HABER

Sonuna kadar çatışmalıydılar

Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca Tabur Komutanlığı'na 21 Ekim 2007'de yapılan baskınla ilgili davanın gerekçeli kararı açıklandı.

Sonuna kadar çatışmalıydılar
Terör örgütü PKK üyelerinin teslim aldığı 8 asker hakkındaki davada Er Ramazan Yüce'yi 'askerleri emre itaatsizliğe teşvik' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptıran Van Askeri Mahkemesi, ilginç değerlendirmelerde bulundu.
Askerlerin, şartlar ne olursa olsun şahsi tehlike korkusunu yenerek sonuna kadar mücadele etmesi gerektiğini savunan mahkeme, şehit düşenleri örnek gösterdi.
İnsani duygular bahane edilerek olaya yaklaşılması durumunda askerlik mesleğinin yapılamayacağı belirtilen gerekçeli kararda, "Yakın tarihimizde daha da olumsuz şartlara rağmen atalarımızın hayatlarını feda ederek, bu vatanı bizlere emanet etmiş olduklarını gözden uzak tutmamak gerekmektedir. Üst bölgesinde görevli olan 12 personelin şehit olmasına ve 17 personelin yaralanmasına rağmen canları pahasına çatışmaya devam etmiş, silahlarını bırakarak teslim olmamışlardır." denildi.
**ASKERLER SALDIRIYA HAZIRLIKSIZ YAKALANDI**
Mahkemenin kararında, taburun üst bölgesindeki asker sayısının az olduğu belirtildi. Ardından da şu değerlendirmede bulunuldu: "Ani başlayan saldırı ile askerlerin hazırlıksız olduğu, irtibat kopukluğu, sevk ve idare yaşanan olumsuzluklar nedeniyle etkin mücadele yapamadıkları ne yazık ki bir gerçektir."
Gerekçeli kararda, askeri helikopterlerin olay yerine geç intikal etmesiyle ilgili iddialar da yer aldı.
Mahkemenin konuyla ilgili olarak Yüksekova'daki tugay komutanlığına sorduğu sorulara Yarbay Onur Dirik cevap verdi.
Dirik'in konuyla ilgili ifadesi şöyle: "Olaydan 20 dakika sonra helikopter desteği istendi. Mevcut imkanlar dahilinde havalanan helikopterler, hava ağarmadan saat 03.30'da olay yerine müdahale edebilmiştir. Tehdit değerlendirmesi, güzergah planlaması, uçuş emniyeti tedbirlerinin gözden geçirilmesi gibi nedenlerle bu süre normaldir."
Dağlıca saldırısında 12 asker şehit olmuş, 8 asker teröristler tarafından kaçırılarak Kuzey Irak'taki kamplara götürülmüştü. Olaydan 14 gün sonra serbest bırakılan askerler hakkında dava açılmıştı.
Cihan


Geri Dön