HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Tabu nasıl oynanır? Tabu oyunu kuralları nelerdir?

Bazı oyunlar çok eski tarihlere dayandığı halde ve yüzlerce yıl önce icat edilmesine rağmen günümüzde varlıklarını sürdürmeyi başarmıştır. Bazen de icadı daha yakın bir döneme dayanan oyunlar kısa süre içinde tüm dünyada benimsenmiş ve sevilmiştir. Tabu oyunu da bir kutu oyunudur ve bin dokuz yüzlü yılların sonlarında piyasaya sürülmüş yakın dönem oyunu olmasına rağmen bir anda tüm dünyada oynanmaya başlamıştır.

Tabu nasıl oynanır? Tabu oyunu kuralları nelerdir?

Tabu oyunu, belli kurallar doğrultusunda ve tabu kelimeler ile oynanan, farklı geliştirilmiş versiyonlarında farklı etaplardan oluşan bir ekip oyunudur. İlk kez 1989 yılında Hasbro markası tarafından piyasaya sürülmüştür. Ancak günümüze gelene kadar birçok geliştirme yaşamış ve bugünkü son halini almıştır. Takım oyunu olduğu için belli bir oyuncu sayısı gereklidir.

Tabu nasıl oynanır?

Tabu oyunu kurallarına göre oynanması gereken bir kutu oyunudur. Piyonları ilerleterek kazananın belirlendiği oyunda çeşitli etaplar bulunur. İlk kez piyasaya sürüldüğü 1989 yılında sadece kartlarla oynanan tabu oyunu için hazırlanan kutularda bugün çizim için malzemeler de bulunmaktadır. Oyunu oynayabilmek için en az dört kişi gereklidir. Çünkü bu bir takım oyunudur ve bir takım en az iki kişiden oluşmalıdır. Takımda yer alan bir kişi takımdaki diğer kişiye bir kelimeyi anlatacağı için karşısında bir kişi olmalıdır. Bu nedenlere bağlı olarak en az dört kişi ile oynanabilen ve ikiden fazla takımların karşılıklı olarak oynayabildiği bir oyundur.

Tabu, hem kelime hazinesinin geliştirilmesine katkı sağlayan, hem dil gelişimini, kişinin bireysel gelişimini destekleyen, kendin ifade etme yetisini geliştirdiği kabul edilen oyunlar arasında yer alır. Hem kişisel gelişime faydalı olan hem de son derece eğlenceli anlara imkan veren tabu oyunu ilhamını adından alan tabu kelimeler kullanmadan kelime anlatma oyunudur. Bugünkü son halinde çizim yapılarak ve hiç konuşmama kuralının bulunduğu versiyonları da vardır.

Oyuna başlamadan önce kişi sayısına göre gruplar belirlenir. Takım oluştururken önemli olan nokta her takımda eşit sayıda kişinin bulunmasıdır. Daha sonraki aşamada kutudan çıkan kartlar kartlığa rastgele bir sırayla yerleştirilir. Her turdan önce kartlıkta yeterince kart olduğu kontrol edilmelidir. Sırası gelen takımdaki anlatacak kişi bir kart çeker ve karşı taraftan bir kişinin kontrolünde kartta yer alan tabu kelimeleri kullanmadan takım arkadaşına hedef kelimeyi anlatır. Belirlenen süre içinde en çok kelimeyi anlatabilen ve bilen takım o turu kazanır. Bu süre genel olarak bir ya da iki dakikadır.

Tabu oyununun amacı nedir?

Tabu oyununda asıl amaç olabildiğince çok kelimeyi doğru bilmektir. Kelimeleri anlatan kişi karttaki hedef kelimeyi anlatmaya çalışırken yine kartta yer alan tabu kabul edilmiş olan kelimeleri kullanmamalıdır. ancak takım arkadaşı tabu kelimelerden birini söylerse anlatıcı da artık o kelimeyi kullanabilir. Tabu kelimelerin kullanılmamasını karşı takımdan biri kontrol etmelidir. Fark etmeden anlatıcı tarafından tabu kelime kullanılırsa kutu içinde yer alan bebek kullanılarak uyarı yapılır. Yasaklı kelimeleri kullanmamak oyunun ana kurallarından biridir.

Tabu kelimeleri örnekleri

Örnek olarak eğer bir anlatıcıya “Küsme” kelimesi geldiyse anlatıcı, kavga etmek, darılmak, tartışmak, kızmak gibi kelimeleri kullanmadan küsme kelimesini anlatabilmelidir. Bunun dışında örneğin yazı kelimesi anlatılacaksa tabu kelimeler bu kelimeye yakın olan okumak, ses, harf, kelime gibi sözcükler olacaktır. Tüm hedef kelimelerin altında o kelime anlatılırken kullanılmaması gereken tabu, yasaklı kelimeler yazar. Anlatıcı kişi olabilecek en kısa ve net şekilde ve tabu kelimelerden uzak durarak gerekirse o kişi ile bir anısından ya da bambaşka bir çağrışım yaptırarak hedef kelimeyi takım arkadaşına buldurmaya çalışır.

Zarlı tabu nasıl oynanır?

Oyun birden fazla versiyonu olan oyunlardan biridir. Alınan kutu seçeneğine göre farklı etaplarla oynanır. Ana hedef kelime bilmek ancak bu kelimeyi konuşarak ya da çizerek anlatmaktır. Zar ile oynanan tabu türünde de zar oynanma türlerini değiştirmek ya da seçmek için atılır. Klasik tabunun dışında olan bu oyun türünde zar atılır ve kelimenin nasıl anlatılacağı belirlenir.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler