Şok iddia: ABD Esad için operasyon başlattı

Fransız Le Figaro gazetesi, “Amerika’nın Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeniyle sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” öne sürdü.

Şok iddia: ABD Esad için operasyon başlattı

Dünya Suriye’nin Guta kentinde yaşanan kimyasal katliamın Esad rejimi tarafından işlenip işlenmediğini tartışırken, herkes, Esad’ın neden BM gözlemcilerinin kimyasal silahla ilgili inceleme yapmak için Suriyeye geldiği sırada olduğunu sorusunu soruyor.

Esad neden kimyasal silah kullandı ?

Le Figaro : Çünkü Amerika Esad karşıtı operasyona başladı.

Dünya Suriye’nin Guta kentinde yaşanan kimyasal katliamın Esad rejimi tarafından işlenip işlenmediğini tartışırken, herkes, Esad’ın neden BM gözlemcilerinin kimyasal silahla ilgili inceleme yapmak için Suriye'ye geldiği sorusunu soruyor.

Bu sorunun yanıtını arayan Fransız Le Figaro gazetesi,“Amerika’nın Ağustos ayı ortasında Esad karşıtı operasyonu başlatması nedeniyle sıkışan Esad’ın kimyasal silah kullandığını” öne sürdü.

Le Figaro’nun ulaştığı muhalif kaynaklar, Amerika’nın İsrail ile birlikte, Suriye’nin güneyinde, Ürdün sınırında Esad ile savaşan muhalfilere komando eğitimi verdiğini ve 17 ve 19 Ağustos tarihlerinde eğittikleri iki komando ekibini Damas’a kadar ilerlettiklerini açıkladılar.

Askeri gerekçe

Le Figaro’nun haberine gore, Esad’ın kimyasal silah kullanmasının ardında askeri operasyonel bir mantık var.Aylardır CIA ajanları ile muhaliflere komando eğitimi veren Amerika, 17 Ağustos’da hazırladığı 300 kişilik komando birliğini Deraa’dan Suriye’ye soktu. Hemen ardından 19 Ağustos’ta yeniden ikinci bir birlik, CIA ve MOSSAD ajanlarının yardımıyla Suriye’de ilerledi. Ne bölgeye asker göndermek, ne de cihatçı örgütleri silahlandırmak istemeyen Amerika, aylardır Ürdün’de seçtiği komandoları eğitti.

Fransa Stratejik analizler Enstitüsü araştırmacısı David Rigoulet-Roze, Le Figaro’ya, “Damas’a yaklaşan komandolar Şam’ın banliyösü Guta kentine kadar hissedilmeye başladı.Amerika bu taktiği ile bir taraftan Suriye’nin güneyinde tampon bölge oluşturmak, hatta uçuşa yasak bölge kurarak muhalifleri güvenli bir şekilde eğitmeyi planlıyordu. Bu amaçla Haziran ayı sonunda bölgeye Patriot füze bataryaları ve F16 uçaklarını kaydırdı” diyor. Guta’ya kadar yaklaşan askeri tehdit, Şam’ı da tehdit etmeye başlayınca Esad harekete geçti.

Diplomatik gerekçe

Esad’ın ikinci nedeni ise diplomatik: “Geçtiğimiz Temmuz ayında Esad’ın sözcüsü, “Dışarıdan bir saldırı olmadığı sürece, örneğin yabancı ajanlar Suriye’ye girmediği sürece kimyasal silah kullanılmayacak” demişti. Barack Obama’nın Ağustos 2012’de “Kimyasal silahar kırmızı çizgimiz” sözünden, uluslararası camia ‘Esad kimyasal silah kullanırsaAmerika askeri müdahale edecek” sonucunu çıkardı. AncakEsad 13 kez küçük girişimlerle kimyasal silah kullandığı haldeAmerika sessiz kaldı. Şam yönetim BM çalışanlarını blokeettiği için ıspatlaması da zordu üstelik. Üstelik Obama Rusyaile ilişkilerinin bozulmasını istemediğini de söylemişti. BMGüvenlik Konseyi’ndeki Rusya desteğini de arkasına alanEsad, diplomatic alanda da Obama’ya meydan okudu.

Olasılıklar

Eğer Suriye rejimi gerçekten kimyasal saldırının arkasındaysa,ölü sayısı 100 bini aşan savaş yeni bir aşamaya geçecek ve kimyasal silah kullanımı da caydırıcı silah olarak savaşın bir parçası olacak. Bu Amerikalılar’a verilen bir mesaj. Esad,Obama’ya meydan okuyor.

Muhalifleri silahlandırma opsiyonuna gelince, bir diplomat LeFigaro’ya, '' Eğer birgün bu yapılırsa, zaten söylenmez '' diyor.

Nokta hedefli hava saldırıları olasılığı ise mümkün. Ancak bu olasılık, çatışmanın bütün bölgeye yayılması riskini taşıyor.

Kimyasal silah depolarını bulmak ve güvenliğini sağlama olasılığı ?

İsrail komşusu Suriye’yi defalarca vurdu. Amabatılı ülkeler kimyasal silahların bu sefer de cihatçı ülkelerin eline geçmesini istemiyor. Geriye kalan olasılık ise, harekete geçmemek. Görünen o ki Başar Esad da bu olasılık üzerine oynuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 94 yorum
DİREN ESAD DİREN...Allah sana ihtiyacın olacak gücü kuvveti verecektir namussuzlara karşı...
Müsürmanlıkta varmı alaaVu vekber deyiP kafa kesmeK? canlı calı bıcak vurup allavu vekber demek?yav gidin işinize kim kime karşı savaşıyor.alevi süNNi ayırım niye nedir?madem müsürmanLıK en üst diN niçin tüm savaşlar ve gericilik bizde.
daha ALLAHU EKBER demeyi beceremiyorsun dinimizi yadırgıyosun.. alevilik sunnicili katyrımı nedir diyosun ama hep sunnilere belden aşağı vurmuşsun. bu ayrımcılık deiğişde nedir? bir cana kıyarken bile ölen kişi için bile şehadet getiren bir ümmetiz biz.. bizimkilerkeesrken ALALHUEKBER diyorsa esadın adamlarıda fotoğrafını öptürüp kellesini alıyor kurşuna diziyor.
Biz kurtuluş savaşında 7 ülkeyle savaştık.. Esatta öyle , amerika israil, türkiye ingiltere fransa almanya,arabistan kuveyt katar gibi desletlerin desteklediği çetelerle savaşıyor. Hadi öteliler emperyalist, biz niye onlara destek veriyoruz.. Atatürk nasıl kazandıysa esatta kazanacak. Ama birileri morarmaya başladı. Allah Rusya ve Çini İranı korusun . Yoksa emperyalistler kabak gibi oyarlar bölgeyi..
Suriye içinde illerledikleri söylenilen o birliğin ve hemde bu haberi veren fransız, israil ve abd li soysuzların, ANALARINA SELAM! SÖYLÜYORUZ.. Tek, Tek SİKİLDİKTEN SONRA CEHENNEME YOLLANCAKLAR!..;))
bu kadara açık seçik olarak aptal insanları kendi ülkesine karşı eğiterek savaşmayı zorloyan emperyalist ülkeler sıkılmadan itiraf ediyorken helen bu ülkeler destek veren liderlerden o ölen masun insanlar hesap soracaktır inşallah.Allah ıslah etsin uşakları
müslümanların halk olduğu suriyede müslüman olmayan esedin köpekleri. müslüman katliamı yapıyor
BUNA İNANAN ESADIN KÖPEĞİ OLSUN EMİ
Bunlari bir birne dusuren tayiptir neymiste yuzde onluk bir alevi yonetiyormus sana ne be ilk once kendi halkina sahip cik kpppppplr
Serbest piyasada paranın durumu
KAHROLSUN ABD EMPERYALİZM,YERLİ UŞAĞI TAYYİP ve ONLARA HİZMET EDEN TÜM DİN TÜCCARLARI!
amerika suriye yi işgal etmek isteseydi bunu çoktan yapmıştı... işgal etmesi için sadece uçusa yasak bölge ilan etmesi bile suriyedeki esedin yok olması demektir.. asker bile göndermesine gerek yok sadece uçakları kaldıramasın 2 ayda esed yok olur.
amerika esada saldırırken iran armut mu toplayacaktı.rusya armutmu toplıyacaktı?
tebrikler esad...
YALAN YALAN KOCAMAN BİR YALAN.
Esad kimyasal kullandı haberinin tamamen yalandır bundan şüphe duyulmaması gerekir. fakat hala bu kimyasalları esadın kullandığına inanan insanlar var ve bunda ısrarla diretenlerde var, bu kişiler kesinlikle ABD ve israilin çıkarlarına hizmet ettiğini unutmayalım. emperyalist ülkeler hep kendileri bu kimyasalları kullandılar ve işgal etmek istedikleri ülkelere bu tarz oyunlarla ancak girebildiler. herkes uyanık olmalı ve gerçekleri araştırıp bilmeli, ondan sonra ölümlere dur demeli !!!
İyi de nereden biliyosun kimyasal kullanmadığını eğer ülkesini ve halkını seven bir lider olsa çoktan halkkı sandığa cağırır herkese oy kullandırırdı.. ilk cinayetde şam da işlenmiştir Kabil ve Âdem
atma recep din kardeşiyiz yüzbin insanın kanına giren esedi savunma her şey ortada daha neyin peşindesiniz
Senin gibi düşünen insanlara şu anda ihtiyaç var. hayatını türk dizilerini izlemekle geçiren kanal 7 ve stv yi izleyip facebookta paylaşımları okuyup buraya gelip mal mal konuşmalarından bıktım. biraz araştır ya. kulaktan dolama şeylerle siyaset yapmayın. israil amerika suriye ye girmek istiyo bahanesi de kimyasal attı. yoksa girebilirmi
rio50 sen magazin kanlalrından mı duyuyorsun olayları yoksa abd ve israil istese sana bana kimseye sormadan girer oraya bi bahane bulur. adamlar bunlar nasıl olsa birbirlerini öldürüyor ben nie mermi harciyayım hesabı yapiyor BM yi de bunun için sessiz bıraktırıyorlar. dreamman31 senin yorumuna gelincede orada bir kimyasal kullanıldı şayet esad şayet cin şayet ruslar orada 1600 den fazla insan öldü biz o insaların yada insanlığın peşindeyiz
Sovyetler Birliğinin Esamesi Altından Kurtulan Tüm Ülkelere Diğer Ülkeler Yani Amerika, İsrail, Fransa, İngiltere İsviçre Sömürüsü ALtına Girdiler. Komunist Ülkelere Bu Saydığım Ülkelerden Hiç Biri Giremez. İzin Vermezler.. Kendini Emperyalist Güçlere Kaptırmayan Kapılarını Açmayan İran Rusya Çin Suriyeyi Korumakta Haklı Olarak Çünkü Amerika Veya İsrail Suriyeye Demokrasi Getiricem Diye Müslüman Katliamı Yaptıkları Anda Suriye'de Amerika'nın Esir Ülkeleri Arasına Girecektir. Buda Komünist Ülkelerde Çok Büyük Sıkıntılar Yaratır Hatta Bop Projesinin Büyük Bir Bölümü Tamamlanmış Olur..
BIRAKALIM OZAMAN YÜZBİNLER DAHA ÖLÜSN. nasıl olsa bizim altımız kuru yatacak yerimiz var ölen bizim çocuklarımız analarımız deil..
sehirdekiyabanci amerika çok güzel bişey yapacakmış gibi konuşuyorsun? sanki oraya füze atmayacaklar sanki asker yollamayacaklar. alla allla yollayacakları askerlerin ellerinde gül yok dikkatini çekeyim
bu vesileyle israil bizim müttefikimiz mi olmuş oluyor? mısır daki darbenin arkasında israil vardı, suriye deki "özgürlük savaşı" nın arkasında da israil varmış. dün hedef göstermişti başbakan, bugün esad ı israil ile birlikte mi devireceğiz?
yine yeniden bir işgal hazırlık senaryosu.. çık artık ortadoğudan emperyalizm.. abd.. ab. elinizi soktuğunuz yer kan gölüne dönüyor.. çık git.. hatta mümkünse marsa git.. ve orada kal.. çok yaşa esad.. çok yaşa suriye halkı.. yaşasın halkların kardeşliği
yalan! yalan! yalan!, bunların hepsi abd yi ve israili şirin göserme çabasındaki medyatik yalanlardır. islam coğrafyasındaki tüm zulümlerin kaynağı amerikanın ve israilin çıkarlarıdır. bir oda dolusu bebek cesedi gözlerini para hırsı bürümüş bu aç köpeklerin vicdanlarındaki kara bir kilittir. göremezler üzülmezler. abd- isril politikaları yüz yıllar öncesine dayalıdır. bölgelerimizde atanan her komutanın her muhalefet liderinin her yöneticinin seçilmesinde etkin bir medya ve ekonomik güçleri vardır. ülkemizdeki tüm terör olaylarında ve sözde siyasi her isyanda parmakları olduğu gibi.
BUNU ESAT YAPMIŞ OLAMAZ ABD VE YANDAŞLARI BAHANR BULMAK İÇİN YAPMIŞTIR.
Yalan eset değil öldürenler belli katlettiler esetin üstüne attılar şimdi esti öldürme bahaneleride hazır katliam bitecekmisanki bakın ırakta hergün insanlar öldürülüyor ırakı kendilerine üs yaptılar suriyeyede böyle devam ederse aynısı olacak iran suriye türkiye var hedeflerinde diğer ülkelerde sırayla tüm güçlere sahip olup köleleştirme yolunda ilerliyorlar petrol vs neolacak ben derim ALLAH korusun hepimizi yapılan iyilikte kötülükte karşılıksız kalmaz gerk dünyada gerek ahirette kim ney yaparsa kendine yapar tüm zulümer biter katliamlarda son bulur inşaALLAH
Suriye.Mısır.İrak.İran Libya ve Türkiye.Fransızlar ve İngilizler tarafından paylaşılmak istenen yerler zamanın da bu topraklardan siktiretmemiz adamların zoruna gitmiş şimdide esad ı vurmak için kimyasalı kullanan da emin olun fransa dır...ırak ı abd vuruyor halka zulum vardı diye.suriye yi fransa halka zulum var dı diye...ALLAH sonumuzu hayır etsin inşallah...ALLAH TÜRKÜ KORUSUN....
onu bunu bilmem ama esat köpeğe ALLAH SENİN BELANI VERSİN. ZALİM VİCDANSIZ KÖPEK. GERÇİ KÖPEĞEDE HAKARET OLUYOR AMA
asıl zalimler bu savaşı körükleyenlerdir. onlarıda siz biliyorsunuz tarihte unutmayacak esed gitsin diyenleri..
esad Allah şeytanı bile melek olarak yarattı sonra şeytanlaştı, şeytanı görmedim diyenler senin suratına baksın görmüş olurlar. mubarek cuma günü senin ve zümrenin de cezalarını Allah versin
yazık gözlerinizi açın artık.
Eceli gelen köpek cami duvarına işer. Eset e ne güzel yakışıyor değil mi?
siz hala bu savaşın hala suriyenin refahı halkı içinmi sanıyorsunuz yazık. bu savaş israilin güvenliğini sağlamak içindir bunu bilin
ABD ... IRAK petrolerini suriyenin lazkiye limanın dan AK DENİZE indirmek istiyor esada limanı vermiyor bütün bu yaşanan lar liman için ......limanı kulandırsa ESADAN İYİ YÖNETİCİ OLMAZ DI ..bizim kilerinde hala kardeşim esad oları olurdu...........
fransızca bilmiyorum ama le figaro dangalak anlamına geliyor galiba
Beşer Esat oynamıyor olasılıklar üzerinde oynayan AB-D, İsrail ve Türkiyedir. Mynet... Eminim kimyasal silahı patlatan eller arasında Türkiyede var. Bakın göreceksiniz ortaya çıktığında çok daha büyük bir rezalet olacak ve altından kalkamayacaklar. Bu sonucun ortaya çıkamaması üzerinde oynayan kimdir bence bunun üzerine gidilmeli...
ülkeleri ve insanları yanlışa ve suriye iktidarına karşı provoka etme çabası le figaro yayınları yazık bizim taraflı trt de gece geç saatlerde bu haberi alt yazı ile yayınlıuyordu suriye rejimi karşıtı türkiye dahil güçler suriye rejimini malesef hüç kazanmasına sebep oluyorlar 2 yıldır eset gitti düşdü gidiyor diye milleti avutanlar suriyede yönetici bir frankeşytan yarattılar artık bazı şeyleri görüp siyasi yanlışlıktan dönmemiz gerekir nerde abd nerde rusya iş cittiye bindimi ,esed in yanındalar kimse aksini düşünmesin
hepinizin ALLAH belasını versin
ülen abd saldırdı İsrail sldırdı diyerek milleti yiyorlar temelde esadı güçlü kılmak yüce rabbim esad,abd,rusya ve cini geçmişte zalimlere yaptığı gibi cezalandırın.
ABD ve isarailin ESAD'ı desteklediği, esad sonrası israile dokunabilecek olası bir iktiarın gelmemesi için elinden geleni yaptığı yalan mı? yaşadııklarımız sadece danışıklı dövüşten ibaret. esad ve babası şimdiye kadar israile 1 füze atabilmiş mi? bunu sorgulayın siz
Esad niye kimsayal silah kullansın kİ? daha geçen BM'lerin teklifini kabul etmişti. Hatırlayın el nusra'dan teröristler sarin gazı ile türkiyede yakalanmışlardı...
suriya saldırmak icin bin bir bahane üretiyorlar
AMERİKA VE BATI HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ KENDİ ÇALIP KENDİ OYNUYU OLAN MAZLUM VE MUSTAZAF HALKLARA OLUYU UMARUN BİZİMDE SONUMUZ BU OLMAZ !!
adamın yüzünde bile meymenet yok ya bunu kim seçti böyle BAMBAŞKA Birşey söylüyorum arkadaşlar BAYANKUPON diye bir site buldum kadınlar tam 2 haftada altıyüzkırkyedi milyar tutturmuş. Bedava tahmin veriyorlar ve mükemmel para yarışmaları var hemen BAYANKUPON diye aratıp ilk siteye girin sizde kazanmaya başlayın. Mükemmel ya
kimyasal silahı mualif kuvvetler yani elkaide kullanmasın..bu bir savaş herşey olur
az kaldı akılsız az senide yolcu edecekler inşallah...
cihatcı ülkeler de ne oluyor müslüman ülkeler demek istediniz herhalde...
gebertin su orrrospu cocugu bebek cocuk musluman katılını.......paramparca ol esad ınsAllahh.
Hala Anlamadınızmı Türkiye ? Amerika İsrail İrana Saldırmak İcin Tüm Arap Ülkelere Demokrasi ADı Altında Arap Baharı Adı ALtında Yönetimlerini Kendilerine Baglıyarak İran Suriye Üzerinden Hizbullaha Silah Destegi Vermesini Ve Son Baglantı Nokta OLan Suriyeyi De Aradan Cıkarıp Direk İranı Savunmasız Yakalamak İstiyor Onca İnsanın Ölümü Sırf İranla Savasabilmek İcin Siz UYUYUN... Mısır Ellerinde Evet Zalim Mısır Yonetimi Filistin Kapılarını Her Zaman Kapattı Ve Yardım Elini Uzatmadı. Hasan El Bennayı Şehid Ettiler. İsrail Büyük Ortadoğu İcin Engel Kalmaz Sırada Türkiye Olur.
Öyle bir başlık atmışsınız ki Savaş çıktı kesin markete gidip yemek falan stoklayayım dedim. Editörler lütfen biraz Ciddiyet
Diğer Haberler