HABER

Tek Gıda-İş'te yönetim değişikliği

AYDIN (İHA) - Tek Gıda-İş Sendikası Aydın Şubesi'nin 5. Dönem Olağan Genel Kurulu'nda yapılan seçimlerde, 6 yıllık Başkan Ali Oymak'a rakip olan Tahsin Horoz, 24 oy farkla sendikanın yeni başkanı oldu.

Aydın Esnaf Odaları Birliği Tesisleri'nde yapılan ve Tek Gıda-İş Sendikası İzmir Bölge Şubesi Genel Sekreteri Tuncay Kireçkaya'nın divan başkanlığını yaptığı kongreye, Türk-İş Aydın İl Temsilcisi ve Tes-İş Aydın Şube Başkanı Kaşif Güney'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Başkan Ali Oymak, yaptığı açılış konuşmasında, TEKEL'in özelleştirilmesinin durdurulmasını ve İş Güvencesi Yasası'nın bir an önce çıkartılmasını isteyerek, "TEKEL, zarar eden bir kuruluş değildir. Aksine devlet bütçesinin önemli bir katkısı olan, her yıl kurumlar vergisinde dereceye giren, aileleri ile birlikte yaklaşık 5 milyon insana ekmek kapısı olmuş bir kurumdur. Her ne kadar IMF'nin isteği üzerine Tütün Yasası kabul edilmiş olsa da, TEKEL'in özelleştirilmesinden vazgeçilmelidir. Sendikasız işçi çalıştırmayı, kaçak istihdamı ve haksız rekabeti önleyecek olan İş Güvencesi Yasası'nın da bir an önce çıkartılmasını istiyoruz. Biz bunu sadece kendimiz için değil, devletimiz için de istiyoruz. Kayıt dışı istihdamın önlenmesi ile SSK'nın tahsil edeceği prim miktarları ve devletimizin alacağı vergi de yükselecek" diye konuştu.

Sendika yönetimini işçilerin sorunlarına duyarsız kalmakla suçlayan başkan adayı Tahsin Horoz da, "Bugün düğün günüdür. Kopuklukların sona ereceği, birlik ve beraberliğin sağlanacağı gündür. Emme basma tulumba gibi iş verenin karşısında el avuçlarsanız, kendi bindiğiniz dalı kesmiş olursunuz. Biz bu yanlışları yapmayacağız. Üyelerimiz arasındaki kopuklukları giderip, işyerlerinde işverene karşı daha güçlü hale geleceğiz. Geçici işçilerimizin kadro sorununu, hükümetle imzalanan protokol çerçevesinde bir an önce çözüme kavuşturmak için gerekli girişimlerde bulunacağız. Özel sektörde yeniden örgütleneceğiz" dedi.

Eleştirileri yanıtlayan Ali Oymak ise "Şube başkanı olmak, Mehdi olmak değildir. Şube başkanlarının sihirli değnekleri yoktur. Bize tanınan yetkileri ve gücümüzü, işçilerimizin çıkarları için en iyi şekilde kullandık. İşverenin karşısında el pençe dursaydık, bugün elde ettiğimiz hakların hiçbirini sağlayamazdık. Sendikama hiçbir zaman leke sürdürmedim. Örgütlü olduğumuz gıda kolundaki işyerlerinin bir çoğu ekonomik kriz ve çeşitli nedenlerle kapandı. Dolayısıyla arkadaşlarımızın üyelikleri düştü. Sendika başkanının, işverenin işyerini kapatmasını önlemek gibi bir görevi de yoktur. Ancak çeşitli sebeplerle faaliyetine son veren bu işyerlerindeki arkadaşlarımızın tümü, tazminatlarını son kuruşuna kadar almıştır. İş Güvencesi Yasası olmadan özel sektörde örgütlenmek kolay değildir. Örgütlenseniz de, işveren iki gün sonra o arkadaşları kapının önüne koyuyor" dedi.

Konuşmaların ardından yapılan seçimlerde 108 delegenin tamamı oy kullandı. Altı yıllık başkan Ali Oymak 42 oy alırken, rakibi Tahsin Horoz 66 oyla Tek Gıda-İş Sendikası Aydın Şubesi'nin yeni başkanı oldu. Seçimler sonucunda üç kişilik sendika yönetimi Tahsin Horoz (Şube Başkanı), Ünal Ulutürk (Şube Genel Sekreteri) ve Yusuf Atilla'dan (Şube Mali Sekreteri) oluştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön