HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Amiral battı nasıl oynanır? Amiral battı oyununun amacı nedir?

Günümüzde hala oynanan ve tüm dünya tarafından bilinen birçok oyunun tarihi çok eski zamanlara dayanır. Bu tür oyunlar zaman içinde geliştirilmiş ve günümüze uyarlanarak son hallerini almıştır. Geçmişi 1. Dünya Savaşı yıllarına dayanan Amiral Battı da bu oyunlardan biridir. Belli kurallar doğrultusunda oynanan oyun, daha önceki zamanlarda oynanan farklı oyunlarla da benzerlik göstermektedir.

Amiral battı nasıl oynanır? Amiral battı oyununun amacı nedir?

Masa ya da kutu oyunu olarak bilinen oyunlardan biri de Amiral Battı oyunudur. Birinci Dünya Savaşı döneminde, kâğıt ve kalem ile oynandığı bilinen Amiral Battı oyununun aynı dönemde bir Fransız tarafından icat edilen Gizli Hedef isimli benzer bir oyundan ilham alarak geliştirildiği bilinmektedir. İlk kez ticari olarak 1931’de piyasaya sunulan Salvo isimli oyun ile de bağlantısı olduğu kabul edilir. Altmışlı yılların ortalarına dek birçok farklı isim ile anılan oyun önce kalem ve kâğıt ile oynanan bir oyun olarak daha sonra ise kutu oyunu olarak tüm dünyaya yayıldı.

Amiral battı nasıl oynanır?

Amiral Battı oyunu hem kağıt üzerinde çizilerek hem de hazır kutu oyunu olarak satın alınıp oynanabilen bir oyundur. İki kişi ile oynanır. Kutu oyunu olarak üretilen versiyonunda biri kırmızı diğer mavi olacak şekilde iki farklı renkte, ikişer adet plastik ve delikli kare tablalar bulunur. Sarı ve beyaz plastik füzeler, üç adet kırmızı torpil, iki oyuncunun tablalarının birbirleri tarafından görünmesini engelleyen bir ayırıcı ve her oyuncuya belli sayılarda verilen çeşitli gemiler bulunur. (1 adet amiral uçak gemisi – 5 delik, 1 adet kruvazör savaş gemisi – 4 delik, iki adet muhrip gemisi – 3 delik, 1 hücumbot – 2 delik, sadece iki oyunda kullanılacak şekilde bir adet iki delikli deniz altı)

Oyuncular arasında malzemeler anlaşılan şekilde paylaştırılır. Ayırıcı pano, iki oyuncunun önündeki tablaları ayıracak şekilde yerleştirilir. İki oyuncu da bir mavi bir kırmızı tabla alır. Denizi temsil etmek üzere kullanılan mavi tabla oyuncuların kendi gemilerini yerleştirmeleri için, kırmızı tabla ise yaptıkları atışlara göre karşı tarafın gemilerinin yerlerini takip edebilmeleri için kullanılır.

Tablalar ve ayırıcı yerleştirildikten sonra beyaz ve sarı füzeler paylaştırılır. İlk oyunda kırmızı torpiller kullanılmaz. Oyuncular kendi mavi tablalarına gemilerini yerleştirirler ve kimin önce başlayacağına yazı-tura atarak ya da kendi aralarında anlaştıkları bir şekilde karar verilir.

Amiral battı oyununun amacı nedir?

Oyunda amaç rakibin tüm filosunu batırmaktır. Önce filo batıran oyunu kazanır. Stratejik hamleler ile oynanması gereken oyunda batırılması gereken filo beş gemiden oluşur. Önce başlayan oyuncu ilk atışını kırmızı tablada yer alan deliklerden birini seçerek yapar. Örnek olarak C2 ya da D7 gibi tahminlerde bulunur. Diğer oyuncunun mavi tablasında bu atışlara denk gelen gemiler varsa isabet ya da yara aldı ifadeleri kullanır. Eğer söylenen kısımlarda hiçbir gemi yoksa ıska ya da boş der. Atışı yapan oyuncu ise kırmızı tablaya boşsa beyaz, dolu ise sarı füze yerleştirir.

Sıra diğer oyuncuya geçtiği zaman o da aynı şekilde tahminde bulunur ve aldığı yanıtlara göre kırmızı tablasına sarı ya da beyaz füzeleri kullanarak işaret koyar. Her sırası gelen oyuncu yaptıkları atışların sonunda kırmızı tablayı doldurur ve sonuçta gemileri önce batan oyunu kaybeder.

Amiral battı tek kişilik oynanır mı?

Diğer birçok kutu ya da masa oyunu gibi Amiral Battı oyunu da tek kişilik oynanmayan bir oyundur. Bu oyunu kağıt üzerinde ya da kutu olarak oynamak için en az iki kişi gereklidir. Karşılıklı olarak atış yapılmaya dayanan bir oyun olduğu için tek kişi ile oynanabilecek türde oyunlardan biri değildir. İki kişinin karşılıklı olarak oynaması gereken bir oyundur.

Amiral battı nasıl çizilir?

Hem kutu oyunu olarak oynanabilen hem kağıt kalem kullanılabilen Amiral Battı oyununu kağıt ve kalem ile oynayabilmek için ikişer adet kağıt ve ikişer adet kalem yeterli olacaktır. Oyuncular aldıkları kağıtlara 10 X 10 boyutlarında karelerden ibaret bir oyun alanı çizerler. Dikey olan kısma numaralar, yatay olan kısma ise harfler yazılır. Bu şekilde kareler isimlendirilir. Oyuncular birbirlerinin kağıtlarını görmemelidir. Bunu niçin ya araya bir paravan konur ya da birbirlerinin kağıtlarını görmeyecek şekilde otururlar. Devamında gemiler kağıtlara çizilerek yerleştirilir ve kutu oyunundaki gibi hamleler yaparak oyun ilerler.

Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler