HABER

TBMM Olağanüstü önlemler alıyor

ANKARA (ANKA) – TBMM Salı günü ağırlayacağı iki önemli konuğa "Clinton güvenlik modeli" uygulayacak. 16 Kasım 1999 Yılında ABD Başkanı Bill Clinton'un, Meclis'e gelişinde alınan güvenlik önlemleri bu kez İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas için uygulanacak.

Salı günü, TBMM Genel Kurul'da milletvekillerine hitap edecek olan, Peres ve Abbas için Meclis'te olağanüstü güvenlik önlemleri alınırken, temizlik çalışmalarından, ikramlara kadar bütün çalışmalar titizlikle gözden geçiriliyor.

-CLİNTON MODELİ
16 Kasım 1999 yılında TBMM'ye gelen ve Genel Kurul'da milletvekillerine hitap eden dönemin ABD Başkanı Bill Clinton için alınan olağanüstü güvenlik önlemlerinin benzeri 7 yıl aradan sonra iki önemli konuk Peres ve Abbas için alınıyor.

-ZİYARETÇİ ALINMAYACAK
Meclis İdare Amirliği, parti gruplarını yarın için ziyaretçi alınmaması konusunda uyardı. Meclis'in Çankaya ve Dikmen kapı girişlerinde güvenlik önlemleri artırılırken, Meclis'e araçların giriş ve çıkışlarına izin verilmeyecek. Meclis'te görev yapan parlamento muhabirlerinin dışındaki gazeteciler, isimlerini kapılara bildirecekler. Cep telefonları devre dışı bırakılacak. TBMM çatısına keskin nişancılar yerleştirilecek ve yakın binalar dürbünle izlenecek.

-BAŞKANVEKİLİ OYLAMA YAPACAK

Başkanvekili Güldal Mumcu, içtüzük gereği, Peres ve Abbas için "Konuşma yapmasının uygun olup olmadığını" milletvekillerinin oylarına sunacak.

-GENEL KURUL PROGRAMI

Saat 14.45 : Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Meclis'e gelecek. Meclis Başkanı Toptan tarafından karşılanacak ve Genel Kurul salonunda Cumhurbaşkanı için ayrılan bölüme oturacak.
Saat 15.00'de İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve saat 15.05'de ise Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas gelecek.
TBMM Genel Kurulu'nda saat 15.20'de Peres, 15.35'de ise Abbas konuşacak. Konuşmaların ardından konuklar Meclis Şeref kapısından Meclis Başkanı Köksal Toptan tarafından uğurlanacak.

Geri Dön