HABER

Suudi Arabistan, Arafat'ın görevden alınmasına karşı

RİYAD (İHA) - Suudi Arabistan İstihbarat Şefi Prens Navaf bin Abdül Aziz, Filistin Lideri Yaser Arafat'ın görevden alınmasını isteyen ABD Başkanı George W. Bush'un Ortadoğu ile ilgili barış önerilerine katılmadıklarını bildirdi.

Prens Navaf, Beyrut'ta As Şark El Avsat gazetesine verdiği röportajda, Bush'un Ortadoğu Barış stratejilerinde bazı olumlu ve önemli noktalar da bulunduğunu, fakat Filistin Lideri Yaser Arafat'ın zorla görevinden alınmasının barışçıl bir tutum olamayacağını kaydetti.

Lideri zorla görevden aldıktan sonra yapılacak seçimin yasal olmadığını belirten Prens Navaf, Suudi Krallığı'nın Filistin meselelerine karışmayacağını da vurguladı.

Suudi Veliaht Prensi Abdullah bin Abdul Aziz'in Mart ayında düzenlenen Arap Zirvesi'nde ortaya koyduğu "Arap Ortadoğu Barış Planı"nı hatırlatarak bunun çok geniş ve gerçek bir barış planı olduğunu hatırlattı.

Irak ile Washington'un ilişkilerine de değinen Prens Navaf, Riyad'ın Washington'un Saddam Hüseyin rejimini devirmek için ülkeye yapacağı bir saldırıya karşı olduklarını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön