HABER

Son Dakika: AK Partili vekil İsmet Uçma hayatını kaybetti

İstanbul'da yoğun bakımda tedavi gören AK Parti Milletvekili İsmet Uçma hayatını kaybetti.

AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

66 yaşında olan AK Parti kurucu üyesi Uçma bir süredir sağlık sorunları ile mücadele ediyordu.

MECLİS BAŞKANI'NDAN TAZİYE MESAJI

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma için taziye mesajı yayınladı.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Şentop, "Sadece siyaset dünyamıza değil, kültür ve düşünce hayatımıza, hayat kültürümüze de zarif katkıları unutulmayacak olan İsmet abimiz rahmet-i Rahman'a kavuştu. Güzel ve müstakim bir hayat, güzel bir ölüm..." ifadesini kullandı.

AK PARTİ'DEN İLK AÇIKLAMA

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı,"Değerli İstanbul milletvekilimiz, bilgeliğine ve insanlığına her daim şahit olduğumuz İsmet Uçma vefat etmiştir. Ailesine dostlarına aziz milletimize başsağlığı diliyorum. Ruhu şad mekanı cennet olsun." ifadelerini kullandı.

1

CHP'DEN BAŞSAĞLIĞI

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel sosyal medya hesabından, "2011 yılından bu yana Parlamento'da birlikte görev yaptığım İsmet Uçma'yı yapıcı üslubuyla, gerginliklerdeki arabulucu tutumuyla hatırlayacağız. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, siyaset arkadaşlarına, tüm sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyorum." mesajını paylaştı.

İSMET UÇMA KİMDİR?

1 Ocak 1955'te Ordu Fatsa'da doğdu. İlahiyatçı, İktisatçı, Siyaset Bilimci ve Yayıncı olan İsmet Uçma, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu. Aynı fakültede Kelâm Felsefe Anabilim Dalında "Kuran ve Sünnette Şefaat Kavramı" adlı çalışmasıyla yüksek lisansını, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalında "Bir Sosyal Siyaset Kurumu Olarak Ahilik" adlı çalışmasıyla doktorasını tamamladı.

Bir dönem özel bir okulda öğretmenlik yaptı. Yayıncılık hayatına 1983 yılında Bir Yayıncılıkta editör olarak başladı ve 1986 yılında İşaret Yayınlarını, 2000 yılında da Şehir Yayınlarını kurdu.

1994-1997 yılları arasında İstanbul İl Genel Meclisi Üyeliğine seçildi. AK Parti Kurucu Üyesi olan Uçma, 2011'de AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi. Birleşik Dağıtım, Basın Yayın Birliği, Türkiye Yazarlar Birliği, NEŞKO, İTO Basın Yayın Komisyonu, ÜSEV gibi kuruluşlarda farklı görevler üstlendi.

1991 yılında Türkiye Yazarlar Birliğinin "Yılın Yayıncısı" ödülüne layık görüldü.

Arapça ve İngilizce bilen İsmet Uçma, 6 çocuk babasıdır.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler