Son dakika: Yunanistan'dan skandal hareket! Göçmenleri Türkiye tarafına bıraktılar

Yunan askerinin göçmenleri yasa dışı yollarla sınırın Türkiye tarafına bıraktığı görüntüler ortaya çıktı. Görüntüler Alman Der Spiegel dergisinde yayınlandı.

Yunan hudut askerlerince darbedildikten sonra Türkiye'ye zorla gönderildiklerini öne süren düzensiz göçmenlerin görüntüleri ortaya çıktı.

we

Görüntülerde Yunan askerlerinin kaçak yollarla mültecileri Türkiye'ye bırakıp kaçtıkları anlar anbean kameralara yansıdı.

wee

"ÇOK BÜYÜK BİR İNSAN HAKLARI İHLALİ"

İltica ve Göç Araştırma Merkezi (İGAM) Başkanı Metin Çorabatır, konu ile ilgili CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamada "Çok üzücü bir durum. İki ülke arasında önemli bir sınır burası. 2015'den itibaren Türkiye üzerinden çok sayıda insan geçti. Uluslarası mülteci hareketlerini düzenleyen Cenevre Sözleşmesinin en önemli maddesi 33. maddesi. Burada geri göndermeme ilkesinden bahsediyor. Topraklarınıza gelen insanın sığınma talebini insani koşullarda geri gönderilmesi söz konusu. Çok büyük insan hakları ihlalleri ile karşılaşıyoruz. Şimdi bu adalarda daha kapalı bir yer inşa etme bir görüşü var Yunanistan'ın. Uluslararası hukuk açısından kabul edilebilir bir durum değil. İki ülkenin ve AB'nin devreye girmesiyle daha iyi mekanizmaların kurulması lazım." ifadelerini kullandı.