KADIN

Tavuklar Üşümesin Diye Kazak Ören Pamuk Kalpli Teyzelerin Göz Dolduran Hikayesi

Tavuklar Üşümesin Diye Kazak Ören Pamuk Kalpli Teyzelerin Göz Dolduran Hikayesi

Hayvanlara yardım etmenin birçok farklı yolu var. Kapımızın önüne bir kap su, bir kap yemek koymak veya onlara bir yuva vermek bir yöntem olabilir. Bizim bahsedeceğimiz bu kadınlar ise tavuklara yardımcı olmanın farklı bir yolunu bulmuşlar.

Bostonlu hayvansever huzurevi sakinleri

Tavuklar için kazak örmek kulağa biraz garip geliyor değil mi? Ancak Boston'da bir huzurevinde yaşayan kadınlar, soğuk hava şartlarından tavukları korumak için güzel bir yöntem bulmuş gibi görünüyor. Fuller Village Huzurevi'nin sakinleri, huzurevinin yakınlarında bulunan çiftlikteki bazı tavukların soğuk havalara uyum sağlayamadığını öğreniyor ve şişlerini alıp tavuklar için güzel kazaklar örmeye karar veriyorlar. Özellikle Malezya kökenli olduğu için yaz aylarında bile hava şartlarına uyum sağlamakta zorluk çeken bir horoz, Fuller Village sakinlerinin bu işe girişmesindeki en önemli neden.

Tavuklar için kazak örme organizasyonunu başlatan huzurevi sakini Nancy Kearns, bu işi Marry M.B Wakefield Hayır Vakfı yararına yaptıklarını iletiyor. 15 yaşından beri örgü ören 76 yaşındaki Barbara Widmayer ise "En tuhaf hayallerimde bile bir tavuk için örgü öreceğimi düşünmezdim" diyor. Bir diğer hayvansever teyzemiz olan Libby Kaplan ise "Bazı insanlar dünyada yapılacak daha hayırlı işler olduğunu söylüyor, ancak bence hayvanların da korumamıza ihtiyacı var ve yaptığım işten memnunum" diyor.

Huzurevi sakinleri, yaptıkları işten memnun ve aslına bakılırsa tavuklar da bu işten baya memnun kalmış gibi görünüyor. Bu organizasyonun fikrini teyzelerimize veren Erica Max'e göre yeni kazaklarına kavuşan tavukların yumurta verimliliği eskisine göre artış göstermiş durumda. Fuller Village Huzurevi'nin örgü kulübü şimdiden yapacakları yeni projeyi heyecanla bekliyor. Nancy Kearns, kendisine Hindistan'daki bir fil için battaniye ihtiyacı olduğuna dair bir mesaj gönderildiğini söylüyor ve ekliyor "Aslında bunu yapamayacağımızı düşünüyorum, ama kim bilebilir ki?"

Çiftlik tavuklarına hem yuva veren hem de minik kazaklar ören anne kız

Tavuklar için kazak örme fikri yalnızca Bostonlu yaşlı kadınlara özgü değil; İngiltere'nin Fallmouth kasabasında yaşayan Nicola Congdon ve annesi Ann de tavuklar için tatlı küçük kazaklar örüyor. Özellikle yumurtası için çiftliklerde tutulan ve 'emeklilik' zamanları geldiğinde bırakılan tavuklar, kışın soğuk hava şartlarına uyum sağlamakta güçlük çekiyorlar. Nicola ve annesi Ann, bu zavallı tavukları bahçelerine alıp, soğuk havalardan korunmaları için onlara küçük kazaklar örmeye başlıyorlar.

60 civarında tavuğa sahip olan Nicola "Uzun süre çiftlikte yaşayan ve daha sonra serbest bırakılan hayvanların tüyleri dökülmeye başlıyor ve soğuğa karşı dayanıksız hale geliyorlar. İnsanların bu konuda bilinçli olması gerekiyor" diyor. Ördükleri tavuk kazakları için Kanada'dan ve yerli halktan birçok sipariş aldıklarını da ileten Nicola, kazaklardan almak isteyen olursa Güney Afrika'da bulunan AIDS Yetimhanesine bağışta bulunarak alabileceklerini de ekliyor.

Okuyucu Yorumları0 yorum

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.