HABER

Soğuklar yüz felcine neden oluyor

TRABZON (İHA) - Nöroloji Uzmanı Dr. İsmail Bülbül, aşırı soğukların yüz felcine neden olabileceğini söyledi.

Yüz felcinin çok ciddi bir rahatsızlık olmamakla birlikte hastanın gözlerinde oluşturduğu rahatsızlık nedeniyle göze zarar verebileceğini ifade eden Dr. Bülbül, "Yüz felci, yüz sinirinin kulak civarındaki dar bir kemik kanalından geçtiği yerde sıkışarak şişmesi nedeniyle ortaya çıkar. Bu yüz kaslarında fonksiyon kaybına yol açar. Yüz felcinin kesin olarak nedenleri bilinmemekle birlikte soğuk algınlığı, direnç düşüklüğü, araçla seyir halindeki iken veya açık olan pencereden esen rüzgarın yüze vurması gibi nedenlerden ortaya çıkabilmektedir. Göz kapağının kapanmaması, ağız kenarlarında çekilme, yemek yerken gıdaların ağızdan akması, kulakta bazen dolgunluk hissi, göz yaşının dışarı akması ve kaşı yukarı kaldıramama gibi rahatsızlıklar görülebilir" diye konuştu.

Dr. Bülbül, hastalığın çok ciddi bir rahatsızlık olmadığını, ancak göz enfeksiyonlarına yol açabildiğini de belirterek, "Göz kapağı kapatılamadığından gözün enfeksiyonlardan korunması zorlaşacaktır. Normalde 5-7 saniyede gerçekleşen göz kırpma olayı kaybolduğundan gözün üst tabakası olan kornea dış etkenlere maruz kalabilir ve enfeksiyon kapabilir" dedi.

Hastalığın tedavisinde ilaç kullanmanın yanı sıra fizik tedavinin, yüz masajının ve ayna karşısında yapılan minik egzersizlerinin etkili olduğunu söyleyen Dr. Bülbül, tedaviye ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi sonuç alınacağını belirtti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön