultra liberal" olarak nitelendiren Şirin, bu programın uygulanabilirliği olmadığını ifade etti. Parti programında sosyal devlet anlayışının yeralmadığını, sıkıyönetim durumunda bile askere görev verilmemesinden söz edildiğini kaydeden Şirin, "Bu (Tercüme liberal) programın tatbik kabiliyeti bulunmuyor. Benim liberalizm anlayışım hukuk ve demokrasi anlamında, ekonomi ve sosyal alanda realist olmaktan yanayım" diye konuştu.

"Liberal demokrat" isminin de "Tutmadığını" kaydeden Şirin,"Kamuoyu araştırmalarında yüzde 5.5 insanın kendisini liberal demokrat olarak tanımlamasına karşın partinin oy oranı yüzde 1-2'de kalıyor" dedi. Program ve isim değişikliği önerisinin partinin MKYK'sında kabul edilmediğini bildiren Şirin, "LDP'nin dernek görünümünden sıyrılıp kitle partisini görünüme kavuşamayacağını gördüğüm için istifa ettim" dedi.

"Şimdilik bağımsız kalacağım" diyen Şirin, parlamento içindeki ve dışındaki partilerde yeralma olasılığının zayıf olduğunu belirtti. Şirin, yeni bir parti kurup kurmayacağı sorusuna ise önümüzdeki günlerde yaşanacak gelişmelerin değerlendireceği şeklinde yanıtladı.

AK Parti'den milletvekili seçildikten sonra istifa ederek LDP'ye katılan bugün de bu partiden ayrılan Şirin'in istifasının ardından parlamentoda temsil edilen parti sayısı yeniden 3'e düştü. Son sandalye dağılımı şöyle: "AK Parti (368), CHP (175), DYP (3), Bağımsızlar (4)."

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler