HABER

Tekel Adana fabrikası üretime hazır

ADANA (İHA) - Başbakanlık Özelleştirme İdaresi tarafından alınan kapatma kararı 45 gün sonra iptal edilen Tekel Adana Sigara Fabrikası'nda bakımdaki makineler üretime hazır hale getirildi.

Tekgıda-İş Güney Anadolu Bölgesi temsilcisi Gürsel Diliçıkık, fabrikada bugün düzenlenen törende kapatma kararının iptalini sağlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türk-İş Başkanı Salih Kılıç, Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türker ile Adana milletvekilleri ve medyaya 700 işçi adına teşekkür etti.

Diliçıkık, fabrikada 25 Kasım 2005 tarihinden bugüne üretim yapılmadığına işaret ederek, "İşine ekmeğine ve çocuklarının yarınlarına sahip çıkma adına Tekel'i vatan sayan 45 gündür işyerini terk etmeyerek haklı eylemleriyle azmini ve kararlılığını gösteren Tekel işçisinin sesini nihayet hükümet ve kamuoyu duymuş ve son anda bu yanlıştan dönülmüştür" dedi.

Hammaddenin gelmesi halinde yarından itibaren tam kapasiteyle Samsun ve Maltepe sigaralarının üretimine başlanacağı açıklanacağını belirten Diliçıkık, Tekel Adana Sigara Fabrikası'nda mevcut şartlarda günlük 45 bin ton sigara üretildiğini, günlük cirosunun da 4 milyon YTL olduğunu kaydetti. Tekel Adana Sigara Fabrikası'nın 27 milyon euro'luk yatırımın gerçekleşmesi halinde AB standartlarında üretim yapacak konuma geleceğini dile getiren Diliçıkık, bu yönde Adana milletvekillerinin desteğini sürdürmesini istedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler