HABER

SSK emeklilerine 'ödeme' kolaylığı

ANKARA (İHA) - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, SSK emeklilerine her ay Ziraat Bankası şubelerinden yapılan maaş ödeme gün sayısının 4 günden 10 güne çıkarıldığını açıkladı.

Başesgioğlu, Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında, Ziraat Bankası Genel Müdürü Niyazi Erdoğan ile birlikte 'Emekli sıralarının azaltılması projesini açıkladı. Başesgioğlu, Bakanlar Kurulu'nun aldığı karar uyarınca SSK emeklilerine Ziraat Bankası şubelerinden yapılan ödeme gün sayısının 4 günden 10 güne çıkarıldığını bildirdi. Bu kararla birlikte emeklilerin maaş alma konusundaki sıkıntılarının büyük ölçüde hafifletileceğini ifade eden Başesgioğlu, emeklilerin parasal anlamda hiçbir kaybının olmayacağını söyledi. Türkiye'de her yıl 500 bin kişinin emekli olduğunu hatırlatan Başesgioğlu, önümüzdeki yıllarda bu sayıyla birlikte sıkıntıların daha da artacağını kaydetti. Yaşlanan nüfusla birlikte sosyal güvenlik sistemindeki sıkıntıların da artacağını anlatan Başesgioğlu, Türkiye'nin en geç 5 yıl içinde sosyal güvenlik reformunu gerçekleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Başesgioğlu, maaş ödemeleri konusunda PTT şubelerinden de yararlanılması için Ulaştırma Bakanlığı ile ortak bir çalışma içerisinde olduklarını belirterek, önümüzdeki günlerde çalışmaların sonuçlanacağını bildirdi. Bakan Başesgioğlu, konuşmasının sonunda 2003 yılına ilişkin temennilerini dile getirerek, "Hükümet ve bakanlık olarak bütün sıkıntıların bilincindeyiz. Ülkemiz ve bütçe imkanları dahilinde bu sorunları aşmayı istiyoruz. Bütün zorlukları ile 2002 yılını geride bıraktık. Yeni yılı millet olarak en iyi şekilde değerlendireceğimize inanıyorum. Dünyada yaşanan bütün zorluklara rağmen bu yıl bizim yüzyılımız olacaktır" şeklinde konuştu.

MAAŞ KARTLARI KREDİ KARTINA DÖNÜŞTÜRÜLÜYOR Proje ile ilgili bilgi veren Ziraat Bankası Genel Müdürü Niyazi Erdoğan ise banka şubelerinin teknik altyapıdan yoksun olduğunu, önümüzdeki günlerde bu sıkıntıları gidermeye çalışacaklarını söyledi. Normal bir ATM'nin ancak 5 yıl süreyle kullanılabileceğini ancak Ziraat Bankası ATM'lerinin 12 yıllık olduğuna dikkati çeken Erdoğan, teknik imkanları kullanarak sıkıntıları aşacaklarını açıkladı. "Sorumluluk bilinci ile hareket ediyoruz" diyen Erdoğan, emeklilerin maaşlarını ilk gün sabah saatlerinde özellikle şubelerden çekmelerinden dolayı sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Erdoğan önümüzdeki dönemde vergi iadesi ödeme zamanlarının yılda iki veya bir kereye indirileceğini ve maaşlarla birlikte verileceğini kaydetti. Emeklilerin yüzde 20'sinin maaşlarını bankamatiklerden çektiğini belirten Erdoğan, kolay çekilmesini sağlamak için özel bankamatik mönüsü hazırlandığını söyledi.

Şubelerde de bazı yeniliklere gidilidiğini ifade eden Erdoğan, şubelerin klimatize edildiğini ve koltukların kaldırıldığını kaydetti. Erdoğan, ayrıca emeklilerin maaş kartlarını kredi kartlarına çevireceklerini belirterek, "Bu kartları sadece maaş almak için kullanmayacaklar. Aynı zamanda yurt içinde ve yurt dışında alışveriş yapmak için kullanabilecekler. Şubat ayından sonra bu uygulamayı da yürürlüğe koyacağız" diye konuştu. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre tahsis numarasının son rakamı 9 olan emeklilere her ayın 17'sinde, 7 olanlara her ayın 18'inde, 5 olanlara her ayın 19'unda, 3 olanlara her ayın 20'sinde, 1 olanlara her ayın 21'inde, 8 olanlara her ayın 22'sinde, 6 olanlara her ayın 23'ünde, 4 olanlara her ayın 24'ünde, 2 olanlara her ayın 25'inde, 0 olanlara her ayın 26'sında ödeme yapılacak.

Bakan Başesgioğlu'nun basın toplantısını dinleyen emekliler, bakanın salondan ayrılmasıyla birlikte projeye sert tepki gösterdiler. Emekliler, "Olmayan paranın kredi kartı olsa ne olur. Biz et yüzü görmüyoruz. Buraya gelirken dolmuş parası bulamadık. Aç geziyoruz. Memur emeklilerine iki zam yapıldı. Bize yapılmadı" diyerek tepkilerine dile getirdiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön