HABER

"Tarih bizi bekleyemez"

ATİNA (İHA) - Yunan Parlamentosu, dün akşam, Kopenhag'daki gelişmeler ve Kıbrıs'ın AB üyeliği ile Ada'daki sorunun çözümü konularını ele almak üzere toplandı.

Toplantının başında hemen söz alan Yunanistan Başbakanı Kostas Simitis, Kıbrıs'ın Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin adadaki siyasi sorunun çözümü için faydalı olduğunu söyledi. Simitis, "Bu üyelik bölgeye barış, istikrar getirecek ve hem Kıbrıslı Rum, hem de Kıbrıslı Türklerin kendi haklarını korumalarını sağlayacaktır" dedi.
Yunanlı Başbakan, "Berlin duvarından sonra Avrupa'da halen varolan bu son üzüntü verici duvarın düşmesi için şartlar olgunlaşmıştır" diye konuştu.

Kostas Simitis, Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözümün bulunması gerektiğini savundu ve Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından sunulan planının üzerinde müzakere edilerek bu çözüme ulaşılabileceğini söyledi. Simitis, adadaki problemin 10 veya 20 sene daha bekleyerek çözülemeyeceğini zaten 30 sene beklenildiğini söyledi ve "Tarih her zaman bizi bekleyemez" dedi.

"KIBRIS ŞARTSIZ ŞEKİLDE AB'YE ÜYE OLDU" Simitis, Kopenhag'da alınan karar ile Kıbrıs'ın şartsız şekilde AB'ye üye olduğunu ancak 28 Şubat tarihine kadar bir çözüm bulunamazsa adanın kuzey kısmında AB kanunlarının uygulanamayacağını hatırlattı ve o tarihe kadar müzakereler yolu ile bir anlaşmaya varılabileceğini temenni ettiğini belirtti.

Yunanistan Başbakanı, ülkesinin Türkiye ile ilişkilerinde son yıllarda bir değişiklik gerçekleştirdiğini ve Türkiye'nin AB üyeliğine destek verdiğini hatırlattı. Simitis, Türkiye'nin gelecekte AB üyesi olabilmesi için de adımlar atması ve özellikle Kıbrıs konusunda çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti.

Kostas Simitis'ten sonra söz alan ana muhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi Başkanı Kostas Karamanlis, "Avrupa'daki son utanç duvarı düşmelidir" diyerek, Kıbrıs'ın AB üyeliğinin gerçekleşmesini sağlayan herkese teşekkür etti.

Karamanlis, Kıbrıs'ın AB üyeliğinin gerçekleşmesi ile Rum kesiminin müzakerelerde daha istikrarlı bir duruma geldiğini de belirterek, hükümetin politikasına destek verdiğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön