Telefon faturaları değişiyor

Cep telefonu ve sabit hat ile internet hattı faturaları değişiyor. Aramaların tarihi, süresi ve ücreti faturalarda yer alacak.

Telefon faturaları değişiyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, "Elektronik Haberleşme Sektöründe Fatura Usul ve Esaslar Taslağı"nın, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanarak kamuoyu görüşüne açıldığını kaydetti.

Faturalı hat kullanan GSM aboneleri ile sabit hat ve internet hattı kullanan abonelere gönderilen 60 milyonun üzerinde faturanın bu esaslara göre düzenleneceğini belirten Yıldırım, "Tüketicilerin mağdur olmasına yol açan, kısıtlı ve anlaşılmayan faturaların yerini alacak bu faturalar ile tüketici haklarının korunmasını ve mağduriyetlerin önüne geçilmesini amaçlıyoruz" diye konuştu.

Bakan Yıldırım, yeni faturalarda tüketicilerin ihtiyaç duyduğu tüm bilgilerin şeffaf bir şekilde yer alacağını bildirdi. Faturalarda renk körlüğü olan insanların da okuyabileceği şekilde karşıt renkler kullanılacağını kaydeden Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Faturalar basit, sade bir şekilde düzenlenecek ve okunabilir olacak. Faturada yer alan tarifeler/ücretler, herhangi bir tereddüde yol açmayacak açıklıkta ve ücret kalemleri ayırt edilebilir olacak. Faturada tarife/paket detayları bulunacak, satın alınan paketlere/ek hizmetlere ilişkin ücretler, paketlerin/ek hizmetlerin kullanılabileceği tarih aralıkları, indirim/iade var ise bunların gerekçeleri, taahhüt bulunması halinde başlangıç ve bitiş tarihleri, taahhüt verildiği durumlarda aboneliğin feshi halinde uygulanacak. Cezai ücret ve/veya cayma bedelleri ile bunların hesaplanmasına ilişkin açık ve net bilgiler yer alacak."

HANGİ BİLGİLER YER ALACAK?
Yeni çalışmanın, tüketici haklarını koruyan en kapsamlı düzenlemelerden bir tanesi olduğuna dikkati çeken Yıldırım, düzenleme uyarınca ayrıntılı faturanın içeriğinde neler olacağını şöyle anlattı:

'"Aranan her numara ve numaranın ait olduğu işletmeci adı, işletmeci adı bilinmiyorsa 'diğer operatör' ifadesi kullanılacak. Aramanın yapıldığı tarih ve saat, her bir arama için arama süresi ve arama ücreti verilecek. Faturada toplam arama sayısı ve toplam konuşma süresi yer alacak.

Eğer uluslararası dolaşımda gelen çağrılar varsa, ücretlendirme olması durumunda her bir gelen çağrının yapıldığı tarih ve saat, arama/aranma süresi ve ücreti belirtilecek. Uluslararası dolaşımda ve yurtdışına doğru yapılan çağrılarda aranan numaranın yanında aranan ülkeye ilişkin ülke adı gibi açıklayıcı bilgi ile uluslararası dolaşımda aramanın başlatıldığı ülke bilgisinin de yer alması zorunlu hale geliyor.

Haberleşme ücretlerinde, ses görüşmeleri, SMS, internet gibi toplam kullanımın özetini gösterir bir tablo yer alacak. Ayrıca mobil telefon aboneliklerinde ücretlendirmenin farklı olması durumunda şebeke içi, şebeke dışı, uluslararası gibi ve sabit telefon aboneliklerinde ücretlendirmenin farklı olması durumunda da şebeke içi, şebeke dışı, şehir içi, şehirlerarası, uluslararası gibi yararlanılan her bir hizmetin ayrı ayrı alt kalemlerinin dağılımını gösterir grafik bulunacak.

İnternet üzerinden fatura ve ayrıntılı faturaların abonelere gösterilmesi durumda kullanım detayı / ayrıntılı fatura bilgilerinin tüketiciler tarafından hesaplama yapabilecekleri şekilde ses, SMS, veri, yurtdışı ve yurtiçi roaming görüşmeleri gibi bilgiler de sunulacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
millet gözünüz aydın bir kazık daha geliyor haydi hayırlısı dinden imandan bahsedenler her ay konuşmadığım telefona 24 lira ödüyorum zehir zıkkım olsun kan kussunlar inşallah ,
o ödediğin 24 TL ye vergi deniyor ve dünyanın tüm ülkelerinde telefon faturalarına vergi yansıtılır. bunun din ile alakası ne . vergi fazla ise onu söyle. veya senin zeka yönünden lama a ile farkın ne. ikiside tereddütlü konular.
7/24 ulaşılabilirsiniz bununda sabit bir masrafı var ne bileyim binlerce insan çalıştırılması gerekiyor bir sürü uydu araç gereç enerji vs. bunların hepsi siz dışarıyı aramasanız dahi siz aranabilesiniz diye. milyonlarca lira harcanıyor. tek yönlü düşünmeyin. allahın verdiği zekayı kullanın lütfen .
o ödediğin 24 TL ye vergi deniyor ve dünyanın tüm ülkelerinde telefon faturalarına vergi yansıtılır. bunun din ile alakası ne . vergi fazla ise onu söyle. veya senin zeka yönünden lama a ile farkın ne. ikiside tereddütlü konular.
konuşmuyorsan kontörlüye geç ben 7 ayda 10 tl yüklüyorum hattın birine ev telefonu olarak kullanıyorum
telekom da dahil olmak üzere hiç konuşmazsanız sabit ücret 10 tlden başlıyor böyle saçmalık olmaz
7/24 telefon siz arama yapmasanızda siz aranabiliyorsunuz, bununda bir bedeli olmalı..
faturaların ne şekil olduğu önemli değil. ne kadar ödeneceği önemli.
En pahalı yakıt ve telefon görüşmesi bizde...
bu hizmeti paralı yaparlar :)
zaten detaylı fatura adı altında şu anda paralı veriyorlar bu bilgileri :) çok bişey değişmeyecek yani :)
merhaba yeni kazıklar.
telekomda dahil tüm servis saglıyıcıları bu hizmetler icin şu an ek ücret alıyorlar. yani fatura veriyorlar ama ücreti mukabili. bakanlık esas bunlara acıklık getirsin. bakanlığın emrettigi bu hizmetler icin ek ücret talep edeceklermi etmiyeceklermi ?
Ben çok iyi biliyorum 2002'de kontöre 12 lira ödeyip, 12 dk. bile konuşamadığımı... şimdi 12 liraya 12 saat konuşuyorum.. günde iki paket sigaraya 20 TL. gözünü kırpmadan verenler, burada 20-30 lira faturaya din iman bırakmamışlar... benim bildiğim diininne imanına saygısı olmayan her fırsatta başkasının inançlarına çamur atar durur.. Gerçi ben kimlere ne anlatıyorumki... nato kafa nato mermer
Değişse ne olacak. Hiç bir şey farketmez, Fiatların düşürülmesi gerekir.
desenize extra ücret ödeyeceğiz
galiba zam gelecek öncesinde verilen morfin bu millete
KAZIK ÜSTÜNE KAZIK.DEPREM VERGİSİ DEDİLER,SONRA ÖZEL İLETİŞİM VERGİSİ ADI ALTINDA KAZIĞI GEÇİRDİLER.NE DEMEK ÖZEL İLETİŞİM.
bu ülkede herşey otomatiğe bağlanmış ve sömürü düzeni devam ettikçe daha neler çıkarırlar başımıza oturduğum bina 4 yıllık 6 katlı asansörünü 4. 5. 6. numara kullanıyor vay neymiş efendim asansörün birçok eksiği varmış ulan kartal belediyesi o zaman sen o asansöre niye ruhsat verdin daire başı 600 liraya maloldu bakalım daha neler getirecekler başımıza
Fatura detayı adı altında para alacaklar bekleyin görün
yeni bir gelir kapısı...ayrıntılı fatura ücreti....
çok iyi bir uygulama bence bu neye ne kadar ödeme yaptığmızı bilmemize çok faydası olcak
zırt pırt - olur olmaz yerde - boş ve gereksiz konuşmalarla parayı havaya savuranlar, şimdi kalkmışlar faturaların şişkinliğinden bahsediyolar....tam hikayedeki gibi....-doktor bey, şuraya basınca ağrıyo... - e sizde basmayın oraya.... gevezelik etmeden, gerektiği kadar, usulünce konuşun....yani basmayın oraya...basarsanız ağrıyı çeker, faturayı da ödersiniz.....
bence bu faiş fiyatları bi düzenlesinler önce gerisi ayrıntı sadece herkez kimle ne kadar konuştugunu zaten bilir
Bir su faturasını alıp inceledinizmi acaba bir elektrik faturasını inceledinizzmi acaba.. 13 lira su kullanım bedeli 20 lira o vergisi bu vergisi ot parası çöp parası.....
Diğer Haberler