HABER

TBMM’de “stratejik derinlik” tartışması

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” kitabı Meclis Genel Kurulu’nda tartışma konusu oldu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, “Stratejik derinliklerde kaybolup vurgun yiyen bakanlar olmayın lütfen” deyince Bakan Davutoğlu tepki gösterdi. Vural “Ben, dalgıçlarla ilgili söylemiştim, siz dalgıç mısınız?” diye karşılık verdi.

Meclis Genel Kurulu’nda Dışişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmelerinde Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile MHP'li Vural arasındaki "Stratejik Derinlik" kitabı nedeniyle yaşanan atışma tutanaklara yansıdı. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in bir açıklamasına yanıt vermek için kürsüye çıkan MHP Grup Başkanvekili Vural, “Sayın Bakanın heyecanı var, o heyecan inşallah icraatına da yansır, yorgun bakanlar gibi olmazsınız inşallah. Stratejik derinliklerde kaybolup vurgun yiyen bakanlar olmayın lütfen” dedi.

-“BEN DALGIÇLARDAN BAHSETTİM”-

Vural’ın konuşmasından sonra Dışişleri Bakanı Davutoğlu “Hatip konuşurken ‘Stratejik Derinlik’ isimli kitabımdan bahsederek bana sataştı” diyerek söz istedi. MHP’li Vural, “Kime sataştım? Ne söyledim?” diye itiraz etti. Kürsüye çıkan Davutoğlu, Stratejik Derinlik’le ilgili atıf nedeniyle söz aldığını belirterek, “Ben o eseri akademik hayatta iken yazdım ve bugün o eseri pratik hayatta da uygulamaya çalışıyorum, bununla da iftihar ediyorum. Öncelikle o eseri okumanızı rica ederim” dedi. İlk olarak “Ben yorgun bakanlardan bahsettim Sayın Bakan” diye itiraz eden Vural daha sonra da, “Ben, dalgıçlarla ilgili söylemiştim, siz dalgıç mısınız?” diye seslendi.

-“AKADEMİK TARTIŞMA İSTERSENİZ BUYURUN YAPALIM”-

Vural’ın bu sözlerine tepki gösteren Davutoğlu, “Siz o zaman ne söylediğinizi bilmiyorsunuz ya da bu Meclisin… Ne söylediğinizin farkında değilsiniz ama ne kastedildiğini herkes biliyor. Evet ‘Stratejik Derinlik’ kitabını, eserini 2001 yılında, hiçbir zaman böyle bir teorik çalışmayı pratiğe yansıtmak düşüncesinde olmadığım bir dönemde kaleme aldım, bununla gurur duyuyorum ve bugün de takip etmeye çalıştığımız politikada da… dinamik, küresel yapıda Türkiye'yi küresel bir aktör hâline getirmek için bu stratejik derinliği uygulamaya çalışıyoruz” dedi.

Davutoğlu’nun sözlerine MHP Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, “Sizin hiçbir iddianız gerçekleşmedi Sayın Bakan. Dışişleri stratejinizin hiç birisi gerçekleşmedi, hepsi çöpe gitti” diye karşılık verdi. Bakan Davutoğlu, “Kastettiğimiz, Türkiye'nin tarihî ve coğrafi derinliğine uyumlu bir stratejidir, benim bir akademisyen olarak kastettiğim buydu ve bu da her gün gerçekleştirmeye çalıştığımız dış politikanın esasıdır. Bu çerçevede, eğer akademik bir tartışma yapmak istiyorsanız buyurun yapalım ama akademik bir tartışma değil de siz dış politika tartışması yapacaksanız…” dedi.

-“MERTÇE TARTIŞIN”-

Vural, Bakan Davutoğlu’na, “Evet, sizinle dış politika konusunda çıkalım televizyona, çıkalım” önerisi getirdi. Bunu yapmaya da hazır olduklarını dile getiren Davutoğlu, “İmalı kelimelerin arkasına saklanmayın, mertçe çıkın, itirazınızı yapın bu kitaba ben de akademik olarak cevap vereyim. İmaların arkasına saklanmayın, dış politika itirazı yapacaksanız ona da cevap veririz. Yeter ki mertçe, açık ve yürekli şekilde tartışalım” dedi.

Tekrar söz alan Vural, “Bizde, Sayın Bakanın politikalarını sorgulayacak yürek de var, bilgi de var, mertlik de var. Burada bunları söyleyen Bakanın Suriye politikasını, füze kalkanı politikasını başka merkezlerde oluşturmayıp da gelip Türkiye Büyük Millet Meclisinde burada feyz alsaydı daha millî olurdu” dedi. Vural’ın konuşmasına Davutoğlu, “Nerede oluşturduğumuz belli” diye yanıt verince Vural da “Gayrimillî politikalar ama Sayın Bakanın stratejik derinliklerde vurgun yemiş olduğunu kendisi ifade etmiştir” yanıtı verdi.

Vural’ın konuşmasına AKP Grup Başkanvekili Elitaş da müdahale etti. Elitaş, “Sayın Başkan, böyle konuşma hakkı var mı efendim?” derken Vural, “Vurgunlu bir bakan burada Türkiye'ye daha fazla hizmet edemez açıkçası” dedi.

ANKA

Geri Dön