HABER

SSK birimlerinde ''KEY yoğunluğu'' 

Konut Edindirme Yardımı (KEY) listelerinde sadece SSK sicil numarası ile ilan edilenler değil, ödemelere ilişkin itirazı olan hak sahiplerinin de başvurması nedeniyle, SSK birimlerinde aşırı yoğunluk yaşanıyor.

SSK birimlerinde ''KEY yoğunluğu'' 

SSK Genel Müdürlüğü, KEY listelerinde sadece SSK sicil numarası ile ilan edilen hak sahiplerine "kod numarası" verilmesi uygulaması için 2 kez genelge yayımladı. Yetkililer, "kod numarası" uygulamasından yararlanacak 710 bin 289 kişi yerine, KEY tutarlarına itiraz eden bütün vatandaşların başvurması nedeniyle, SSK birimlerinde aşırı yoğunluk yaşandığını bildirdi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) KEY listelerinde sadece sosyal güvenlik numarası ile yer aldıkları için hak edişlerini alamayan vatandaşlara ilişkin çalışmayı, geçen hafta tamamladı. Toplam 710 bin 289 hak sahibini ilgilendiren bu liste, bu hafta başında Emlak Konut Genel Müdürülğü'ne, Emlak Konut Genel Müdürlüğü tarafından da ödemelerin yapılmasını sağlamak üzere Ziraat Bankası'na gönderildi.

SGK ayrıca, "kod numarası" uygulaması hakkında, geçen hafta il ve ilçe müdürlüklerine bir genelge yayımladı. Ancak, KEY listelerinde sadece SSK numarası ile yer alan vatandaşlar, bazı il ve ilçe müdürlüklerine başvurduklarında, "kod numarası uygulamasına ilişkin genelge gelmediği" yönünde yanıt alınca, bu konuda Emlak Konut, Ziraat Bankası ve SGK'ya yoğun şikayet başvuruları ulaştı. Bunun üzerine, SGK, dün kod uygulaması konusunda yeniden bir genelge yayımladı.

SGK yetkilileri, KEY listelerinde sadece SSK sicil numaraları ilan edilen hak sahipleri yanında, KEY listelerine itiraz eden bütün vatandaşların da başvurması nedeniyle, il ve ilçe birimlerinde aşırı yoğunluk yaşandığını söylediler. Yetkililer, "kod numarası" ile KEY ödemesi işleminin, sadece listelerde SSK sicil numarası ile ilan edilen vatandaşları kapsadığını vurguladılar.

İl ve ilçe müdürlüklerine başvuracaklar

KEY listesinde sadece SSK numarası ile yer alan 710 bin 289 kişi, SGK'nın ilgili il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, kendilerine verilen kod numaralarını alacak. Bu kod numarası ve TC kimlik bilgileri ile Ziraat Bankası'na başvuran hak sahiplerine, KEY paraları ödenebilecek. Hak sahibi, kendisine verilen kod numarasını şubeye verdiğinde, ilgili memur, bu numara ile vatandaşın gösterdiği kimlik bilgilerini ekranda karşılaştıracak. O kod numarası, kimlik bilgilerini doğruluyorsa, ödeme yapılacak. Bu şekilde sorunu çözülen 710 bin 289 kişiye, toplam 67 milyon YTL KEY parası ödenecek.

Diğer itirazlar ise 28 Ekim'e kadar alınacak ve 2 ay içinde değerlendirilerek yeni listeler hazırlanacak.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler