HABER

Tansiyon ilaçlarına ara verilmemeli

Eskişehir SSK Bölge Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Necdet Atalık, "Hipertansiyon hastaların bünyem tansiyona alışık diyerek hastalığı ciddiyete almamaları, beraberinde çözülmesi güç sorunlar getireceğini" söyledi.

Tansiyon ilaçlarına ara verilmemeli

SSK Bölge Hastanesi'nde bir basın toplantısı yapan Dr. Necdet Atalık, "Hidertansip hastaların sık yapmakta oldukları hatalara değinerek, Tansiyon hastaların pek çoğunda tansiyon düşürücü ilaçlar bir süre bırakılır. Birçok hasta, ilaçlarla kan basıncı kontrol altına alınınca ilacını kullanmaz. Hipertansiyonun büyük olasılıkla ömür boyu hastaya eşlik edeceği unutulmamalıdır. İlacın bırakılması, hipertansiyonun vücuda zarar vermesine yol açar" dedi.

İlç kullanan hastaların, tuz alınımının kısıtlanması, kişinin ideal kiloya götürülmesi, sigara ve aşırı alkol kullanılmasının kısıtlanması, fiziksel aktivitenin arttıralması, doymuş yağ ve kolestrol alımının kısıtlaması, ilaçsız tedavi kurallarını ihmal etmeleri antihipertansif ilaçların da etkisi çok azalır veya ortadan kalkacağını vurgulayan Atalık, hastaların kendilerini rahatsız eden baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı gibi yakınmalar ortadan kalkınca tedaviyi gevşetir. Tedavide amacın sadece hastayı o dönemde rahatsız eden bu etkenlerden kurtarmak değil, aynı zamanda organ hasarını önleyerek veya geri çevirerek kalıcı sakatlık ve ölümleri azaltmak olduğunu belirtti.

ESKİŞEHİR (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler