HABER

Soğuktan etkilenenlere ilk yardım

Samsun'da dün gece başlayan kar yağışı ve aşırı soğuk hayatı olumsuz etkilerken, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen, vücut ısısının düşmesi ve donma tehlikeleri gibi lokal soğuk yaralanmalarına karşı vatandaşları uyardı.

Soğuktan etkilenenlere ilk yardım

Samsun'un yüksek kesimlerinde 500 köy yolunun kapanması dolayısıyla vatandaşlara uzun mesafeli yolculuklara çıkmamaları önerisinde bulunan Prof. Dr. Yıldız Pekşen, kartopu oynayan çocukların da soğuk havaya maruz kalmaması için ailelerin önlem alması gerektiğini dile getirdi.

KAN DOLAŞIMI İLE SOLUNUM DURMASI YAŞANIYOR

Aşırı soğuğa maruz kalındığında kan dolaşımı ile solunumun durmasına yol açacak kadar ciddi sağlık problemleriyle karşılaşılabileceğini belirten Prof. Dr. Yıldız Pekşen, "Aşırı soğuğa maruz kalan kişilerde titreme, kas hareketlerinde yavaşlama ve uyku eğilimi görülebilir. Zamanla kan dolaşımı ve solunum durabilir. Böyle durumla karşı karşıya bulunan kişiler birdenbire hamam, sauna gibi çok sıcak ortamlara alınmamalıdır. Öncelikle 20 derece civarındaki oda sıcaklığına alınması gerekir. Giysileri de ıslaksa hemen kuru giyeceklerle değiştirilmelidir" dedi.

İŞTE NEDENLERİ

Donan insanların doğrudan doğruya ateşe maruz bırakılmaması gerektiğine de işaret eden Prof. Dr. Pekşen, ayakları donan insanın yürütülmemesi, sedye ile taşınması gerektiğini de vurguladı. Pekşen, soğuk nedeniyle oluşan yaralanmaların şiddetini sert rüzgar, sıkı giyim, yanlış ayakkabı seçimi, yorgunluk, kötü beslenme, uyuşturucu ve alkol kullanımı gibi etkenlerin arttırdığını ifade etti.

Keşfet


En Çok Aranan Haberler