HABER

SON DAKİKA: Canlı yayında açıklandı... 7.500 - 10.000 bin TL arası ek ödeme müjdesi! Kimler yararlanabilecek?

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün gece sosyal medya hesabından paylaştığı bir mesajda 'müjde' göndermesi yapmıştı. Sağlık çalışanları hakkındaki düzenlemenin detayları belli oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemenin ardından bazı hekimler 10 bin TL bazıları 7.500 TL bazıları da 5.000 TL ek ödeme alacak! İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

SON DAKİKA: Canlı yayında açıklandı... 7.500 - 10.000 bin TL arası ek ödeme müjdesi! Kimler yararlanabilecek?

Sağlık çalışanlarına verilecek ek ödemelerin nasıl dağıtılacağı merak konusu oldu! Son dakika bilgisine göre yapılan düzenlemeyle birlikte uzman hekim ve üstündeki kişiler 10 bin TL maaş farkı alacak. Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, ilave ücretlerin yansımasını NTV ekranlarında değerlendirdi. İşte Durmuş'un o açıklamaları;

02

UZMAN VE ÜZERİNE 10 BİN TL

"Uzman Hekim ve üzerine yapılmış olan ek ödeme düzenlemesi 10 bin TL civarında bir rakam. Aynı düzenlemeyle Asistan Hekim için 7 bin 500 liraya yakın bir ilave ücret olacak. Pratisyen Hekim için ise bu düzenlemeyle 5 bin liraya yakın bir ek ödeme söz konusu olacak. Diş Hekimi için de aynı düzenleme geçerli olacak.

1052699949_0_0_1280_720_1920x0_80_0_0_1cddca63ca78782e49b59cb0698bda6f

MİNİMUM 400 TL OLACAK

Düzünlemeyle hemşire ve diğer sağlık memurları ise 850 lira gibi bir ek ödemeye sahip olacak. Teknikerler ise 500-600 lira civarında bir ek ödemeye sahip olacak. Bu da vergi dilimlerine göre değişiklik gösterebilecek. Minimum ek ödeme rakamı 400 liradan başlıyor olacak.

TEŞVİK ÖDEMESİ NEYE GÖRE BELİRLENECEK?

Teşvik ödemesi için çalışılan ilin ve hastanenin durumuna göre kriterler belirlenecek. Her kademe için oranlar yönergelerle belirlenecek. Burada da ücretler 350 liradan başlayıp 8 bin liraya kadar miktarlarda değişecek."

Koca, Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmeliğe ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

ÖDÜL VE TEŞVİK ESASLI YENİ MODEL

Bakan Koca, "Performansa göre Ek Ödeme Yönetmeliği"nin yürürlükten kaldırıldığını belirterek ödül ve teşvik esaslı yeni bir modele geçildiğini vurguladı.

s1

Yönetmeliğin içeriğine ilişkin ise Koca, "Mahsuplaşma uygulamada tamamen kaldırılmıştır. Ne sabit ödemede ne de taban ödemede mahsuplaşma olmayacak. Hastanelerde bireysel iş yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en küçük hizmetin karşılığı olacak. Bir tek girişim bile, sağlık çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak." ifadelerini kullandı.

EYLÜL AYI İTİBARIYLA MAAŞLA BİRLİKTE BORDRODA YER ALACAK

Koca, döner sermayede taban ödemesi ile yeni bir sabit ek ödeme oluşturulduğunu ve 15 Ağustos'tan itibaren ödenecek olan taban ödemesinin, eylül ayı itibarıyla maaşla birlikte bordroda yer alacağını belirterek "Taban ek ödemesi, yıllık izinde 12 gün için ve hastalık sebebiyle raporlu olma durumunda da geçerli olacak, kesilmeyecek." ifadelerine yer verdi.

vv

Bakan Koca, ayrıca "Taban ödemesi memur maaşı artışına göre düzenli artacak, mahsup edilmeyecek. Böylece sağlık çalışanlarının aylığı, memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödemesinden oluşacak." dedi.

EĞİTİM KLİĞİNİ BAŞARISINA GÖRE ASİSTANLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Bakan Koca, Twitter hesabından "Yeni Yönetmelik Beyaz Reform" adı altında yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı:

"Eğitim kliğini başarısına göre asistanlara pozitif ayrımcılık yapılacak. Mesai sonrası görev yapan asistan hekimler ve hekim dışı personel ek ödemeden yararlanacak."

Bakan Koca, poliklinik hizmetlerinin teşvikte ağırlığının artılacağını belirterek şunları kaydetti:

"Çalışanların bireysel ve klinik iş yükleri, görev tanımları ve görev yaptıkları birim ile hizmetin elde edilme maliyeti dikkate alınacak."

DÖNER SERMAYE MESAJI

Bakan Koca, döner sermaye ödemelerine ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Döner sermaye ek ödemelerinde ülke genelindeki dengesizlik giderilip, adil paylaşım sağlanacak. Hastanelerin teşvik ödemesinde tahakkuk, kaynak kullanım verimliliği, finansal sürdürülebilirlik ile kurum hedeflerine ulaşma gibi hususlar etkili olacak."

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM KLİNİKLERİNDE EK TEŞVİK

Bakan Koca, normal doğumu teşvik amacıyla kadın hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvikin uygulanacağını söyledi.

Bakan Koca, özellikli hizmetlerin teşvik edilmeye devam edileceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Mesai sonrası çalışma, günlük iş yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek."

ve

BAKAN KOCA DUYURDU: ÜNİVERSİTELERDE OLANLAR DAHİL...

Bakan Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, üniversitelerde olanlar dahil bütün sağlık çalışanlarının sabit ek ödemelerinin merkezi yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklendiğini duyurdu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler