HABER

''Sosyal Güvenlik Reformu bu sene yasalaşacak''

''Sosyal Güvenlik Reformu bu sene yasalaşacak''

Ankara (AA)- Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Sosyal Güvenlik reformunun bu yıl yasalaşacağını, ancak yürürlük açısından ise bazı maddelerinin yasalaşmanın hemen ardından, bazı maddelerinin de alt yapı çalışmaları gerektiği için gelecek yıl Mayıs ayında uygulamaya geçebileceğini söyledi.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneğinin (TÜSİAD) Ankara'da düzenlediği "Türkiye Ekonomisi İçin Büyüme Stratejileri" başlıklı konferansın çıkışında soruları yanıtlayan Şimşek, bundan bir kaç ay öncesine kadar çekirdek enflasyonun yüzde 5-6 aralığına oturmuş olmasına rağmen, kuraklık, enerji ve emtia fiyatlarındaki ciddi artışların, beklentiler noktasında enflasyonu yukarı doğru ittiğini kaydetti.

Bu tür şokların genelde "itici şoklar" olduğunu belirten Şimşek, şöyle devam etti:

"Bu aşamada, bunun geçici bir şok olmasını ümit ediyoruz, çünkü bu türden şoklar genelde kalıcı değildir. Bu türden fiyatlar, sonsuza kadar yukarıya doğru yükselmez. 12 ay sonra bu şokun etkisi sistemden çıkar diye bakıyoruz."

Bakan Şimşek, IMF tarafından gerçekleştirilen Gözden Geçirme çalışmasının ne zaman tamamlanacağına ilişkin bir soruya karşılık da "Biz hazır olduğumuzda IMF'yi davet edeceğiz, bu sene ya da önümüzdeki senenin başında Gözden Geçirme aradan çıkacaktır. Bütçe bir geçsin ondan sonra" yanıtını verdi.

Şimşek, Merkez Bankası'ndaki atamaların ne zaman yapılacağına ilişkin bir soruya verdiği yanıtta ise "şu anda Para Kurulu işliyor, zamanı gelince o atamaları da yaparız" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler