Sular ısınıyor, 2 ülkede Suriye alarmı

ABD, Yunanistan’dan askeri üsler ile hava ve deniz sahasını kullanma talebinde bulundu. İngiltere parlamentosu ise acil toplanıyor.

Sular ısınıyor, 2 ülkede Suriye alarmı

ABD’nin, Suriye’ye askeri müdahale durumunda Yunanistan’dan müttefik kuvvetlere kolaylık ve katkı sağlaması talebinde bulunduğu bildirildi.

Yunan medyasına yansıyan haberlerde, ABD’nin, Yunanistan Savunma Bakanlığından müdahale anında Suda ve Kalamata’daki askeri üsleri ile deniz ve hava sahasını kullanma talebinde bulunduğu belirtilirken, Atina’nın, transatlantik anlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerine sonuna kadar yerine getirmeye hazır olduğunu ancak askeri operasyonlarda fiilen yer almayacağını bildirdiği kaydedildi.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığının operasyon merkezine ulaşan bilgilere göre, bölgede müttefik kuvvetlere ait çok sayıda geminin toplandığı, bunun da operasyonla ilgili kararın alındığı şeklinde değerlendirildiği ifade edilen haberlerde, Yunanistan’ın, sadece çatışmaların genel bir hal alması durumunda silahlı kuvvetlerini bölgedeki Yunanlıların uzaklaştırılması için harekete geçirebileceğinin bildirildiği kaydedildi.

“Atina hükümeti Ortadoğu krizini fırsat olarak görüyor"

Atina’da yayımlanan Kathimerini gazetesi, Ortadoğu’da son günlerdeki gelişmelerin Yunan hükümeti tarafından Yunanistan’ın bölgedeki jeostratejik rolünün yükseltilmesi için önemli bir fırsat olarak değerlendirildiğini belirtti.

Kathimerini, ABD’nin, “Ankara’nın, Suriye krizine olan yoğun siyasi katılımı nedeniyle Türkiye’deki askeri tesisleri ve geçiş yollarını kullanmakta son derece ihtiyatlı ve çekinceli davrandığını” ileri sürdüğü haberinde, ortaya çıkan bu durumun değerlendirilmesi için Yunanistan Dışişleri Bakanlığında toplantı düzenlendiğini yazdı.

Yunanistan’ın Arap ülkeleri için "güvenilir bir muhatap" olmayı sürdürmesinin, rolünün yükseltilmesinde kilit noktası oluşturduğu ifade edilen haberde, bu kapsamda, Dışişleri Bakanı Venizelos’un 5 Eylül’de gerçekleştireceği Mısır ziyaretinin büyük önem taşıdığı değerlendirmesi yapıldı.

ABD’nin taleplerinin, Yunan askeri çevreler tarafından Suriye’ye askeri bir müdahale durumunda Yunanistan’ın kilit rolü oynayacağı şeklinde değerlendirildiği belirtilen haberde, şunlar kaydedildi:

“Son günlerdeki gelişmeler Yunan hükümeti tarafından ülkenin jeostratejik rolünün bölgedeki istikrarsızlık ve değişkenlik ile krizin yayılma riski göz önüne alındığında kalıcı biçime dönüşebilecek şekilde yükseltilmesi için önemli bir fırsat olarak algılanıyor.

Bununla birlikte askeri bir müdahalenin beklenmedik boyutlara ulaşma olasılığı da endişe yaratıyor. Atina için önemli olan, zor ve talepler içeren bir ortamda, dengeleri koruyabilmektir.”

RUM YÖNETİMİ ALARMDA

Yunan Kathimerini gazetesinin manşetten duyurduğu habere göre, ABD, Suriye’ye karşı uluslararası bir müdahale halinde savaş gemileri ile savaş uçaklarının geçişleri ve Girit’teki Sudas ile Mora Yarımadası’ndaki Kalamata askeri üslerin kullanımı için Yunanistan’dan katkıda bulunmasını istedi.

Yunanistan’dan geçecek savaş uçakları ile savaş gemileri için “geçiş koridorlarının” bile belirlendiğini yazan Kathimerini, Atina’nın müttefiklerine, “Muhtemel askeri operasyonlarda fiilen yer almamakla (askeri güç) birlikte NATO anlaşmalarından kaynaklanan yükümlülüklerini harfiyen yerine getireceğini” duyurduğunu yazdı.

Gazete, Güneydoğu Akdeniz’de müttefik savaş gemileri sayısının sürekli artmasını ise “Suriye için karar verildi” şeklide değerlendirdi.

Ancak, Yunan Genelkurmay Başkanlığı kaynakları, Atina Haber Ajansı’na (ANA) ABD’den resmi ya da gayrı resmi herhangi bir talep gelmediğini söyledi.

Operasyonda Kıbrıs’taki iki İngiliz üssünün kullanılacağı haberleri Kıbrıs Rum yönetimini alarma geçirdi. Krizin Lübnan’a da sıçrayacağını öngören Rumlar, hem Suriye hem de Lübnan’dan Batılı ülke vatandaşlarının tahliyesi için hazırlıkları başladı.

Rum Savunma Bakanı Fotis Fotiu, İngiliz medyasında yer alan Ada’daki İngiliz hava üssü Ağrotur’a savaş uçağı takviyesi yapıldığı haberleriyle ilgili, “Bize henüz bilgilendirme yapılmadı ancak gelişmeleri yakından takip ediyoruz” dedi.

İNGİLİZ PARLAMENTOSU ACİL TOPLANACAK

İngiliz Parlamentosu, Suriye'deki kimyasal silah saldırısının ardından verilecek tepkiyi görüşmek üzere perşembe günü acil toplanacak.

Resmi olarak 2 Eylül'de açılacak olan Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda perşembe günü, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına verilecek tepkiyle ilgili hükümet önergesi görüşülecek ve oylama yapılacak.

İngiltere Başbakanı David Cameron resmi Twitter adresinden yaptığı açıklamada, "Avam Kamarası Sözcüsü, parlamentoyu perşembe günü çağırma talebimi kabul etti. İngiltere'nin kimyasal silah saldırılarına vereceği tepkiyle ilgili hükümet önergesi görüşülecek ve oylanacak" diye yazdı.

Birçok milletvekili İngiliz Başbakanına, Suriye'ye olası askeri müdahale konusunu parlamentonun gündemine getirme çağrısı yapıyordu.

Cameron, yarın ise bakanlar, üst düzey askeri yetkililer ile istihbarat yetkililerinin katılacağı ve Suriye konusunun ele alınacağı Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık edecek.

İngiliz ordusunun bugün, Suriye'deki kimyasal silah saldırısına karşılık yapılacak olası askeri müdahale için acil durum planı hazırladığı açıklanmıştı.

en son haber

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 112 yorum
ABD SURİYEYE KİMYASAL SİLAH BAHANESIÝLE GİRECEK. KUKLA BİR HÜKÜMET KURACAK, SURİYEDE BİR KAÇ BÖLGEYE ASKERİ ÜS KURACAK, SONRADA HADI BAKALIM DİYECEK. SIRA İSRAİLİN TOPRAKLARINI GENİŞLETMEYE GELDİ DİYECEK. BUNLAR ORTA DOGU PROJESİNİN ADIMLARI. BU İŞİN İÇİNDE RECEP TAYYİP ERDOĞAN, OBAMA VE İSRAIL ORTAKLIĞI VAR. KENDİ ÜLKESİNE İHANET EDEN, BEN TÜRKÜM BİLE DİYEMEYEN BİR ADAM YÜCE TÜRK MİLLETİNİN BAŞINDA. UTANÇ DUYUYORUM. ESADIN RTE İÇİN SÖYLEDİĞİ LAF ÇOK DOĞRU. NE DEDİ RTE ICİN ESAD, """ÜLKESİNİ BİR KAÇ DOLAR İÇİN SATAN ADAM""" DOĞRU SÖZE NE HACET. BASIMIZDA GUDUBET, GIDIYORUZ BILINMEYENE,,!!!!!!!
eline saglik misyoner ajan tayyip ölecek her bir insanin günahi boynuna binsin yüce allahtan dilegim budur..
hadi hayırlı olsun tayyip yaptı yine yapacağını müslümanların ölümüne devam
ABD nin yaptığı tam bir devlet terörü.Iraktada kimyasal silah var demişlerdi ama hepsi yalan çıktı.Suriye Devleti Filistin'i savunan önemli kuvvetlerden biri değilmiydi?Bizim "one minute " israile hizmet etmiş olmuyor mu bu durumda??? Bildiğim kadarıyla suriye israile düşmandı.Kafam karıştı bir akepeli beni aydınlatır mı????
A KE PE ye oy verenler yemin ediyorum ki rahat uyuyamayacaksınız yataklarınızda... Gözlerinizin önünde ölümüne sebep olduğunuz Müslüman kardeşlerinizin görüntüsü hiç gitmeyecek....Tabi gerçekten Müslümansanız....ABD Müslümanı iseniz farketmez....
Sen o çocukların öldüğünü görünce rahat rahat uyuyorsun galiba
:) Sana acil beyin nakli lazım. Katil Esad, çoluk çocuk onbinlerce müslümanı öldürüyor, Katil Sisi kadın yaşlı demeden onbinlerce müslümanı öldürüyor. Elbette bunlara karşı bir duruş olması lazım. Malesef bu konuda sadece sayın Erdogan ve Katar dik duruşa sahip.
beyinsiz akpyle ne ılgısı var esad sıvıl halka gaz atarken neden cıkımıyon meydanlara hakeden cezasını bulur sizin mezhepinize uymuyor dımı ırakda sıııler abdlılerı kapıda karsıladı elele saddamı devırdıler sızın nıye gıkınız çıkmadı
SANA MI SORACAGIM RAHAT UYUYUP UYUYAMAYACIGIMI HAŞLAMA? KENDİ ADINA YORUM YAP GÜNAHA GİRME BENİMDE CANIMI SIKMA
Söyler misin düzgün bi parti mi var Türkiye'de ? Atatürk gibi biri .Tırnağı etmeyecek adamlarla dolu neyin kafasındasın birilerine vermek zorundalar
Bunların müslümanlıgı para para !
Emperyalistkatiller orta dogudan defolun esad ne yapsun ulkeyi dinci teroristlere biraksinda ulkede ki alevi suryani kurt hristiyan herkesi oldursun mu dinciler esad emperyalizme kaninin son damlasina kadar savasacaktir ve akp liler sizlerin elinde suriyede olen insanlarin kani var sakin unutmayin sizler katillerle isbirligi icindesiniz KATIL ABD ISBIRLIKCI AKP !
savas cikarsa tayyibin yüzde 50 si gitsin ben evimde keyif yapicam :))))))))
sayın başbakanım sen memurlara zam yap..boşver bu işleri..nasılsa yoluna girer allahın izniyle...seni sandıkta şahlandırıcaz sayın başbakanım...zam istiyoruz...
MAKARNA VERSEK OLURMU?
sen daha çook beklersin şu an dışarıdan aç ıhrac eder durumda boşbakanın onlara para yetiştirme derdinde öyle bolluk ve arpalık bitti artık sen kendi derdine yan
Sana bol zamlı sülale boyu küfürlerimi yolluyorum
Rabia selamı verenler gitsin savaşmaya.
ak partiye oy vermekle abd nin suryeye girmesinin alakası ne arkadaş onu bi açıkla. kimyasal silah kullanan bir cani daha kaç kişiyi öldürürse akepe sorumsuz oluyo onuda açıkla. suriye bop un hangi ayağı çok bilmiş muhalefetçi arkadaş sende onu açıkla. esed zalimi ni bölgede isteyen iran ve bir kaç arap ülkesi senin ülkeni -TÜRKYİEM-i ne kadar seviyo zavallı bi onuda başka arkadaş açıklarsa sevinirim..
Sen nasıl böyle gerizekalı oldun önce onu bi açıkla
eger bu savas olursa cok kimyasal silah kullanilacak bu sekilde turkiyede iyice gucunu ve islenmez hale gelecek topraklarini kullanamayacak eger savas olursa cok kisinin cok ulkenin canini yakacak ve bu ortadoguda buyuk bir kargasa buyuk bir ayaklanma olacak kimin kimi oldurdugu kimin kimin icin savasti belli olmayan bir katliamlar basliyacak en sonunda tek care olarak ordaki butun topraklar israil kontrolune verilecek bu sekilde bop gerceklesmis olcak
Türkiye'nin mutlaka bu ittifağa girmesi lazım, Irakta yaptığı tarihi hatayı tekrarlamamalı
eline silah verek sen git muslumanlari katlet sonra ortaya cok ben muslumanim de sen Amerika usagimisin amerikaya kolelik edeceksin kaninmi bozuk senin ne kullaniyon sen
evet haklısın..sureyedeki müslüman kadınlarında tecavuz edilmesi gerekiyor. MUSLUMANLLIĞINDAN UTAN BE
Bizim "one minute " israile hizmet etmiş olmuyor mu bu durumda??? Bildiğim kadarıyla suriye israile düşmandı.Kafam karıştı bir akepeli beni aydınlatır mı????
aydınlatalım beyinsiz kardeşim türkiye mazlumun yanında bir devlet.senin gibi sülük değil.
böyle ilimden,bilimden uzak,hazır yemeye içmeye alışmış,önüne bir tutam ot atılınca yarabbi şükür diyen,sığır arap ve Müslüman ülkeleri olduğu sürece (bizde dahil)sömürülmeye mahkumuz kimse kusura bakmasın...
IRAK'TA SONUÇ NE OLDU...? SURİYE'DE NE OLACAK ŞİMDİDEN BELLİ BATI KÜRDİSTAN VE ZAYIFLATILMIŞ SURİYE YÖNETİMİ. BİZİM ULEMA TAKIMI ŞİMDİDEN HEVESLİ. OYLAR GELECEK DİYE. EVET BUGÜN OYLAR GELİR YA YARIN...? 1940 LARIN HİTLERİ NE OLDU...? MİLYONLARI ALMAN IRKI ADINA ÖLÜME GÖNDERDİ. SONUÇ NE OLDU. ALLAH İNSANA HER ŞEYİ VERMİŞ BİRDE AKIL VERMİŞ. AKLINIZI KULLANIN BEYLER. SİZE MEZOPOTAMYADA YAŞAM HAKKI TANIMAZLAR... İSLAM ÜLKELERİNİN SONU BÖLÜNMEDİR. ZAYIFLATILMIŞ ŞEHİR-AŞİRET DEVLETLERİDİR. SEVR LE TÜRKİYE YE YAPTIRAMADIKLARINI ŞİMDİ BOP LA YAPTIRACAKLAR. ŞİMDİ OY ALMIŞSINIZ NE FARK EDER.
şimdi herşey unutuldu gündemde suriye var hele birde operasyon olursa tadından yenmez.... benzin 5 tl dolar 2 tl olmuş.... kime ne değilmi. Yakında okullar açılıcak servis parası kitap parası ( kitap parası diyorum çünkü verdiği kitaplar hiçbişeye yaramıyor) daha yazılıcak çok şey var ama benim milletimin sabrı yokki sonuna kadar okumaya bende dahil uyumaya devam TÜRKİYE CUMHURİYETİ......
1-amerika ya müdahale hakkını kim ,neden veriyor?2-abd iyilik perisi mi?3-amerika nın tarihte bir tane haklı doğrunun yanında müdahalesi avr mıdır?4-sizce olası bir müdahalenin sonuçları en çok kime girer?...(ırak ta 1koy 3 al niyetiyle girip,zararlarımızın miktarını hatrlatırım.5-burda kendini müselman diye tanımlayan zevata sesleniyorum:olası kıyımlar sonucu vicdanınız sızlar mı?(ki,10 yıl sonra esad kimyasal atmadı pardon,deme olasılıkları yüksek)saygılarımla.
türkiye istemezse buralarda abd nin bir kuşu bile uçamaz...... hayatlarında birkez adam olsunlar bu oyuna gelmesinler ... savaşlarda hep kazanan abd ve avurupa oluyor kabeden ıse turkıye .... hainlik yapmayın ..... dünyanın jandarması kesilen abd sadece petrolün peşindedir...bunada orta doğuyu ve asyayı karıştırarak yapıyor.... esad bukadar salakmı orda dırenen abd ve Avrupa uşaklarıdır ve kımyasalıda onlar kullanmışlardır ülkeye mudahele ıcın bahane yaratmak ıcın ..... zamanında ırak ve afganıstana nasıl gırdılerse ...... buna ızın verenler haındır.
ESAD İNŞALLAH KİMYASAL KULLANIR TOPUNUZU YOK EDER
birinci adım tamamlandı ve esad ın güçleri zayıflatıldı kaynakları kesildi. askerleri moral olarak sıfır. ikinci adım yolda. Amerika tükenmek üzere olan esed güçlerini büyük zaferlerle Hollywood kahramanı askerleriyle surieyi esad tan kurtaracak. üçüncü adım suriyeyi kuratarn kahraman Amerika ülkenin 10 yıllık yeraltı kaynaklarına el koyacak savaş giderleri adına. ead yıpratma dönemlerinin başkahramanı türkiye ise avucunu yalayacak.
iyi yazmışsın bence :) ah ahh bide biz halepi ve sınır kentleri geri alsak hepsi bizim misak ı milli sınırımızda
Gelin Suriye mezarınız olacak
ESAD'IN DEVRİLMESİNE AZ KALDI ARTIK. KATİL ESAD DA DEVRİLECEK!
Ondan sonra sıra kimde bil bakalım hasaninadresi.
Ondan sonra seçim olmadan iktidarı elinde bulunduran tüm diktatörlere sıra gelecek. Öncelik Sisi de. Sonra da demokratik seçimlere, sandığa değil de, darbelere yardaklık edenlere sıra gelecek!
Beğenme diyorlarki müslümanları öldürecek abd.halbuki bunu yazanların çoğu allah kitap bilmeyenler sırf mezhep kardeşliğinden yazanlar.madem bu kadar müslümanları pardon esadı seviyorsunuz gidin esadla birlikte savaşın burda klavyade sallayıp duracağınıza gezi çocukları
Bu işi Müslüman ülkeler çözemiyorsa,çözmek hristiyan ve yahudilere kalmışsa Demekki müslümanlar uşaklığı kabul etmişler...yazıklar olsun
NASIL COZECEKLERKI ???? , EN BASTA TURKIYE (MUSLUMAN ULKE OLARAK ) ORTALIGI KARISTIRDI VE YAPMADIGINI BIRAKMADI ......AYRICADA GITTI HRISTIYANLARLA VE YAHUDILERLE MUTTEFIK OLDU VE MUSLUMAN ULKELERE KARSI YAPILAN BUTUN ASKERI HAREKETLERE ( HACLI ORDULARINA )KATKI VE DESTEK VERDI(IRAK , LIBYA ..VS..)....
Bu Esad ne salak adammış arkadaş. Kimyasal silah kullanınca adalet bekçilerinin hemen gelip mazluma kol kanat gereceğini bile bile neden sıktı ki o gazları ? Irak'ta olanı unuttu demek ki garibim. Olanların petrolle parayla uzak yakın alakası zaten yok !!
kına yakın
biz cogunluguz , % 50 `yiz diyeler , hem kina yaksinlar hemde tenesir sursunler simdi ...Geri zekalilar ne olacak !!!!
,IRAK,TA ÇEVRİLEN ,,KİMYASAL SİLAH,FİLMİ YENİDEN ÇEVRİLMEYE ÇALIŞILIYOR BİZ BU FİLMİ GÖRDÜK
Birileri zulme dur diyecek diye neden bu kadar korkuyorsunuz. Hepiniz kanla beslenen sülük gibisiniz. Suriye, masumları katledince keyif mi alıyorsunuz...
bu bir taktik, üsler Türkiyeden kullanılacak,Suriyeyi yanıltmaya başladılar, görün bakın. İncirlikten haberler.
akbabalar geliyor...
Sadece akplileri etkileyecek bi gaz üretilse keske !
ağıtlar kürtçe arapça türkçe zafer çığlıkları ibranice ve ıngilizce olacaktır..
BU GUN......bu millet amerikan halkinin savas istemedigini bunun ekonomimin zaten kotu olan ekonomimin iyice dibe vuracagini bildigi icin asla destek vermeyecegini onun icin nato ulkeleriyle gezmeye ciktigini. ulkede bunca sorun ve ekonomik sorun varken kimin kime niye agladigini . ve hala olayin kimyasal olay olmadigini anlamayan embesil kafalarin bosuna olen onca insanin. savas savas diye kuduranlarin... misirin ne oldugunu mursinin veya sisisin gercekten kijm olduklarinin oraya ne ve kimin ne niyetle devrildigini ne niyetle hala orda durmak istediklerini anlamayanlarin gunudur.
Sizin başka işiniz yok mu?Yıllar önce savaştınızda ne oldu?Savaşsanız ne olacak.Din adına şehit binlerce insan ölüsü.Ne için .Bir hiç uğruna.
Mısırdaki askeri müdahalenin adı DARBE idi. Diyemeyenleri topa tuttuk. Bu askeri müdahalenin adı da SAVAŞ tır. Diyemeyenleri ve Destekleyenleri lanetliyoruz. Savaşa Hayır!!!
El Nusra devletini kurun,mezhep savaşı sonsuza kadar sürsün.Ancak sizin başınızada bela olur inşallah.
EVET MALESEF İSLAM ÜLKELERİ UYKUDA, BATININ MÜDAHALESİNE MUHTAÇ OLDUK. KATİL ESAD VE KATİL SİSİ, ÇOLUK ÇOCUK, KADIN YAŞLI DEMEDEN ON BİNLERCE İNSANI ÖLDÜRÜRKEN BÜTÜN İSLAM COĞRAFYASI UYUYOR. SADECE ERDOGAN VE KATAR BU KONUDA DİK DURUŞA SAHİP. BU KATLİAMLARI DA BATI ÖNCE GÖRMEZLİKTEN GELMEYE ÇALIŞTI AMA MIZRAK KILIFA UYMUYOR MALESEF. BİRLEŞMİŞ MİLLETLER EĞER BİRAZ OLSUN DEMOKRASİYİ VE İNSAN HAKLARINI KABUL EDİYORLARSA BİRAN ÖNCE MÜDAHALE ETMELİ.
simdiye kadar neden beklenildi kendi kendilerini bitirmelerini beklediler simdi son vurusu yapacak adida suriyeyi esaretten kurtardilar olacak bu kadar vicdanliydinizda simdiye kadar neden beklediniz vay arkadas insanin hic degeri kalmamis
IRAK I SADDAMDAN KURTARACAKLAR 2 MİLYON MÜSLÜMAN ŞEHİT SURİYE İÇİNDE SEN Şİİ SEN SUNNİ DEDİLER KARIŞTIRDILAR AMAN ABD SURİYEYİ ESEDDEN KURTAR SONUCU GENE MİLYONLA MÜSLÜMAN OLACAK YARIN İRANDA Bİ FİTNE SUNNİ Şİİ ÇATIŞMASI ÇIKAR AMAN ABD MÜSLÜMANLARI İRANDAN KURTAR SONUÇ KOMŞULARIMIZ ( ESKİ İRAN IRAK SURİYE ) YENİ ABD İSRAİL İNGİLTERE FRANSA ALMANYA AB ........ HERKESİ AYNI DÜŞÜNDÜRÜYORLAR AMAN ABD AMAN AVRUPA BİZİ ESEDDEN KURTAR MÜSLÜMANLARI KURTAR BİZİ BU DURUMA DÜŞMEKDEN KİM KURTARACAK ?
ABD müdahale edip Esed i devirirse bu, ülkemiz için siyasi bir başarı olacak özellikle tek başına da olsa Suriyeli muhaliflere sürekli destek vermenin karşılığını ilerleyen süreçte alacağız: Ancak sırf bunlar olursa AKP nin de güçleneceği düşüncesiyle bu konuda Suriye yi destekleyecek kadar vatansever (!) vatandaşlar var...
KOMŞULARIMIZLA GEÇMİŞTE HİÇ BİR SORUNUMUZ YOKKEN ŞİMDİ NE OLDU
yılalrca babalıoğullu pkk yı besleyen ülkelerle hiç sorunumuz yoktu değilmi? yılarca türkiyeyei sevmeyen ülkeler şimdimi düşmanımız oldu?
Diğer Haberler