Siyasetin Toma'sı Başbakan Erdoğan

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Siyasetin TOMA'sı Erdoğan, gerçekleri duymaktan korktuğu için TOBB'a baskı uygulayarak muhalefet partilerinin TOBB Genel Kurulu'na katılmasını engelledi" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, "Siyasetin TOMA'sı Başbakan Erdoğan, gerçekleri duymaktan korktuğu için TOBB'a baskı uygulayarak muhalefet partilerinin TOBB Genel Kurulu'na katılmasını engelledi" dedi.

Oran yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sert sözlerle eleştirerek, "Hiçbir farklı inanca,görüşe, düşünceye tahammülü olmayan, Türkiye'deki bütün kurumları baskı altına almaya çalışan,siyasetin TOMA'sı Başbakan Erdoğan, gerçekleri duymaktan korktuğu için TOBB'a baskı uygulayarak muhalefet partilerinin TOBB Genel Kurulu'na katılmasını engelledi" iddiasında bulundu.

"TOBB GENEL KURULU'NU ERDOĞAN'IN SAHNESİNE ÇEVİRENLER"

TOBB Genel Kurulu'nda yaşananların demokrasi için utanılacak bir manzara olduğunu savunan Oran, şöyle dedi:

"Türkiye'nin her tarafından gelen, her inanca ve görüşe mensup iş adamları Erdoğan'ıntek taraflı sözlerine zorla maruz bırakıldı. Biliyorum ki onlar için yüzlerine karşı söylenen yalanlara, gerçekle hiçbir alakası olmayan cümlelere karşı sessiz kalmak zorunda kalmak, biber gazı yemekten daha zor. TOBB Genel Kurulu'nu Erdoğan'ın sahnesine çevirenler de bu haksızlığın aracı oldular.

Meslek odalarına, sendikalara, sivil topluma, spor kulüplerine ve hayatın her alanına müdahale eden Başbakan iş dünyasını da kıskaç altına almaya çalıştı. Bugün hukuk ve vergi iş dünyasına karşı bir silah olarak kullanıyor. Sadece siyasi nedenlerle iş adamlarına hukuksuz incelemeler başlatan hatta milyarlarca dolar ceza kestiren bir anlayış ile iş dünyasının dinamikleri de bozuldu.

Özel sektöre yönelik bunca baskı varken, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Türkiye güllük gülistanlıkmış gibi davranması asla kabul edilemez."

**"10 YILDA ÖZEL SEKTÖRÜN BORCU 183 MİLYAR DOLAR ARTTI"

**

Hisarcıklıoğlu'nun genel kurul konuşmasında bir kelime ekonomiden bahsetmediğini, bir kelime özel sektörün karşı karşıya olduğu güçlükleri ifade etmediğini belirten Oran, şunları söyledi:

"Onun yerine "güven ve istikrar' ortamını övdü. Hangi güven ve istikrar ortamı? 10 yılda özel sektörün borcu 183 milyar dolar arttı. 2002 yılında 43 milyar dolar olan özel sektörün dış kredi borcu 2012 yılı sonunda 226 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında 56,2 milyar TL olan şirketlerin bankalara olan borcu Şubat 2013 tarihinde 660,7 milyar TL'ye yükseldi. 2002 yılında tüketicilerin bankalara olan borcu 6,6 milyar TL'ydi 2012 yılı sonunda bu borç 264,3 milyar liraya çıktı. 2006 sonundan bu yana icra takibindeki KOBİ sayısı yüzde 122, KOBİ'lerin takipteki kredi borcu ise yüzde 231 büyüdü. Özel sektör bu kadar kan ağlarken güven ve istikrar ortamından kimse bahsedemez.

Rifat Hisarcıklıoğlu her yerde "kaliteli demokrasi - güçlü ekonomiden' bahsederdi. Kendisiyle bu konuda hem fikiriz. Kaliteli demokrasi yoksa güçlü ekonomi de olmaz. Kendisinin baskı ve tehdide maruz kaldığı bir TOBB Genel Kurulu'nda, Erdoğan'ın uygulamaları yüzünden demokrasi ve insan hakları noktasında dünyaya rezil olmuş, AB yolundan uzaklaşmış, sokakları biber gazı kokan bir Türkiye'ye bakıp en azından bunu söyleyerek, demokrasi konusunda bir eleştiride bulunmasını beklerdik. Halbuki o kendisin baskı uygulayanları övmeyi, Türkiye'de demokrasiyi katledenlerin karşısında da susmayı tercih etti."

"KİMSE TOBB'U BİR PARTİNİN ARKA BAHÇESİ KONUMUNA DÜŞÜREMEZ"

İsminin başında Türkiye olan TOBB'un görevinin sessiz durmak değil, Türkiye için özel sektörün sorunlarını dile getirmek olduğuna dikkat çeken Oran, "Türkiye'nin özel sektörünü temsil eden bir kuruluş sanki bir partinin uzantısıymış gibi davranamaz. Kimse TOBB'u bir partinin arka bahçesi konumuna düşüremez.Başkanı'nın görevi özel sektörün çıkarlarını korumak, girişimcinin ve ekonominin gerçeklerini dile getirmekken, baskı ve tehdide boyun eğerek susmak, o görevi ihmal etmek demektir" dedi.

"VEFASIZLIK ÖRNEĞİ"

AKP'nin yaptığı kanun değişikliği ile TOBB'un anayasal haklarını kısıtlayarak, ilgili oda ve borsa başkanını mahkeme kararı bile olmadan görevden alabilme yetkisi alırken, bu haksız kanunun iptali için CHP olarak devreye girdiklerini ifade eden Oran, "TOBB'un haklarını her zaman koruduk.Sayın Hisarcıklıoğlu'na da her zaman destek verdik. Sayın Hisarcıklıoğlu TOBB Başkanı olduysa bunda CHP'nin de payı var.Genel Kurul'a CHP'yi davet etmemesi vefasızlık örneği, bu genel kurulunun bir parti kongresine çevrilmesi ise büyük bir hatadır" diye kaydetti.

Türkiye'deki iş dünyasını temsil eden TOBB camiasının tarihinde görülmemiş bir olaya maruz kaldığını belirten Oran, şöyle dedi:

"TOBB Başkanından beklediğimiz TOBB'u bir meslek örgütü olarak muhafaza etmesi, sivil ve bağımsız davranması, cesaretle gerçekleri söylemesi, kendi üyelerinin çıkarlarını korumasıdır. Zorunlu üyeliğin olduğu bir kurumda, kimse siyaset yapamaz. Eğer işin içerisine siyaset girerse TOBB önce özgürlüğünü kaybeder, sonra bağımsızlığını kaybeder en sonunda da görevini yapamaz hale gelir. TOBB bugün korku yüzünden kendi üyelerine yönelik hukuk dışı baskılara bile ses çıkartamayacak bir hale gelmişse, hatırlatmak istiyorum, korkunun ecele faydası yok. Korktuğu için susanlar, bunun sonucuna da katlanırlar."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
CHP DEKİ VEKİLLERİN SEVİYESİ.OKADAR DÜŞÜKKİ TAYYİBİN KARŞISINA..PROJELERİYLE..BİLGİLERİYLE..MİSYONUYLA VİZYONUYLA..ÇIKAMAYANLAR..ÜÇ YAŞINDAKİ..ÇOCUKLARIN ZEKA SEVİYESİNDE SİYASET YAPARAK ÜLKE YÖNETMEYE TALİPLER
UMUT ORAN SENİN ZEKA SEVİYEN..TAYYİP.E YETMEZ..DERDİNİZ BELLİ SİZİN..CHP DEKİ KOLTUKLARINÌZI SAĞLAMA ALMAK
tayyipin ihya ettiği zengin ettiği albayrak firmasıyla bir bağlantın var mı?
umut efendi, sizin peşinize takılanlar ve takılacaklar bellidir...yasa dışı terör örgütleri, platformlar, dayanışmalar, sendikalar, odalar, stk lar, akm ye yasa dışı paçavralarını asanlar, zenginler kulübü ve bir takım dernekler..kimse de bu durumu sorgulayıp "" hoooop nooluyo "" falan demiyo...ama siz tobb akp ye vagon olur diye aklınız başınızdan gitmiş..nedir bu panik, çırpınış..merak etme her tobb lu sandığın olduğu yere yalnız girecek, yanlarında akp liler olmayacak..böyle şehit anası gibi ağlamana gerek yok...kasma kendini..demokrasiye - sandığa saygı..hepsi bu....
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler