HABER

Tacizciler bu gece evden çıkmasın

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, yılbaşı öncesi emniyet tedbirlerini yerinde görmek için Beyoğlu ve Taksim'de bir dizi incelemelerde bulundu.

Asayiş, terör ve istihbarat şube müdürlerinden oluşan kurmayları ile birlikte gece yarısı Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi'ni gezen Çapkın, taciz ve kapkaç olaylarına yönelik yılbaşında uygulanacak güvenlik tedbirlerini inceledi. Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Osman Yıldırım'ın da eşlik ettiği incelemeler ile ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, yılbaşı gecesi, resmi ve sivil olmak üzere 2 bin 500 polisin görev yapacağını söyledi. Çapkın, "Resmi ve sivil olmak üzere 2 bin 500 polisin görev yapacak. Yarın akşam üç milyon vatandaşımız ağırlıklı olarak buralarda (Beyoğlu'nda) olacak. Bunlar beş ayrı noktada toplanıyor. Bu beş noktada beş bin polis ile önlem alacağız" dedi. Yoğun önlem alınacak ilçe ve noktaların ise Bakırköy, Kadıköy, Şişli-Nişantaşı, Beşiktaş ve Beyoğlu-Taksim olarak sıraladı. Beş ayrı noktada beş bin polis ile önlem alınacağına vurgu yapan Çapkın, polisin her zaman halkın hizmetinde olduğunu kaydetti. Taksim Meydanı'nda resmi ve sivil ekiplerin yanı sıra ek olarak yüz adet takipli kamera sisteminin de hazır olduğunu ifade eden Emniyet Müdürü Çapkın, bu yıl alınan tedbirlerin, geçen yıl alınan tedbirlerin üzerine çıkacağını belirterek, "Bu yıl, geçen sene aldığımız tedbirlerin daha üstüne çıkacağız. Geçen sene polisimiz 68 taciz olayına el koydu. Bunlardan 13'ü tutuklandı. 68 kişinin hepsinin şikayetçisi olsaydı onlarda tutuklanırdı. Tacize uğrayan vatandaşlarımızdan şikayetçi olmalarını rica ediyorum" şeklinde konuştu.

Basın mensuplarının, "Geçen yıla ek olarak bu sene ne gibi farklı tedbirler aldınız?" şeklindeki sorusuna Çapkın, "Sivil unsurlarımızı daha çok artırdık. Kalabalığın içinde polis olduğu bilinmeyen insanlar olacak" diye cevap verdi. Emniyet Müdürü Çapkın, bir gazetecinin "İllegal ve aşırı uç radikal gruplardan provokasyon amaçlı olarak Emniyet birimlerine düşen bir bilgi var mı?" şeklindeki sorusuna ise "Herhangi bir eylem beklemiyoruz. Ancak, o konudaki tedbirlerimizi de aldık. Trafik, asayiş ve terörle

ilgili her türlü tedbiri almış durumdayız" diye cevaplandırdı.

Çapkın, yaklaşık bir saat süren incelemelerinin ardından bölgeden ayrıldı.

Geri Dön