Skandal ilana açıklama

Öğretim üyesi arayışı olan üniversiteler, bu ihtiyaçlarını, Basın İlan Kurumu aracılığı ile verdikleri ilanlar aracılığı ile karşılamaya çalışır.

Skandal ilana açıklama

İlanlarda, aranan öğretim üyesinin taşıyacağı özellikler ayrıntılı bir biçimde yer alır. Bu durum 'adrese teslim ilan' tartışmasına da beraberinde getiriyor. Ancak bu kez, 'skandal' nitelikte bir ilan hazırlandı. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi için verilen ilanda alınacak öğretim üyelerinin adları açık açık yazıldı. RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz yaptığı açıklamada, "Hoş bir şey değil, gereken yapılacak" dedi.

Hürriyet'in haberine göre, Rize’de bulunan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi adına dün bir ilan yer aldı. İlan Basın İlan Kurumu aracılığı ulusal bir gazetede yer aldı. İlanda, Tıp, Mühendislik, Fen Edebiyat Fakültesine 1’er, Su Ürünleri Fakültesine ise 2 doçent; İlahiyat Fakültesine ise 1 Yard. Doç. alınacağı kişi isimleriyle ilan edildi. İlanda, kriterler yerine doğrudan alınacak akademisyenlerin isimleri yer aldı.

Örneğin Tıp Fakültesi için aranan öğretim üyesinin karşısına Ahmet Pergel ismi yer alıyor. Pergel’in isminin yanında ise “Doçentliği alamadı sorulacak” notu bulunuyor. Yine Fen Edebiyat Fakültesi’ne alınacak öğretim üyesinin karşısında ise Murat Tomakin’in adı yer alıyor. Tomakin’in isminin yanına ise “İzinli” notu düşülmüş.

'KİMİN ATANACAĞI BELLİ'
Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan, akademik kadro ilanındaki keyfi yaklaşımları TTB olarak geçmişten bu yana engellemeye çalıştıklarını söyledi. İlhan şöyle devam etti:

“Söz konusu kadro ilanında da görülüyor ki ilan edilmekte olan kadrolara kimlerin atanacağı, ilanı verenler tarafından önceden belirlenmiş. Adrese teslim kadro ilanı yapmak, Türkiye’de üniversiteler arasında sıradan oldu, burada ise skandalın büyüğü var. TTB olarak, üniversitelere emek vermeden, oraya hiç uğramadan, asistan yetiştirmeden jet profesör olan kişilerin atanmasına karşıyız. Ne yazık bu ilanda adı geçen RTE üniversitesi, üniversiteye hiç uğramayan hekimlere profesörlük ünvanı verme konusunda da önde gelen üniversitelerimizden bir tanesi. Akademik hayatı bu kadar değersizleştiren bir durumu kabul etmiyoruz.

ALENİ TORPİL
YÖK’ü ve Cumhurbaşkanını göreve çağırıyoruz. Tüm üniversitelerimizi, tüm akademisyenlerimizi akademiye bilime sahip çıkmaya ve böyle keyfi uygulamalara karşı durmaya davet ediyorum. Ne yazık ki bu ilanı apar topar kaldırıp yerine koydukları ilanda da aynı keyfi yaklaşımın sürdüğünü, kişileri tarif eden kriterler konulduğunu görüyoruz. RTE Üniversitesi açısından utanç verici bir durum. Torpil hiç bu kadar aleni ve çarpıcı olmamıştı.”

RTEÜ'DEN AÇIKLAMA

RTEÜ'den yapılan yazılı açıklamada, bir ulusal gazetede yer alan ilan metninin üniversitenin Personel Daire Başkanlığı’nın doçentlik sınavına giren öğretim üyelerine ait rutin çalışma tablosu olduğu belirtildi. Açıklama şöyle:

"İlanı yapılacak resmi ilan metninin yerine, ilgili daire başkanlığının doçentlik sınavına giren öğretim üyelerine ait rutin çalışma tablosunu içeren müsvedde çalışması, 30.07.2013 tarihinde elektronik ortamda sehven Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne gönderilmiş ve yayınlanmıştır. Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne elektronik ortamda gönderilen söz konusu çizelgenin herhangi bir resmi niteliği bulunmamaktadır. Rektörlüğümüzce konu ile ilgili idari soruşturma başlatılmıştır. Üniversitemiz çeşitli birimlerine 2547 sayılı Kanun uyarınca öğretim üyesi alımı ile ilgili yapılması planlanan asıl ilan metni 01.08.2013 tarihli resmi yazı ekinde Basın İlan Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğü’ne ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na gönderilmiştir."

REKTÖR: HOŞ BİR ŞEY DEĞİL, GEREKEN YAPILACAK

RTEÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz da DHA’ya yaptığı açıklamada, akademik ilanda daha önceden üniversitede yardımcı doçent olarak çalışıp açılan doçentlik sınavını başaran öğretim görevlilerine yönelik müsvette çalışmanın ilgili daire tarafından sehven gönderildiğini belirtti.

Rektör Yılmaz, "Bu idari olarak soruşturulacak. Biz gerçek olması gerekli olan ilan listemizi ilgili kuruluşa gönderdik. Olay dikkatsizlik sonucu meydana gelmiştir. Olayda art niyet olduğuna inanmıyorum. Ancak bu çalışmadaki söz konusu isimler üniversitemizde yardımcı doçent olarak çalışan arkadaşlarımızdı. Zaten doçentlik haklarıydı. İsimlerin basına yansıması hoş değil. Gereken idari olarak yapılacaktır" dedi.

İŞTE O İLAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 120 yorum
Adında içinde recep tayyip erdoğan olan herşeyde şaibe veadaletsizlik var.ülke bitiyor ama makarnacılar hala görmedi......
10 buçuk senedir görevde olan ve halen bunu devam ettiren ( her geçen gün arkasında ki halk desteğini artırarak ) bir hükümetin başarısını göremeyecek kadar acizsiniz. Öyle olduğunuz için bu başarıyı makarna ya da kömürle izah etmekten başka bir seçeneğiniz yok. Kendi uydurduğunuz yalanlara inanmaya devam edin. Size de yakışan bu (:
sizin kadar şerefsizini görmedim..haktan hukuktan bahsedersiniz yemediğiniz halt kalmaz.
birde din iman derler... Ama ALLAH tan bile korkmazlar kul hakkı yerler...kul hakkı günahların en büyüğüdür... Allah kul hakkı ile gelmeyin der...herşeyi affeder ama kul hakkını affetmez... acaba bu torpil ile işe girenler ve bu torpili yapanlar diğer dünyada nasıl verecek bu kul haklarını.... Akp hükümetinin ve bu işlere karışanların öbür tarafta işleri gerçekten zor... onlarca yüzlerce belkide binlerce insanın rızkını ve çoluğunun çocugunun ekmeğini çaldılar ve de utanmadan kendi evlatlarına yedirdiler....
burası turkiye guluyoruz manzaray-i umumiye bu alkışlar ankaraya :)
Üniversitenin ismi ile mütenasip bir hal. Ancak bu beklenir.
Sahtekarlık diz boyunu çoktan aştı. Yazıklar olsun Allah ile aldatanlara.
Yandaş gıllardan ses yok. Her tarafınız kokuyor,pislikler
Tabi canım müsvedde parçasını ilan olarak vermişmişmişmişler...! İleri demokrasi pardon ileri topil anlayışı devam...
her skandalda yapılan açıklama aynı : gereken yapılacak! peki gereken yapılıyor mu? şüphesiz skandalın üstünü örtmek adına, unutturmak adına her şey yapılıyor.
rutin bir işlem diyiyor zaten haklarıydı madem gazeteye eleman ilanı vereceğinize adrese teslim mektupla gel kardeşim yerin hazır başvurmanada gerek yok yarın gel başla denilse imiş bence bu kadar sorun çıkmazmış milletimizde amma yaygara yaptı yahu adı üstünde rutin bir torpil :) ne diyim allah yanınıza bırakmaz inşallah kadir gecesi cuma günü tuttuğumuz oruç hatrına dilerim rabbimden sizin birbirinize yaptığınız torpili gören rabbim biz garibanların torpilcisi olurda sizde orda anca cezanızı bulun diyim yanlışlıkla olmasa milleti uyutacanız dimi insan o zaman kpss ye girmenin espirisi yok...
ÜLKÜCÜLER !!!!!!! VATANSEVERLER !!!!!!!!!! MİLLİYETÇİLER !!!!!! ATATÜRKÇÜLER !!!!!!!! ERGENEKON DESTANINI TERÖR ÖRGÜTÜ DİYE YUTTURUP, NE KADAR AKP MUHALİFİ MİLLİYETÇİ, VATANSEVER VARSA SİLİVRİ DE ÇÜRÜTÜP ÖLDÜRMEYE ÇALIŞANLARA KARŞI 5 AĞUSTOSTA TOPYEKÜN SİLİVRİ DEYİZ. KIRMADAN DÖKMEDEN DEMOKRATİK PROTESTO HAKKIMIZI KULLANIYORUZ....
hmm ok...
BİR ÇOK ARKADAŞ ŞAŞIRMIŞ GİBİ.BENCE BU ARKADAŞLAR BU ANA KADAR UYUMUŞ..VE DE UYUMAYA DEVAM EDECEK..11 YILDIR OLUP BİTENLERİN FARKINDA DEĞİLLER..KADROLAŞMA YENİ BİR OLAY DEĞİL... İKİ TAVUĞU KONTROL EDEMEYECEK KİŞİLER NERELERE GELDİLER..HER KURUMDA AKIL ALMAZ KADROLAŞMALAR VAR...HAK HUKUK SÖZDE VAR..ADALETSİZLİĞİN EN BÜYÜĞÜNÜ BUNLAR YAPIYOR..ALLAH BÜYÜKTÜR...DİNDAR GEÇİNİPTE HAK HUKUK TANIMAYANLAR ALLAH'IN GAZABINI HİÇ DÜŞÜNDÜLER Mİ ACABA..
SANKI BUNDAN ÖNCEKILER YAPMADI YAHU NE AVANAKSINIZ YORUMUNU OKUYANDA SENI ADAM GIBI BISEY SANCAK HERYERDE KADROLASMA VARDIR SANKI SENI VEKIL ETSELER HIC TANIMADIGIN ALI OGLU VELIYI ALICAN İŞE HE BARI SALLAMAYIN KENDI KÖYLÜNÜZÜ AKRABANIZI DOLDURURSUNUZ ÖNCE BU TURKLERIN GENELINDE VAR DÜZGÜN BI HALTMISSIN GIBI BIDE YORUM YAPMISIN ATKAFA
ayzu bundan öncekileri örnek verip durmayın...bundan öncesi 11 yıl geçmiş... bundan önceside bunlar iktidardı yani...11 yıl öncekiler dersen haaa onlarda en azından DİN İMAN deyip yapmıyorlardı... bunlar ALLAH ın adını karıştırıp yapıyorlar ya işte insanın zoruna giden de bu..kul hakkı en büyük günahlardandır ve bile bile yapmaları bunların ALLAH tn korkuları olmadığını gösteriyor bana göre....
ayzuuuu SEN MAKARNACILARIN TİLLAHISIN.
bi de art niyet olduğuna inanmıyorum diyo ya. ayıp be insan biraz utanır. adamların zaten haklarıymış. nerden biliyorsun. eğer haklarıysa zaten böle adice yollara gerek mi var. terbiyesizler
kınayın sadece yasal işlem yapmayın alıştık artık yandaş hep kollanır.
rektörün haberi yokmuş gerekeni yapaçakmış,kargaları güldürüp peyniri ağzından düşürme,rektörde sipariş üzerine orda,öğretim gören gençlerin sanırım aldıkları eğitim lise eğitimidir kadroları böyle seçmeçe olunça.
Eğer açığa çıkmasa çok hoş olacaktı.Kulun görmediğini gören var.Kulun hakkı yarına kalır ama kimsenin yanına kalmaz
BU ÜNİVERSİTEYE KAYITTA İSTENEN BELGELEREDEN BİRİ A.K.P. GENÇLİK KOLLARINA ÜYELİK KARTIDIR...
malumun ilanı. millet kpss den 100 de alsa durum işte aynen böyle her şeyi ayarlıyorlar. sen istediğin kadar yırtın çalışıp memur olacam diye
ne alaka. kpss den 100 alan doçent mi oluyor. Kpss den 100 alanı doçentlik kadrosu mu verilmesi gerekiyor. Neyin ne olduğunu bilmeyenler yorum yapıyor ya. Sen doçent olabilmen için üniversiteden sonra en az 10-15 yıl daha okuman gerekiyor. aaa benim mercimek.....lim
MÜSVETTE ÇALIŞMAYMIŞŞŞ MIŞŞ... Yersen...
Akp de işler hep böyle yürüyor. 10 yıldır tedaş ziraat bankası halk bankası telekom gibi kurumların avukatlık işleri de hep akp li avukatlara peşkeş çekildi.
Daha önceki dönemler farklımıydı. İnsanlar evleneceği eşi bile kendisi seçiyor. Kendi yaşam tarzına, düşüncesine özdeş insanları seçer. Doğal olarak iş hayatında da bu şekilde çalışacağı insanları seçecektir. Bu sadece bu dönemde değil her dönemde böyle olmuştur.
AKP İÇİN NORMAL ZATEN DÜZGÜN İŞ YAPILSAYDI ANORMAL OLURDU ALLAH AŞKINA HANGİ DÖNEM BU KADAR SINAVLARDA ŞAÇMALIKLAR OLMUŞTU. SONUÇ NOLDU YAPANLAR MUKAFATLANDIRILIYOR. BUNU YAPANLARINDA GÖZ YÜMANLARIN RABBİME HAVALE EDİYORUM İŞALLAH İKİ CİHANDA GÜLMEZLER. KÜLTÜR BAKANLIĞINA RESTORAYON MEZUNU ALINICAK ADMALAR MİMARİ RESTORASYON ATANMIYORLAR KİMYA BÖLÜMÜ MEZUNU ATIYORLAR. BUNUN NERESİ ADALET ADELET BU İSE ADALET OLMAYAN NEDİR ADRESE DAYALI ADAN YERLETİRİN BUNADA ADALET DEYİN VAYA BİRİLERİ ÇIKP DARULHARP KELİMESİNİDE KULLANILAR. YAZIK GÜNAH ŞU MUBAREK AYDA BETDUA ETMEYEYİM ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.
müslümanlığı kimseye bırakmayanlar hak hukuk derken halkı uyutmak için devamlı boya ve cila yapanlar yeter artık biraz adil olun bunun vebalini nasıl çekeceksiniz
Apoş yeni yargılanma ister, pkk lıların gizli tanıklıklarıyla generaller içeriye atılır, suriye sınırına paçavra asılır paçavrayı asan ile özel istanbulda görüşülür, ÖSYM de çelişkili sınavlar ile PKK lılar devlet kadrolarına yerleştirilir, AnayasadanTÜRKLÜK çıkarılmaya çalışılır, Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarı Taksime yürüdükten 24 saat dolmadan iki takımızda disiplin kuruluna sevk edilir, Stadlarda slogan yasaklanır, PKK ile görüşen şerefsizdir denir ama görüşüldüğü ortaya çıkar, hala bu anlayışa oy veren varsa türküm diye ortada gezmesin arkadaş.
türklük değil insanlık meselesi bu...memura işçiye emekliye 20-30 tl zam vekile 2000 tl yi hatırlatmak istedim...
Üniversitenin isminden içinde ne olduğunu anlamak zor değil ki. Şaşırmadım, şaşıran varsa beri gelsin.
Hala hoş bir şey değil diyor dangalak herif! İstifa edeceksin oğlum istifa... utan be!!!
müslümanlığı bu denli kullanma cesareti olan bu sahtekarların bunu yapması doğal değilmi
şaşılacak bir olay değil. aynı durum benim arkadaşımın başınada geldi. Ülkemizin saygın köklü üniversitelerinin birinde 1 kişilik kadro açtılar. Nitelik ve sertifika babında çok daha iyi olan, yurtdışı eğitim almış arkadaşımı almayıp, kadroyu açtıran kişinin niteliksiz yakını üniversiteye alındı. Gerekçe de ilanda bulunan niteliklere o kişinin daha yakın olduğuymuşşş... Resmen çocuk kandırıyorlar, okadar emeğin heba olmasına üzülüyor insan. Ama ahirette o kul hakkını nasıl ödeyecekler Allah bilir...
abicim bunların kıvırmada üzerine yok, bu kadar yalan söyleyen, kıvırtan bir iktidar görmedim...
Üniversitedekiler bile yaptıklarının yanlış olduğunu söylüyor ama hala burada bk atıyolar karalıyorlar diye dangalakça savunanlar var. Allah akıl fikir versin ampul kafalılar
haksız kadrolaşma o kadar rutin hale gelmişki kimse bu olayın yasa dışı olması veya kul hakkı yenilmiş olmasıyla ilgilenmiyor... tıpkı adaletsizliğin de rutinleşmesi gibi... adaletin ve güvenin yıkıldığı toplumlarından oluşan devletler yıkılmaya mahkumdur... yakında türkiye cumhuriyeti diye bir devlet kalmayacak zaten... tayyip hastası bir AKP li arkadaşım içki içilmesine şiddetle karşı çıkıyor, ama hergün at yarışı oynamadan yapamıyor, sorduğumda ise "o başka bu başka" diyebiliyor...sonuçta halk yozlaşmış, siyasiler yozlaşmış, son olarak devlet yozlaşmış ise yapacak fazla birşey kalmamıştır..
BEN ANLAMIYORUM BU ZIHNIYETI.. NASIL MUSLUMANLIK BU, ADAMI YANDAS DIYE NE GUZEL YERLESTIRIYORSUN DEVLET ISINE.. YERLESEN ADAMINDA HIC ALLAHTAN KORKUSU YOK.. BURAYA YERLESIP ÇOLUK COCUGUNA EKMEK YEDIRIYOR.. YAZIK ÇOK YAZIK. HOCAYA SORLAK LAZIM CAYIZ MIDIR DIYE..
lan ne mal adamlarsınız işiniz gücünüz bok atmak. adamlar böyle birşey yapacak olsa direk çağırmazlarmı böyle alenimi yaparlar. ne salak insanlar oldunuz sayın başbakanın ismi geçse hemen çapulcular başlıyosunuz.ALLAH sizi ıslah etsin mal insanlarç
ÜNİVERSİTENİN ADINDAN BELLİ NE MAL OLDUĞU.
Harbi çok doğru söylemişsin gardaş......
ONURLU BİR İDARECİ HEMEN İSTİFASINI VERİR. EĞER İSTİFA ETMİYORSA ÜST MAKAMLARLAR HEMEN GÖREVDEN ALIR VE SORUŞTURMA BAŞLATIP GEREKLİ CEZAYI VERİRLER. TABİİ BUNLARIN HEPSİ HAK-HUKUK, HELAL-HARAM BİLENLER İÇİN.
yuh ulan size adi herifler.ne halt yediginizi millet şimdi anladı işte :)
UTANMA DENİLEN OLGU ÇOK GERİLERDE KALDI
ne utanmaz insanlar. kimin alınacağı önceden belirlenmiş ortaya çıkınca sehven yapılmış. Bu ilk değil sürekli olarak yapılan bir şey. adamın varsa işin de hazır atamanda. en azında bu aleni artık rektörü ve idari işlerinden sorumlu olanların utançlarında istifa etmeliler.
HAAAAA HAAAAAAA HAAAAAAAA..... KIVIRMAK TAM BUNLARIN İŞİ
hiç şaşırmadım. şaşırmış gibi yapan ama şaşırmayan büyük çoğunluğun sahtekarlık 2 yüzlülük yaptığını biliyorum. her kez biliyor ki bu ülkede her şey yıllardır torpille. ille bir torpil ayarlayacaksın. yoksa ağzınla kuş tutsan nafile. bunu bilmeyen mi var. bu olayın farkı beyinsizler açık etmiş. ama buda ilk değil. bakanlığa solcu ve alevilerin alındığı söylendiğinde adalet bakanı Moğultay ne demişti. ne yani bakanlığa solcu devrimci almıcamda MHP lilerimi alıcam. ozaman bu solcu zübükler alkış tuttular. rezilliği protesto etmediler.mhpli öksüzde özelleşmesi kesinleşen pttye 3000 mhpli almışt
Bunlar adrese teslim değil, yandaşa teslim. Sorsanız onlardan dürüst, onlardan dindar yoktur. Yerseniz tabii..
Diğer Haberler