Son dakika: Dışişleri Bakanlığı'ndan Hakan Atilla davası ile ilgili flaş açıklama

Dışişleri Bakanlığı, ABD'deki Hakan Atilla davası ile ilgili bir açıklama yayınladı. Bakanlık, karar için 'haksız ve talihsiz bir gelişme' ifadelerini kullandı. Açıklamada, "Daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye’nin içişlerine müdahil edilmiştir. Hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir" dendi. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da sert bir açıklama yaptı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD'deki davada Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın jüri tarafından 6 suçlamanın 5'inden suçlu bulunması ile ilgili yazılı açıklama yapıldı.

Yazılı açıklama şöyle; "New York Güney Bölgesi Savcılığınca hazırlanan SR 15 Cr.867 (RMB) numaralı tadil edilmiş iddianame temelindeki davada Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın juri tarafından altı suçlamanın beşinden suçlu bulunmuş olması haksız ve talihsiz bir gelişmedir. ABD mahkemesi, sahte ve siyasi istismara müsait sözde 'delillere' dayanarak gerçekleştirilen ve Türkiye'nin iç meselelerinin gerçek dışı kurgular temelinde tartışıldığı bir süreçte, daha önce örneğine rastlanmamış bir şekilde Türkiye'nin içişlerine müdahil edilmiştir. Bu arada ABD tarafından maddi ve lojistik destek sağlanmak suretiyle bazı FETÖ mensuplarının yargı sürecini etkileyecek gerçek dışı iddialarda bulunmalarına ve sahte deliller sunmalarına fırsat verilmesi mahkeme sürecinin ciddiyetini ve inanılırlığını yok etmiştir. Bu haliyle bir hukuk ayıbına dönüşen kararın düzeltilmesi en büyük temennimizdir."

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, konuyla ilgili Twitter'dan yaptığı açıklamada, "Zarrab Davası,siyasi bir kumpas davadır. Zarrab Davası’nda hukuk,mahkeme ve muhakeme,siyasi bir yarar için göstere göstere kullanılmıştır. Bu davada karar, soruşturmadan önce verilmiş;soruşturma/yargılama süreci,verilmiş kararın ilanı için sadece zorunlu usulün tamamlanmasıdır. Bu nedenle ABD’de görülen Zarrab Davası’nda jürinin kararı, bizim için sürpriz veya şaşırtıcı bir gelişme değildir. Jürinin Mehmet Hakan Atilla’yı suçlu bulması ve bilahare mahkemenin vereceği karar, Türkiye açısından hukuki bir değer ifade etmez. Zarrab Davası; Türkiye’de ve ABD’de FETÖ ve CIA/FBI/ABD yargısı işbirliğinin de somut ispatıdır. Türkiye, FETÖ dahil hiç bir terör örgütüne boyun eğmediği gibi terör örgütlerinin yularını elinde tutan güçlere de boyun eğmemiştir.Bundan sonra da boyun eğmeyecektir. Türkiye, tam egemen ve tam bağımsız bir ülkedir. Başka bir ülke, Türkiye’yi ve Türkiye’nin kurumlarını yargılayamaz. Bu karar,uluslararası hukuka da aykırıdır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 47 yorum
Hakan Atilla nın durumu ile ilgili oradaki gazetecilerin verdikleri bilgileri duyunca içimiz burkuldu, okumaktan iş bulup ailesini geçindirme isteğinden başka amacı olmayan ancak haksız düzenin kurbanı olan bu kişinin günahı ne.Ayakkabı kutuları, para sayma mak.kol saati, 50 milyon dolar rüşvet alanlarda tık varmı ? ABD. birdaha konsolosluk çalışanınmızın yakınından geçmeyecekler bizde vize vermeye başlayacağız dedi.Bizim yetkililer her zamanki gibi yalan makinesine bağlı kaldılar.ABD bu davada çok ağıf fatura çıkaracak,bedelini bizler ödeyeceğiz,3-5 gün konuşulup unutulacak,yapacak fazla ??
Bu sonucun çıkacağı gün gbi belliydi. O lekeli bakanları korumaya çalış ondan sonra jürinin kararına tepki göster. Hakim kararnı açıkladktan sonra görelim. Ondan sonra gelsin kırmızı bültenler. Senin yapamadığını elin gavuru yapıyor. Bu lekeli herfileri sen eline almışken yargılaman gerekiyordu. Ülkemiz için ne utanç verici bir karar. Bu işe bulaşmş olanı, yapanı, yaptıranı Allah bildiği gibi yapsın. Yahu adamların ABD de mahkemede isimleri geçiyor en basitinden bir ifadesini bile almaya çağırmıyorsunböyle bir ihtimal var mı diye.? Burdan anladığım bakanlarım benden habersiz iş yapamamaz mı?
MECLİS ÇOĞUNLUĞUYLA ADAM AKLAMAYA BENZEMİYOR DİMİ..!!..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler