HABER

Tatbikat fiyaskoyla sonuçlandı

YOZGAT(İHA) - Yozgat Sivil Savunma Müdürlüğü Arama Kurtarma Ekibi'ne Yozgat Valiliği tarafından alınan hava yatağının denendiği tatbikat başarısızlıkla sonuçlandı. 60 saniyede şişirilmesi gereken yatak, tüpün yetersizliği nedeniyle 15 dakikada şişirildi.

Çok katlı binalarda meydana gelebilecek yangınlarda merdiven ve asansörlerin kullanılamaması halinde can kurtaracak hava yatağı, yapılan tatbikatta bir türlü istenilen zamanda şişirilemedi.

Sivil Savunma Müdürlüğü ekipleri tarafından Yozgat Valilik binasında yapılan tatbikatta, 12 litrelik bir hava tüpü ile 60 saniyede şişirilmesi gereken yatak, tüpün yetersizliği nedeniyle 15 dakikada şişirilebildi. Daha sonra kullanıma hazır hale getirilen yatağın üzerine Valilik binasının 2. katından bir sivil savunma personeli atladı. Ancak, yeterince şişirilmeyen yatak sivil savunma personelinin ağırlığını taşımayınca, bükülerek yere çöktü. Yatağa atlayan görevlinin yaralanmaması sevinçle karşılanırken, tatbikatı ilgi ile izleyen vatandaşlar, bir yangın halinde yatak şişirilinceye kadar mağdurların ölebileceğini belirtti.

Tatbikatın başarılı olmadığını söyleyen İl Sivil Savunma Müdürü Muammer Demir, "Tatbikatın amacı eksikleri gidermektir. Atlama yatağını satın aldığımız şirket bir tüpün 4 defa dolum yaptığını söylemişti. Biz daha önce bir dolum yapmıştık, ikinci dolumda tüp yatağı şişirmedi" dedi. Yatağı, aldıkları firmaya iade edeceklerini belirten Demir, "İkinci tatbikatımızda bütün eksiklerimizi gidereceğiz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön