HABER

Tankut Öktem son yolculuğuna uğurlandı

İSTANBUL (İHA) - Trafik kazasında hayatını kaybeden Devlet Sanatçısı, Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem'in cenazesi, Selimiye Camii'nde kılınan namazın ardından toprağa verilmek üzere Gemlik'e gönderildi. Kızları, tören boyunca Prof. Dr. Öktem'in tabutu başında gözyaşı döktü.

Prof. Dr. Tankut Öktem'in cenazesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde düzenlenen törenin ardından Selimiye Camii'ne getirildi. Cenaze törenine Öktem'in kızları Oylum Öktem ve Pınar Doğan ile aile yakınlarının yanı sıra İstanbul Valisi Muammer Güler, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Bedrettin Dalan ve askeri erkan katıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, kuvvet komutanları ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman da törene çelenk gönderdi.

Prof. Dr. Öktem'in Türk bayrağına sarılı tabutu, tadilatta olan caminin avlusundaki masaya konulmak istendi. Bu sırada askerler, masanın üzerine bir örtü koydu ve tabut örtünün üzerine bırakıldı. Ünlü heykeltıraşın bir dönem oyunculuk yapan kızı Oylum Öktem, babasının ardından uzun süre gözyaşı döktü. Tabuta sarılarak ağlayan Öktem'i, yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Babasının ölümüyle sonuçlanan kazadan yaralı kurtulan Pınar Doğan da, taziyeleri kabul etti.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Türkiye'nin çok değerli bir insanını kaybettiğini belirterek, "Kendisiyle Samsun Valisi olduğum dönemlerde de görüşüyorduk. Geçtiğimiz hafta da değerli bilim adamlarımızı kaybettik. Bunlardan büyük üzüntü duyuyoruz. Allah'tan rahmet diliyorum" dedi.

Şişli Belediye Başkanı Sarıgül ise, "Bu, trafik terörü yüzünden meydana gelen bir cinayettir. Böyle değerli insanlarımızı basit nedenlerle kaybediyoruz. İnsanların seyahat esnasındaki araç kullanma sürelerinin belirlenmesi lazım. O gün kazaya neden olan kişinin uykusuz olduğu anlaşıldı" diye konuştu.

Kılınan cenaze namazının ardından Prof. Dr. Öktem'in tabutu, omuzlar üzerinde cenaze aracına konuldu. Oylum Öktem ve ablası Pınar Doğan, cenaze aracının ardından gözyaşı dökerek bir süre yürüdü. Öktem'in cenazesi, toprağa verilmek üzere Gemlik'e gönderildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön